Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυροπροστασία καφέ-bar (ΧΣΚ)


Recommended Posts

Αφού διάβασα όλες τις δημοσιεύσεις περι πυροπροστασίας,έχω καποιες απορίες και θέλω την επιβεβαίωσή σας.

Καφέ μπαρ (σε κτίριο υφιστάμενο προ 88 ,χρειάζεται ανανέωση πυρασφάλειας.Ο θεωρητικός πληθυσμός είναι κάτω απο 50 άτομα.

 

  1. Απαιτείται μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας και σαν ελάχιστος εξοπλισμός 2 πυροσβεστήρες(πόσο ν απέχουν μεταξύ τους),1 πυρ. φωλιά και 1 φωτισμός σήμανσης εξόδου κινδύνου?
  2. Διαθέτει 1 έξοδο κινδύνου (καλύπτομαι) ανοίγματος 1μ>0,90μ (πάλι καλύπτομαι) και η μέγιστη απόσταση απο την έξοδο <45μ (οκ κι εδώ).Σωστά?
  3. Απαιτείται και τεχνική έκθεση που να υπολογίζεται ο θεωρητικός πληθυσμός του χώρου?

 

Υ.Γ.Αν βρισκόταν σε νέο κτίριο(μετα '88 δε θα χρειαζόταν να καταθέσω μελέτη ενεργ. πυρ/σιας?

Link to comment
Share on other sites

  1. NAI
  2. NAI
  3. Υπάρχει έτοιμη τεχνική έκθεση που θα βρεις στο site της Πυροσβεστικής http://www.fireservice.gr

 

Υ.Γ.Αν βρισκόταν σε νέο κτίριο μετα '88 θα χρειαζόταν μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας και την μελέτη της παθητικής πυροπροστασίας θεωρημένη από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Kosmel σ ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Στο πρόγραμμα της 4Μ,στην πυρασφάλεια,όταν επιλέγω Βιβλιοθήκες--->Απαιτήσεις Ενεργητικής--->Υπάρχων χώρος Συνάθροισης μου βγάζει "Επειδή είναι υπάρχον,δεν απαιτείται".Γι αυτό έχω μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα σε γενικές γραμμές μην τα εμπιστεύεσαι ως προς την ενεργητική. Καλύτερα να χρησιμοποιεις την υπάρχουσα νομοθεσία (ΦΕΚ) που αφορούν την νομοθεσία πυροπροστασίας σε συνδυασμό με τα έντυπα μελετών που θα βρεις στο site της πυροσβεστικής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα

θελω να κανω μια μελετη πυροπροστασιας σε νετ καφε και δεν εχω ιδεα...ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με το αντικειμενο.

μπορει καποιος να μου πει ποιες ειναι οι διαδικασιες που πρεπει να κανω για να ξεκινησω??

εχω παρει την κατοψη απο τον μηχανικο,ειναι κτηριο του 1967 ,60 τ.μ ,επισης εχω και την τεχνικη εκθεση της πυροσβεστικης για χωρουσ συναθροισης κοινου.

ειμαι σιγουρος οτι χρειαζεται και σχεδιο....το οποιο ομως δεν εχω ιδεα τι μορφη θα εχει...

θα το εκτιμουσα πολυ εαν καποιος θα μπορουσε να μου πει ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε μια βόλτα για αρχή στη πυροσβεστικη της περιοχης σου να ρωτησεις τι χρειαζεται. Νομιζω οτι οτι θελει εντυπο επιθεωρησης πυρασφαλειας απο τη πυροσβεστικη υπηρεσια λόγω παλαιότητας κτηριου.

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση και εγω ως πρωτάρης στο θέμα?

για κομμωτήριο(ανήκει στα Ζ1) επιφάνειας <100 m2, σε νέο κτίσμα του 1990(σύμφωνα με την άδεια)

τι ακριβώς πρέπει να κάνω....? πήρα την πυρασφάλεια, σύμφωνα με τα λεγόμενα τους έπρεπε να υπήρχε η μελέτη, αλλά αυτοί δεν την έχουν.(και πολύ τουπέ όμως ο τύποσ!!!)

προφανώς θα πρέπει να υπάρχει στην πολεοδομία της περιοχής!

πρώτον: ισχύει αυτο? ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 8 / 1997

(ΦΕΚ 725 τ.Β΄/19 - 8 -1997)

΄Αρθρο 9

 

Μελέτη πυροπροστασίας - Χορήγηση πιστοποιητικού – Αποκλίσεις

 

[όπως τροποποιήθηκε με την 8α/2002 (ΦΕΚ Β΄ 844) Πυροσβεστική Διάταξη]

 

9.1 (β) Από την υποχρέωση σύνταξης μελέτης πυροπροστασίας απαλλάσσονται τα εμπορικά καταστήματα των κατηγοριών :

 

• Ζ0, ανεξάρτητα από το συνολικό εμβαδό τους,

 

• Ζ1, με συνολικό εμβαδό μέχρι πεντακόσια (500) τετρ. μέτρα και

 

• Ζ2, με συνολικό εμβαδό μέχρι διακόσια πενήντα (250) τετρ. μέτρα.

 

Σ’ αυτές τις περιπτώσεις απαιτείται η υποβολή στην Π.Υ σχεδίων κάτοψης όλων των χώρων που καταλαμβάνει το εμπορικό κατάστημα και θα χορηγείται πιστοποιητικό πυροπροστασίας, ύστερα από αυτοψία, για να διαπιστωθεί αν έχουν ληφθεί τα φωτιστικά ασφαλείας και η σήμανση των εξόδων κινδύνου σύμφωνα με τις παραγρ. 3.3 και 3.4 του άρθρου 3, τα προληπτικά μέτρα του άρθρου 5, τα φορητά μέσα της παραγρ. 6.3 του άρθρου 6 και τα προβλεπόμενα στην παράγρ. 6.4.2. του άρθρου 6 της παρούσας.

 

(γ) Σε εμπορικά καταστήματα των κατηγοριών Ζ0, Ζ1 και Ζ2, με συνολικό εμβαδό μέχρι εκατό (100) τετ. μέτρα, δύναται η Πυροσβεστική Υπηρεσία να χορηγήσει πιστοποιητικό πυροπροστασίας χωρίς τη διενέργεια αυτοψίας από εντεταλμένο όργανό της, εφόσον προσκομισθούν από τον ενδιαφερόμενο τα παρακάτω :

(Ι) Σχέδιο κάτοψης όλων των χώρων που καταλαμβάνει το εμπορικό κατάστημα, εις τριπλούν.

(ΙΙ) Υπεύθυνη Δήλωση του ιδιοκτήτη ή εκμεταλλευτή της επιχείρησης ότι έχει λάβει τα προληπτικά μέτρα του άρθρου 5 και έχει εγκαταστήσει τα φωτιστικά ασφαλείας και τη σήμανση των εξόδων κινδύνου που προβλέπονται από τις παραγρ. 3.3 και 3.4 του άρθρου 3, τα φορητά μέσα που προβλέπονται από την παράγρ. 6.3 του άρθρου 6 και το απλό υδροδοτικό δίκτυο που προβλέπεται από την παράγρ. 6.4.2 του άρθρου 6 της παρούσας.

(ΙΙΙ) Επικυρωμένα φωτοαντίγραφα τιμολογίων αγοράς των φορητών πυροσβεστήρων, των απαιτούμενων φωτιστικών ασφαλείας και των απαιτούμενων ειδικών πυροσβεστικών ερμαρίων με τον απαραίτητο εξοπλισμό του απλού υδροδοτικού δικτύου

 

δευτερον: αν όχι με το έντυπο μελέτη πυρ/σιας και την βεβαίωση καλής εγκατάστασης και λειτουργίας καθαρίζω??

 

συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Νέος και εγώ στο επάγγελμα.

 

Μια ερώτηση για ενεργητική σε μπαρ. Το καθαρό εμβαδό είναι περίπου 50 τ.μ. και ο ιδιοκτήτης είχε σκοπό να βάλει 56 καθίσματα.

Με την αναλογία 1 άτομο/ 1.40 τ.μ. που υπάρχει στο Π.Δ. 3/81, θα πρέπει να αφαιρέσει 20 καθίσματα. Ισχύει κανονικά κάτι τέτοιο; Γιατί σε άλλη περίπτωση δεν το είχα λάβει υπόψη (εν αγνοία μου) αλλά πέρασε.. 

Link to comment
Share on other sites

1/1,40 είναι θεωρητικός πληθυσμός.

Το να έχει παραπάνω καθίσματα είναι συνηθισμένο. (Όχι και σωστό βέβαια)

Αυτό ΙΣΩΣ ελέγχεται από υγειονομικό και δήμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.