Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση επαγγελματικών δικαιωμάτων


Recommended Posts

εγώ από την άλλη δεν το βρισκω και τόσο τραγικό.

νομίζω ειναι σύμφωνο και με τη φιλοσοφία της ελεύθερης αγοράς αλλά και με τη δυναμική της γνώσης, η οποία ως γνωστόν "διαχέεται"

 

(και αμα κάτι διαχυθεί πολύ, αλίμονο στον διαχυμένο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Νομίζω ότι δεν πρέπει να ζητάμε όλοι μας τπτ παραπάνω από όσα προκύπτουν με βάση το πρόγραμμα σπουδών μας. Όλα τα άλλα αποτελούν ακραίες καταστάσεις που αν μη τι άλλο θα πρέπει να νατιμετοπίζονται με σκεπτικισμό...

 

άκου εκεί κατάργηση των επαγγελματικών δικαιωμάτων, τροχοπέδι στην ελληνική κοινωνία...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν πρέπει να ζητάμε όλοι μας τπτ παραπάνω από όσα προκύπτουν με βάση το πρόγραμμα σπουδών μας. Όλα τα άλλα αποτελούν ακραίες καταστάσεις που αν μη τι άλλο θα πρέπει να νατιμετοπίζονται με σκεπτικισμό...

 

Στο Ελλαδιστάν ή θα έχεις δικαιώματα για κάτι που δεν έχεις σπουδάσει ή δεν θα έχεις δικαιώματα για κάτι που έχεις σπουδάσει.

Τα πάντα θα πρέπει να αντιμετωπίζονται με σκεπτικισμό.

Δυστυχώς μας λείπει η σοβαρότητα ως κράτος...

Link to comment
Share on other sites

Bastisk

 

Για να μην παρεξηγηθείς ως σχιζοφρενής,σε παρακαλώ τοποθετήσου αν θες στο εξής ερώτημα:

 

υπάρχουν επαγγέλματα που μαθαίνονται κ δεν απαιτούν ιδιαίτερες γνώσεις π.χ. ο μεσίτης κ υπάρχουν επαγγέλματα που ΣΠΟΥΔΑΖΟΝΤΑΙ π.χ. ο δικηγόρος.Με λίγα λόγια δηλαδή υποστηρίζεις ότι αν κάτσω να διαβάσω αστικό κ ποινικό για 3-4 χρονάκια,θα μπορέσω να παίρνω το νταβατζιλίκι του δικηγόρου?Ή αν κάτσω για 3-4 χρονάκια δίπλα από ένα γιατρό που βάζει stents,θα έχω το δικαίωμα να βάζω stents?

 

Δηλαδή εδώ εσύ μιλάς για την απόλυτη απαξίωση των ανωτάτων σπουδών.Όποιος είναι εμπειροτέχνης,έχει δικαίωμα να ασκεί επάγγελμα...

 

Ορίστε,σου δίνεται η ευκαιρία να υπερασπιστείς τη θέση σου...

 

Από την άλλη,όταν θα εφαρμοστεί το project venus,τότε θα έχεις αναμφισβήτητα δίκιο.Αλλά μέχρι τότε........είσαι απλά άλλος ένας που ζει πολύ μπροστά από την εποχή του.Κίνδυνος μεγάλος να θεωρηθείς περιθωριακός,πρόσεξέ το.

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό για να μπορέσεις να εργαστείς δαν ελευθερος επαγγελματίας είσαι υποχρεωμένος να έργαστείς σαν υπάλληλος σε γραφείο ή εταιρεία μηχανικών για τουλάχιστον 5 χρόνια, για να αποκτήσεις την ανάλογη πείρα. Μη σου πω , πως πρέπει να πάρεις μέρος και σε μερικούς διαγωνισμούς έργων με ανάλογη επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με τα κοινά και συνεπώς δεν έχω σκοπό να προτείνω συνολικές λύσεις για όλα τα θέματα και όλες τις πλευρές τους. Δεν κρίνω τα επαγγελματικά δικαιώματα των δικηγόρων, εάν θέλει ας το κάνει κάποιος δικηγόρος. Εφόσον όμως το κάποιος το ανέφερε, ο γιατρός που κάνει την επέμβαση, την κάνει ο ίδιος – δεν βάζει τον νοσηλευτή να κάνει την εγχείρηση και ο ίδιος την υπογραφή του στο εξιτήριο.

 

Τελειώνοντας το Πολυτεχνείο, είχα τις ίδιες απόψεις περί επαγγελματικών δικαιωμάτων που έχουν όλοι οι μηχανικοί της ελληνικής κοινωνίας. Πηγαίνοντας για μεταπτυχιακά στον Καναδά, διαπίστωσα ότι διευθυντές σε μεγάλα μεταλλεία δεν ήταν αποκλειστικά μηχανικοί. Πολλοί από αυτούς είχαν ξεκινήσει ως εργάτες και περνώντας από διάφορα παραγωγικά πόστα και συνεχή εκπαίδευση είχαν αναρριχηθεί στην κορυφή της διοίκησης. Αυτοί είχαν τα ίδια δικαιώματα να διεκδικήσουν την θέση με τους μηχανικούς και διευθυντής γινόταν αυτός που θα μπορούσε να διαχειριστεί καλύτερα την εταιρία. Στην Ελλάδα αυτά τα άτομα θα σταματούσαν την εξέλιξή τους στην θέση του εργοδηγού και θα μεσολαβούσαν δύο ακόμη ενδιάμεσες βαθμίδες μέχρι την θέση του Διευθυντή. Δεν ξέρω πιο σύστημα είναι καλύτερο, αλλά τα μεταλλεία του Καναδά είναι από τα μεγαλύτερα (λόγο κοιτασμάτων) στον κόσμο.

 

Πρώτη μου δουλειά ήταν σε τεχνική εταιρία που είχε αναλάβει την κατασκευή υδροηλεκτρικού φράγματος από κυλινδρούμενο σκυρόδεμα. Η τεχνολογία ήταν νέα τότε στην Ελλάδα και η ΔΕΗ είχε προσλάβει για συμβούλους από τον διεθνή χώρο δύο άτομα τα οποία ήταν οι κορυφές σε αυτή την τεχνολογία. Αυτά τα δύο άτομα δεν θα εξελίσσονταν επαγγελματικά στην Ελλάδα, γιατί ο ένας θα παρέμεινε πάντα υπομηχανικός και ο άλλος εργαστηριακός εργοδηγός.

 

Η λίστα θα μπορούσε να συνεχιστεί και πιθανά θα γνωρίζετε Έλληνες που διαπρέπουν στο εξωτερικό και εάν έρθουν στην Ελλάδα δεν θα μπορούν να κάνουν την δουλειά τους λόγω έλλειψης επαγγελματικών δικαιωμάτων.

 

Το φαινόμενο των επαγγελματικών δικαιωμάτων αντανακλά σε όλη την κοινωνία και επομένως στην παιδεία. Στέλνουμε τα παιδιά μας σε ιδιωτικά σχολεία, τους κάνουμε φροντιστήρια και γενικά τα δίνουμε όλα, ώστε να περάσουν σε κάποια κύρια σχολή και να αποκτήσουν τον «τίτλο». Εάν χάσουν την ευκαιρία αυτή, θα ανήκουν σε κάποια άλλη τάξη και ποτέ δεν θα μπορέσουν να εξελιχθούν. Και αυτός που θα πάρει τον «τίτλο», μετά μπορεί αρχίσει να κριτικάρει την εντατικοποίηση, τον ανταγωνισμό και την αξιολόγηση.

 

Δεν ξέρω τι θα έπρεπε να υπάρχει αντί του υπάρχοντος συστήματος. Νιώθω όμως ότι το υπάρχον σύστημα δεν λειτουργεί παραγωγικά. Στην πορεία και από τον διάλογο ίσως διαμορφωθεί κάτι καλύτερο. Πορεία όμως δεν μπορεί να υπάρξει γιατί τα επαγγελματικά συμφέροντα την σταματούν. Και σκέφτηκα ότι αν προκαλούσαμε πλήρη ρήξη, ίσως κάτι να έβαινε. Και απευθύνομαι σε όλους του μηχανικούς του ΤΕΕ που ανήκουν στις «και λοιπές» ειδικότητες. Προσπαθείτε να πάρετε κάποια επαγγελματικά δικαιώματα που ποτέ δεν θα σας τα δώσουν γιατί το σκεπτικό αυτών που αποφασίζουν είναι ο αποκλεισμός. Τα δικαιώματα αυτά θα τα πάρουν κάποιες ειδικότητες των ΤΕΙ λόγω υποχρέωσης της χώρας μας για ευρωπαϊκή εναρμόνιση. Εσείς και πάλι θα είστε εκτός αυτών των δικαιωμάτων. Μπορούμε όμως να συγκροτήσουμε μία παράταξη που θα έχει σαν καθαρό στόχο την κατάργηση όλων των επαγγελματικών δικαιωμάτων των μηχανικών. Από μία τέτοια εξέλιξη δεν έχετε να χάσετε τίποτε, έχετε όμως να κερδίσετε το δικαίωμα στην επαγγελματική εξέλιξη, εάν είστε ικανοί για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να μπω στην ουσία των επιχειρημάτων σου γιατί θα γράφω για μια ώρα, να σου πω το βασικό λάθος στο συλλογισμό σου?

 

Είναι βασικότερα τα προβλήματα της ελληνικής κοινωνίας - ο όποιος παραλογισμός διακρίνεται στον τομέα των επαγγελματικών δικαιωμάτων (εγώ συμφωνώ οτι υπάρχει) είναι αποτέλεσμα της παρανοικής κοινωνίας. Δυστυχώς όμως, επειδή ακριβώς το πρόβλημα το έχει η κοινωνία και όχι ο κλάδος, αυτό που προτείνεις είναι ουτοπικό και επικίνδυνο. Δηλαδή αν κάνεις όλους τους Έλληνες να συμπεριφέρονται σαν Αγγλοι του 1920, μπορεί να έχεις και καλή ιδέα. Επειδή όμως εμείς την έχουμε δει πονηρο-τουρκο-ιταλάκια, αυτά τα ευρωπαικά εδώ δεν πιάνουν. Άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνοντας το Πολυτεχνείο, είχα τις ίδιες απόψεις περί επαγγελματικών δικαιωμάτων.....

Πορεία όμως δεν μπορεί να υπάρξει γιατί τα επαγγελματικά συμφέροντα την σταματούν.

έχεις μπερδέψει τα πράγματα, άλλο επαγγελματικά συμφέροντα και άλλο επαγγελματικά δικαιώματα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με τα κοινά και συνεπώς δεν έχω σκοπό να προτείνω συνολικές λύσεις για όλα τα θέματα και όλες τις πλευρές τους. Δεν κρίνω τα επαγγελματικά δικαιώματα των δικηγόρων, εάν θέλει ας το κάνει κάποιος δικηγόρος. Εφόσον όμως το κάποιος το ανέφερε, ο γιατρός που κάνει την επέμβαση, την κάνει ο ίδιος – δεν βάζει τον νοσηλευτή να κάνει την εγχείρηση και ο ίδιος την υπογραφή του στο εξιτήριο.

 

Ευτυχώς που ΔΕΝ ασχολήσε με τα κοινά....

Είσαι σίγουρος για αυτό που είπες με τους γιατρούς? Επειδή έχω κάνει κάποιες επεμβάσεις και με ολική και με μερική νάρκωση, έχω να σου πω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα... ξέρεις πόσες φορές βάζει τα χεράκια του ο εκπαιδευόμενος? ασε καλύτερα που στο τέλος σε κλείνει το νοσηλευτικό προσωπικό....

Όσον αφορά τους μηχανικούς τι εννοείς? ότι άλλος κάνει την μελέτη και άλλος την υπογράφει? Συμφωνώ ότι γίνεται συχνά αυτό αλλά είμαι σίγουρη ότι πρώτα ελέγχεται η μελέτη πριν υπογραφεί. Και στο κάτω κάτω αυτός που υπογράφει βρίσκει τον μπελά του, οπότε οι περισσότεροι προσέχουν που βάζουν.............. την υπογραφή τους.

 

Για αυτό που είπες με το εξωτερικό, με τις αναριχίσεις και τα σχετικά νομίζω ότι αποκρύπτεις στοιχεία γιατί έτσι σε συμφέρει... για να πεις κάτι....

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι κάποιος ανεβαίνει σε ανώτερα στρώματα ιεραρχίας μόνο με την εμπειρία του... Δηλαδή με έκανες και γέλασα... Είμαι 1000% σίγουρη ότι για να ανέβεις στην ιεραρχία μιας εταιρίας πρέπει να έχεις τον συνδιασμό πολλών πραγμάτων και τα δύο συμαντικότερα είναι η εκπαίδευση και η εμπειρία (με τη σειρά που τα έβαλα). μπορεί κάποιοι άνθρωποι να ξεκίνησαν από πολύ χαμηλά σε μία εταιρία αλλά ανέβηκαν όχι μόνο με την πείρα αλλά και με συνεχόμενη εκπαίδευση που φυσικά τους παρείχε η εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.