Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμότητα δρόμου


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σε επαρχία σε σπίτι προ του ' 55 ο ιδιοκτήτης άφησε ένα μονοπάτι για να εξυπηρετούνται οι ανάγκες του σπιτιού .Με τα χρόνια το μονοπάτι αυτό ανοίχτηκε σε πλάτος 3,0 μέτρων και τσιμεντοστρώθηκε από τον Δήμο. Αυτό το μονοπάτι πλέον θεωρείται δημόσιος δρόμος; Πως μπορούμε να βρούμε σε τι καθεστώς βρίσκεται; Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης θα ήθελε να ανακτήσει την ιδιοκτήσία του και να κλείσει την δίοδο είναι αυτό εφικτο;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 11/8/2023 at 8:54 ΠΜ, ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ said:

Πως μπορούμε να βρούμε σε τι καθεστώς βρίσκεται;

Με επίσκεψη στην τεχνική υπηρεσία του Δήμου.

Παράθεση

Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης θα ήθελε να ανακτήσει την ιδιοκτήσία του και να κλείσει την δίοδο είναι αυτό εφικτο;

Όχι, πρέπει να συνεννοηθείς με τους μηχανικούς του Δήμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακριβώς η ίδια περίπτωση απλά προσωπικά δεν θέλω να το ανακτήσω .

Και γω έχω σπίτι του 1960 στην επαρχία . Ο παππούς μου είχε αφήσει από το οικόπεδο ένα μονοπάτι δύο μέτρων πλάτους ώστε αυτοί που μένουμε από την πάνω μεριά να μην κάνουμε το γύρω του τετραγώνου και να βγαίνουμε πιο εύκολα στον μπροστινό κεντρικό δρόμο.

Εγω νόμιζα ότι ήταν δημοτικό μονοπάτι. Για να κάνω κάποια έργα πριν λίγα χρόνια για την αποχετεύση πηγα να πάρω έγκριση από τον δήμο για να σκάψω στο μονοπάτι  και μου είπαν από την τεχνική υπηρεσία ότι δεν υπαρχει στα σχέδια του δήμου. Εκεί φαίνεται τμήμα του οικοπέδου .

Και στην περίπτωση μου εξυπηρετούνται και άλλοι κάτοικοι. Μετά από τόσα χρόνια δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να τον ξανακάνεις δικό σου. Πρόταση μου είναι να αφήσεις να περνά ο κόσμος . Καλό είναι να ανοίγονται δρόμοι όχι να κλείνουν.

Σημείωση δεν είμαι μηχανικός, ιδιοκτήτης ειμαι και μην πάρεις τις απόψεις ως τεχνικά και επιστημονικά τεκμηριωμένες παρά μόνο σαν παραινέσεις .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.