Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΟΦΙΤΑ - ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ


ΧΑΡΗΣ1966

Recommended Posts

Παρακαλώ με τις νέες τροποποιήσεις του νόμου οικοδόμησης μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τη προβλέπεται σε κατασκευή σοφίτας βοηθητικού χώρου σε μονοκατοικία περίπου 87 τμ ? Εννοώ η σοφίτα θα έχει παράθυρα? και πόσα πρόσβασή μόνο από εσωτερική σκάλα ή έχω την δυνατότητα και πρόσβαση από την ταράτσα με πόρτα?  Οποιαδ΄ήποτε [πηροφορία είναι χρήσιμη ώστε να αποφύγω όχι καλές ενημερώσεις και διαμάχες με γείτονες και στην τελική αν αξίζει να προβώ σε τέτοια κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σε ενημερώσει ο μηχανικός στον οποίο θα απευθυνθείς για να συζητήσετε  την έκδοση νέας οικοδομικής άδειας και για τις προτάσεις που θα κάνει στα αρχιτεκτονικά σχέδια.  Μελέτες εξ αποστάσεως όπως αντιλαμβάνεσαι δεν γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ όμως την προηγούμενη φορά την πάτησα και τώρα μου δηλώνει ότι μπορώ να βγαλω πόρτα και παραθυρα και ξέρετε επειδή εχω δωσει τα χρήματα αλλά εμπιστοσύνη δεν υπάρχει Εάν γνωρίζετε παρακαλώ μου δίνετε σχετικές απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, ΧΑΡΗΣ1966 said:

 εμπιστοσύνη δεν υπάρχει

Το σοβαρό πρόβλημα που πρέπει να σε απασχολεί (και να λύσεις) είναι αυτό.
Χωρίς να εμπιστεύεσαι τον επαγγελματία στον οποίο έχεις αναθέσει οποιαδήποτε εργασία, δεν μπορείς να προχωρήσεις.
Γενικά, στη σοφίτα δεν απαιτείται να γίνεται η πρόσβαση μόνο από την εσωτερική σκάλα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακριβώς δεν μετράται στο συντελεστή δόμησης, η σοφίτα έχει υποχρεωτικά
 βοηθητική χρήση και δεν μπορεί να καταλαμβάνει πάνω από το 50% της κάτοψης του υποκείμενου 
ορόφου. Δεν μπορεί να είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία. Επιπλέον, σύμφωνα με επίσημο έγγραφο του ΥΠΕΚΑ, η σοφίτα δεν μπορεί να έχει πρόσβαση 
σε μπαλκόνι ή δώμα ορόφου (εγγρ.50441/2015) άρα δεν ξεχνώ μπαλκονάκια και συναφή., τότε τι μου λέει για παράθυρα κλπ

 

Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2023 at 10:18 ΠΜ, Pavlos33 said:

Μπορεί να σε ενημερώσει ο μηχανικός στον οποίο θα απευθυνθείς για να συζητήσετε  την έκδοση νέας οικοδομικής άδειας και για τις προτάσεις που θα κάνει στα αρχιτεκτονικά σχέδια.  Μελέτες εξ αποστάσεως όπως αντιλαμβάνεσαι δεν γίνονται.

 

13 ώρες πριν, killertomato said:

εχουν αλλάξει από τότε (2015) 

13 ώρες πριν, killertomato said:

εχουν αλλάξει από τότε (2015) 

Σας παρακαλώ τι ισχύει τελικά μπορείτε να γίνετε πιό σαφής?

Link to comment
Share on other sites

ναι θα γίνω.

Θα βρείτε νέο μηχανικό που θα του έχετε εμπιστοσύνη και ας χάσετε λεφτά γιατί αργότερα θα χάσετε και περισσότερα. Ψάχνετε να βρείτε απαντήσεις μέσω φόρουμ και διαδικτύου για τέτοια θέματα και χωρίς να είστε ειδικός. Το πρόβλημα με τη δόμηση λέγεται ΝΟΚ , είναι περίπλοκος με πολλές εγκυκλίους και τροποποιήσεις που ακόμα και μεταξύ μας προκαλεί πολλές διαμάχες λόγω διαφορετικών ερμηνειών.

Επίσης ένα άλλο ζήτημα είναι και το επαγγελματικό, γιατί να σας ενημερώσω για κάτι που έχω φάει τα χρόνια μου να μάθω, ακόμα το μαθαίνω μεσώ ενημερώσεων και εσείς το θέλετε δωρεάν μέσω ενός φόρουμ;

Οπότε ακούστε τη συμβουλή που σας έδωσαν και άλλοι συνάδελφοι και βρείτε μηχανικό της εμπιστοσύνης σας γιατί το θέμα είναι σοβαρό

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.