Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταγωγικός διακόπτης


THEFHMMY

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς τι είναι ο μεταγωγικός διακόπτης (ξέρω περίπου) και που μπορεί να χρησιμοποιηθεί; π.χ. σε σπίτι με net metering γίνεται να επιλέγουμε με τον μεταγωγικό διακόπτη αν θα παίρνουμε τάση από την ΔΕΗ ή από τα ΦΒ;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε γενικές γραμμές ΝΑΙ, είναι αυτό που λες αρκεί να είναι φορτίου , δλδ , να αντέχει τα ανάλογα ampere ανά περίπτωση κ να  κόβει όλους τους ενεργούς αγωγούς της κάθε πηγής..... 

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ.

Σε αυτή την περίπτωση με το net metering συνήθως η ενέργεια από τα ΦΒ στο δίκτυο δεν πηγαίνει; και όχι σε κάποια μπαταρία... ή κάνω λάθος; Που θέλω να καταλήξω.. Υποθέτοντας ότι πηγαίνει σε μπαταρία, τότε τι διαφορά έχει να καταναλώνουμε ενέργεια από την μπαταρία αντί για ενέργεια από το δίκτυο;;

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Με το νέο σύστημα (netmetering + μπαταρίες) γίνεται προσπάθεια ελαχιστοποίησης της ροής ενέργειας από και προς το δίκτυο.

Όταν υπάρχει ήλιος το ρεύμα πηγαίνει κατά προτεραιότητα στο σπίτι, μετά στις μπαταρίες και ότι/αν περισσεύει στο δίκτυο.

Όταν δεν υπάρχει ήλιος ξεφορτίζουμε τις μπαταρίες (για να τροφοδοτήσουμε το σπίτι) και αν δεν αρκεί η φόρτισή τους, παίρνουμε από το δίκτυο.

Edited by antloukidis
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, THEFHMMY said:

Οκ, ευχαριστώ.

ωραια ολα αυτα , αλλα δεν εχω καλάβει ακόμα για ποιο λόγο θες να χρησιμοποιήσεις  διακόπτη φορτίου 1-0-2 ? 

54 λεπτά πριν, antloukidis said:

Με το νέο σύστημα (netmetering + μπαταρίες) γίνεται προσπάθεια ελαχιστοποίησης της ροής ενέργειας από και προς το δίκτυο.

πιστεύεις οτι συμφέρει να βάλεις 2volτες συστοιχίες κάποιων Kw/h  ?

Για αυτόνομα ναι ,  το εχω κανει κ συμφερει , για net met δεν το εχω κανει αφου εχω το δυκτιο για μπαταρια .....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

πιστεύεις οτι συμφέρει να βάλεις 2volτες συστοιχίες κάποιων Kw/h  ?

Έγραψα για τη λογική του συστήματος.

Αμφιβάλλω πολύ (δεν το έχω υπολογίσει...) αν κάνει απόσβεση! 

Βέβαια αν επιδοτούνται οι μπαταρίες... συμφέρει!

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2023 at 10:22 ΜΜ, THEFHMMY said:

Η ερώτηση είναι κυρίως εγκυκλοπαιδική για να καταλάβω την σημασία του μεταγωγικού.

ο μεταγωγικος διακοπτης ηλεκ φορτιου  εχει εφαρμογη οταν εχουμε 2 , 3 , 4 , διαφορετικες πηγες κ  θελουμε να χρησιμοποιησουμε απροσκοπτα  μια εξ αυτων.....εχει εφαρμογη οταν εχουμε ,ηλεκ  παροχη απο ΔΕΔΔΗΕ, ηλεκ παροχη απο   φ.β , ηλεκ παροχη  απο wind gen ,  ηλεκ παροχη απο  γεννητρια ΜΕΚ ......ακομα και απο δυναμο ποδηλάτου..... 

On 18/8/2023 at 11:54 ΜΜ, antloukidis said:

Βέβαια αν επιδοτούνται οι μπαταρίες... συμφέρει!

 συμφερει ακομα περισοτερο αν εχεις 'γνωστό'  στο Π.Ν  .....

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και πιάσαμε το θέμα:

Υπάρχουν μεταγωγικοί διακόπτες μικρής ισχύος (χαμηλών ρευμάτων, για οικιακή εγκατάσταση π.χ.), χειροκίνητοι, καθώς και μεταγωγικοί ελεγκτές (θα πω καλύτερα) που τηλεχειρίζονται τηλεχειριζόμενους διακόπτες φορτίων μεγαλύτερης ισχύος και πραγματοποιούν τη μεταγωγή αυτόματα, ανάλογα την παρουσία τάσης στο κύκλωμα. Υπάρχουν ακόμα χειροκίνητοι μεταγωγικοί διακόπτες που επειδή όπως είπαμε δεν έχουν τη δυνατότητα να κόψουν μεγάλα φορτία, πρώτα κόβουμε χειροκίνητα με κάποιο διακόπτη φορτίου, κάνουμε τη μεταγωγή εκτός φορτίου και ύστερα ξανατροφοδοτούμε την εγκατάσταση πάλι μέσω του διακόπτη φορτίου.

Να σημειωθεί πως οι μεταγωγικοί διακόπτες, κατά τη στιγμή της μεταγωγής, σου αφήνει την εγκατάσταση χωρίς τροφοδοσία. Αυτό σημαίνει ότι τα ηλεκτρονικά σου συστήματα δεν παύουν να χρειάζονται UPS.

Και επαναλαμβάνοντας αυτά που προείπαν οι συνάδελφοι παραπάνω, ο μεταγωγικός διακόπτης σου δίνει τη δυνατότητα να μετάγεις την τροφοδοσία του κυκλώματός σου.

On 8/18/2023 at 6:17 PM, THEFHMMY said:

Που θέλω να καταλήξω.. Υποθέτοντας ότι πηγαίνει σε μπαταρία, τότε τι διαφορά έχει να καταναλώνουμε ενέργεια από την μπαταρία αντί για ενέργεια από το δίκτυο;;

Η ουσιώδης διαφορά στο παραπάνω είναι ότι το δίκτυο δεν είναι στο χέρι σου πάντα να είναι ενεργό, ενώ η μπαταρία είναι στο χέρι σου να είναι πάντα φορτισμένη. Βέβαια το κόστος του να έχεις μόνιμα εν αναμονή μια μπαταρία που μπορεί να τροφοδοτήσει την εγκατάστασή σου είναι άλλη κουβέντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Τρελός Επιστήμων said:

Να σημειωθεί πως οι μεταγωγικοί διακόπτες, κατά τη στιγμή της μεταγωγής, σου αφήνει την εγκατάσταση χωρίς τροφοδοσία. Αυτό σημαίνει ότι τα ηλεκτρονικά σου συστήματα δεν παύουν να χρειάζονται UPS.

υπάρχουν και μεταγωγικοί διακόπτες με μηδενικό χρόνο μεταγωγής για την τροφοδοσία κρίσιμων φορτίων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.