Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιθανό ρέμα σε γήπεδο, το οποίο δεν εμφανίζεται στην πινακίδα του Γ.Π.Σ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα τοπογραφικό το οποίο αποτύπωσα έξω απο το Δήλεσι περίπου 1 στρέμμα.Εκεί η περιοχή εχει ΓΠΣ και συγκεκριμένα το γεωτεμάχιο μου είναι εκτός σχεδιου,εντός ΓΠΣ και ανήκει σε ζώνη γεωργικής γης και σε ζώνη προς ένταξη σε αστικό αναδασμό.

Κατα την μέτρηση του γεωτεμαχίου απο κοντά παρατήρησα πιθανό ρέμα μέσα στην ιδιοκτησία του πελάτη κάτι το  οποιο επιβεβαιώθηκε απο το 5ρι της γυς και απο αεροφωτογραφία του 45 καθώς επίσης και απο lso vlso της περιοχής(αντίστοιχη βλάστηση και ροή ρέματος).

Στο συμβόλαιο και στο ΓΠΣ και οσο έψαξα δεν εμφανίζεται πουθενά το ρεμά.

Μετα απο επικοινωνία με την πολεοδομία τηλεφωνικώς της περιοχής,μου ειπαν οτι έχουν το γπσ και δεν έχουν κάτι άλλο για την περιοχή και μόλις τους είπα για το ρέμα το οποίο υπάρχει μου είπαν δεν ειναι αρμόδιοι.Επικοινώνησα με το ΥΠΕΝ στο αντίστοιχο τμήμα και μου ειπαν οτι μπορεί να μην έχει οριοθετηθεί το ρέμα και πρέπει να δείξετε στο τοπογραφικό αν υπάρχει ρέμα.(μεχρι εκεί)

Θα ήθελα μια άποψη γενικά τι γίνεται σε αυτη τη περίπτωση; κάποια υπηρεσία που μπορώ να απευθυνθώ (αν δεν εχω απευθυνθεί ηδη ) καθώς και αν υπάρχει κάποια υπηρεσία που μπορώ να στειλώ το dxf με γεωαναφερμένα 5ρια,του 45, lso,vlso,γπσ και να πάρω κάποια έντυπη απάντηση για το γίνεται στην περιοχή εκείνη.

Αν κάποιος εχει αντιμετωπίσει κατι αντίστοιχο θα εκτιμούσα να μου πει τον τρόπο με τον οποίο το διαχειρίστηκε.

 

Ευχαριστώ πολύ

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by kosvas
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που υπάρχει επιτόπου και εμφανίζεται και στον χάρτη της Γ.Υ.Σ., ποιά είναι η ερώτηση ? Αν έχει καταργηθεί ? ή αν εχει διευθετηθεί με αγωγό? 

Αν είναι αυτές οι ερωτήσεις θα πρέπει να ερευνήσεις σε τι κατάσταση είναι πριν και μετά την ιδιοκτησία το ρέμα  (που αρχίζει και που εκβάλει) και να απευθυνθείς στην οικεία Υπηρεσία Υδάτων.

Συνήθως αρκεί η αναφορά στο Τοπογραφικό ότι το ακίνητο διασχίζεται από ρέμα και αν δεν είναι ποταμός συνεχούς ροής δεν επηρρεάζεται η ιδιοκτησία αλλά υπάρχουν μόνο περιοσιρμοί στην δόμηση και τις κατασκευές που πρέπει να είναι σε απόσταση από τις γραμμές πλυμμήρας (αν και το γήπεδο φαίνεται μη οικδομήσιμο).

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2023 at 6:34 ΜΜ, sdtopo said:

Στην περίπτωση που υπάρχει επιτόπου και εμφανίζεται και στον χάρτη της Γ.Υ.Σ., ποιά είναι η ερώτηση ? Αν έχει καταργηθεί ? ή αν εχει διευθετηθεί με αγωγό? 

Αν είναι αυτές οι ερωτήσεις θα πρέπει να ερευνήσεις σε τι κατάσταση είναι πριν και μετά την ιδιοκτησία το ρέμα  (που αρχίζει και που εκβάλει) και να απευθυνθείς στην οικεία Υπηρεσία Υδάτων.

Συνήθως αρκεί η αναφορά στο Τοπογραφικό ότι το ακίνητο διασχίζεται από ρέμα και αν δεν είναι ποταμός συνεχούς ροής δεν επηρρεάζεται η ιδιοκτησία αλλά υπάρχουν μόνο περιοσιρμοί στην δόμηση και τις κατασκευές που πρέπει να είναι σε απόσταση από τις γραμμές πλυμμήρας (αν και το γήπεδο φαίνεται μη οικδομήσιμο).

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι οριοθετημενο απλα φαινοταν οτι περναει ρεμα οποτε και με αυτο τον τροπο δεν μπορουσα να το αποτυπωσω καθως δεν φαινοταν ουτε πρανη ουτε ροη τιποτα. απλα το υπηρχε ρεμα παλιοτερα.

Υφισταται η εννοια της καταργησης ρεματος; γιατι μιλησα και με το υπεν (που αναφερει στο φεκ του κτηριοδομικου στο αρθο 6 οτι αν εχει καταργηθει το ρεμα πρεπει ο μηχανικος εντυπη βεβαιωση οτι εχει καταργηθει το ρεμα) οτι κατι τετοιο δεν ισχυει.δηλαδη η εννοια της καταργησης ρεματος.

Διευθετησει με αγωγο δεν υφισταται εκει στην περιοχη γιατι την περπατησα την περιοχη γυρω απο το υποψηφιο ρεμα και απλα φαινοταν μονο αυτο.

2η παρατήρηση: Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@kosvas Γράφεις παραπάνω "...Κατα την μέτρηση του γεωτεμαχίου απο κοντά παρατήρησα πιθανό ρέμα μέσα στην ιδιοκτησία του πελάτη κάτι το  οποιο επιβεβαιώθηκε απο το 5ρι της γυς και ..." οπότε αυτό θα εμφανιστεί στο τοπογραφικό (έστω και σαν όρια βλάστησης) και θα αναγράψεις ότι το γήπεδο δισχίζεται από ρέμα.

Ως "οριοθετημένο" πιθανώς να εννοείς ότι δεν φαίνεται με σαφήνεια επιτόπου ποια είναι τα όριά του, ενώ συνήθως εννούμε τις θεσμικές γραμμές (όρια) του ρέματος που προκύπτουν μετά από υδραυλική μελέτη. Αν είναι οριοθετημένο ή όχι ένα ρέμα, δεν διαπιστώνεται επιτόπου. Εσύ θα απεικονίσεις ότι φαίνεται επιτόπου (όριο βλάστησης, αναβαθμοί εδάφους, πρανή κ.λ.π.). Τα όρια του ρέματος, αν ποτέ χρειαστεί, θα τα ορίσει η Υπηρεσία.

Edited by sdtopo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.