Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα ναυπηγού μηχανολόγου μηχανικού και μηχανολόγου μηχανικού


adrizis

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι απόφοιτος ΓΕΛ και φέτος το 2023 έδωσα πανελλήνιες. Σήμερα 29 Ιουνίου βγήκαν τα αποτελέσματα και από ότι βλέπω περνάω βάσει των περσινών βάσεων στα τμήματα των μηχανολόγων μηχανολόγων μηχανικών και μηχανολόγων μηχανικών του ΕΜΠ, οι οποίες είναι και οι δυο σχολές που με ενδιαφέρουν (στην Αθήνα). Τις ερχόμενες ημέρες καλούμαι να συμπληρώσω το μηχανογραφικο μου, και σκεπτόμενος ποιο από τα δυο παραπάνω τμηματα να δηλώσω ως πρώτη επιλογή αναρωτιέμαι κατα ποσό διαφέρουν τα επαγγελματικά δικαιώματα του ναυπηγού και του μηχανολόγου, μήπως θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιο μέλος; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, adrizis said:

... τα επαγγελματικά δικαιώματα του ναυπηγού και του μηχανολόγου, ...

Το ένα εδράζεται περισσότερο σε μηχανισμούς κατασκευές στην θάλασσα ...

Το άλλο περισσότερο στο έδαφος χώμα κλπ ......

 

Υ.Γ.

και καλώς όρισες σιγά σιγά στους Μηχανικούς.... όπου και να πατάς

Όταν μπεις στη σχολή σου να θυμηθείς να βάλεις και την ειδικότητα που διάλεξες και κρατάς και το Φοιτητής μέχρι να πάρεις το Δίπλωμα

 

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Didonis said:

Το ένα εδράζεται περισσότερο σε μηχανισμούς κατασκευές στην θάλασσα ...

Το άλλο περισσότερο στο έδαφος χώμα κλπ ......

 

Υ.Γ.

και καλώς όρισες σιγά σιγά στους Μηχανικούς.... όπου και να πατάς

Όταν μπεις στη σχολή σου να θυμηθείς να βάλεις και την ειδικότητα που διάλεξες και κρατάς και το Φοιτητής μέχρι να πάρεις το Δίπλωμα

 

 

Καλησπέρα, σας ευχαριστώ αρχικά για την απάντηση και το «καλωσόρισμα». Στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ βρήκα την εξής απάντηση σε παρόμοιο ερωτημα, την οποία δεν κατάλαβα ιδιαίτερα.


Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία (Ν. 6422/1934), οι Ναυπηγοί Μηχανολόγοι Μηχανικοί, έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους Μηχανολόγους Μηχανικούς σε ό,τι αφορά την χωρίς περιορισμό εκπόνηση και επίβλεψη ηλεκτρολογικών και μηχανολογικών μελετών και την επίβλεψη των αντίστοιχων έργων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι…. Δεκτό κι αυτό που βρήκες.

Φυσικά υπάρχουν διαφορές το τι είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα και τι είναι σε πιο συγκεκριμένο βάθος σπουδών πάει η κάθε επιστήμη.

Και ακόμα υπάρχει ένας τεράστιος αχτραμάς στην Ελλάδα με τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Αν πρόσεξες εγώ είμαι αρχιτέκτονας και όχι Μηχανολόγος άρα με λίγη υπομονή πιθανά να υπάρξουν και απαντήσεις και από πιο αρμόδιες ειδικότητες (Μηχανολόγοι / Ναυπηγοί) να σου απαντήσουν για το ουσιαστικό περιεχόμενο σπουδών και τις δυνατότητες προεκτάσεων αυτών σε κάθε τομέα….

αλλά και για τα δικαιώματα ή τους τομείς που θα μπορείς να μπεις.

Οπότε υπομονή και μη μπερδεύεις τα επαγγελματικά δικαιώματα στα άπαντα…..

Link to comment
Share on other sites

Μελλοντικέ συνάδελφε βγάλε από την εξίσωση τα επαγγελματικά δικαιώματα, που είναι ακριβώς ίδια.

Ούτε και η όποια σχολή διαλέξεις τελικά θα καθορίσει την επαγγελματική σου καριέρα.

Προσωπικά, αν και τελείωσα Ναυπηγός στο ΕΜΠ, ουδέποτε ασχολήθηκα με τη ναυπηγική... αλλά εξάντλησα την καριέρα μου κυρίως σαν μηχανολόγος και ελάχιστα σαν ηλεκτρολόγος.

Κάποιοι φίλοι μου έκαναν ακριβώς το αντίθετο...

Τουλάχιστον στα χρόνια μου η σχολή Ναυπηγών ήταν η δυσκολότερη, καθώς κάναμε εκτός των ναυπηγικών μαθημάτων και όλα τα σημαντικά μαθήματα των μηχανολόγων αλλά και των ηλεκτρολόγων, αλλά και αρκετά των πολιτικών μηχανικών, όπως αντοχή υλικών, στατικά πλοίου κλπ (καθώς ένα πλοίο τα χρειάζεται όλα ανεξαιρέτως...και είναι ένα "κτίσμα", που βρίσκεται συνεχώς σε "σεισμό"!!!) 

Ότι και αν αποφασίσεις, σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία και ...κοίτα να διασκεδάσεις τη φοιτητική ζωή, καθώς μετά αρχίζουν τα ...παλούκια! 😄

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.