Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας vs κλιματιστικά για θέρμανση.


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το δίλημμα αυτόνομες κλιματιστικές μονάδες vs αντλία θερμότητας.

Εστω ότι έχετε μια καινούργια οικοδομή σε ήπια κλιματική ζώνη όπως οι νοτιοανατολικές Κυκλάδες σε χαμηλό υψόμετρο,έστω ότι αφήνουμε για σύστημα θέρμανσης έξω το πετρέλαιο (καθώς η τιμή στο βενζινάδικο είναι του γιατρού) κι έστω ότι δε θέλουμε να μπλέξουμε με φιάλες υγραερίου και να κάνουμε χαρακίρι μέχρι να μας τις γεμίσουν/αλλάξουν κι αυτό αν υπάρχει αυτή η υπηρεσία στο συγκεκριμένο νησί.

Κι έστω ότι η οικοδομή (σπίτι 70-80 τμ) έχει ταράτσα και σκοπεύουμε να βάλουμε φβ για net metering ώστε να βγαίνει κάπως "δωρεάν" το ρεύμα της θερμανσης,έστω επίσης ότι σε κάθε χώρο του σπιτιού (εί δυνατον καί στο μπάνιο) θέλουμε με το ίδιο σύστημα να έχουμε θέρμανση το χειμώνα και δροσισμό το καλοκαίρι.

Εστω τέλος ότι η επιθυμία του χρήστη είναι να τοποθετήσει επιτοίχια σώματα που πρακτικά είναι και πιάνουν χώρο σαν εσωτερικές μονάδες κλιματιστικών προς αποφυγή δέμευσης χώρου στο πάτωμα από σώματα panel ή funcoils δαπέδου.

Ερώτηση κρίσεως:θα προτείνατε αντλία θερμότητας μεσαίων θερμοκρασιών θέρμανσης-ψύξης με χρήση επιτοίχιων funcoils μεσαίων θερμοκρασιών σε ολους τους χώρους (πλην μπάνιου που θα πάει αναγκαστικά στο ταβάνι) ή β) αυτόνομες κλιματιστικές μονάδες σε κάθε δωμάτιο (κι εν ανάγκη στο μπάνιο είτε φορητό κλιματιστικό δαπέδου είτε παλιό καλό ηλεκτρικό αερόθερμο το χειμώνα κι ανεμιστήρα το καλοκαίρι) .

Οι κύριοι θερμαινόμενοι χώροι εστω ότι είναι ενα σαλόνι,μια κουζίνα και δύο υπνοδωμάτια.

Η ερώτηση αφορά τα πλεονεκτήνατα και τα μειονεκτίματα κάθε λύσης σε όλους τους τομείς όπως αρχικό κόστος εγκατάστασης,κόστος λειτουργίας στη θέρμανση (που είναι πιο σημαντικό για τον χρήστη) ,θερμική άνεση που προσφέρει η καθε λύση κλπ.

Εννοείτε δεκτή και κάθε άλλη πρόταση απλά στο συγκεκριμένο θα με ενδιέφερε ένα debate μεταξύ αντλίας και ac σαν δύο παρόμοια προϊόντα.

Σας ευχαριστώ.

 

Υ.γ ο χρήστης που αναφέρω είμαι εγώ,σκέφτομαι τι λύση θα μπορούσα να βάλω σε δικό μου χώρο υποθετικά στο μέλλον αν κι εφόσον τον έφτιαχνα.

Τα δεδομένα για κλιματική ζώνη και υψόμετρο είναι αυτά που προανέφερα.

Επίσης υποθέστε ότι το σπίτι εκτός από ταράτσα θα είναι πανταχόθεν ελεύθερο αλλά νέα οικοδομή με ότι συνεπάγεται αυτό για κανονισμούς θερμομονώσεων κλπ.

Ελπίζω να μη κούρασα ,σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Edited by Τάσος Κυριακόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Με βασικότερο πλεονέκτημα της ΑΘ το ότι θα έχεις μόνο 1 μηχάνημα έξω, δεν βλέπω κανένα σημαντικό μειονέκτημα αφού πρόκειται για νέα οικοδομή

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, antloukidis said:

Με βασικότερο πλεονέκτημα της ΑΘ το ότι θα έχεις μόνο 1 μηχάνημα έξω, δεν βλέπω κανένα σημαντικό μειονέκτημα αφού πρόκειται για νέα οικοδομή

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ας πούμε λοιπόν ότι δεν έχω θέμα αισθητικό με το να έχω πολλά εξωτερικά μηχανήματα (αν και ομολογουμένως σα χομπίστας μηχανικός οι αντλίες με εξιτάρουν εμφανησιακά περισσότερο σε σχέση με τα απλά κλιματιστικά ούσες πιο ψωμομένες),το μόνο σοβαρό μειονέκτημα που έχω εντοπίσει ως τώρα είναι το αρχικό κόστος αγοράς,η αντλία από μόνη της χωρίς τερματικές μονάδες στοιχίζει όσο ένα κομπλέ σύστημα θέρμανσης με πετρέλαιο από το 0,με λέβητα,σώματα τα πάντα.

Οι τερματικές δε μονάδες της αντλίας οι επιτοίχιες που κοιτάω εγώ στοιχίζουν σχεδόν τα 2/3 μιας κομπλέ εγκαταστασης κλιματιστικού.

Το ερώτημα είναι γιατί να αξίζει κανείς να δώσει τα τριπλάσια χρήματα για μία κεντρική αντλία με πολλές τερματικές μονάδες νερού και όχι για πολλές αυτόνομες μονάδες με φρέον;

Τι πλεονεκτήματα δίνει η αντλία να το θέσω έτσι σε σχέση με τα κλιματιστικά αέρα-φρέον (είτε οικονομικό είτε από άποψη ποιότητας θέρμανσης με εξαίρεση τη χρήση σε ενδοδαπέδια που εκεί δε το έθεσα εξ αρχής σαν σενάριο και είναι κατανοητά τα πλεονεκτήματα καί στα δύο αυτά κριτήρια) που να αξίζει να δώσει κανείς τόσα περισσότερα λεφτά για την ίδια εγκατεστημένη ισχύ;

Edited by Τάσος Κυριακόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Αν τα πολλά μηχανήματα έξω δεν ενοχλούν και αν η οικονομική σύγκριση έγινε για όμοιας ποιότητας μηχανήματα, βάλτε AC.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, antloukidis said:

Αν τα πολλά μηχανήματα έξω δεν ενοχλούν και αν η οικονομική σύγκριση έγινε για όμοιας ποιότητας μηχανήματα, βάλτε AC.

Όμοια ποιότητας αγαπητέ το εννοείς πως ακριβώς;

Εγκατεστημένη θερμική/ψυκτική ισχύς ή κάτι άλλο όπως μάρκα,δυνατότητες μοντέλων κλπ;

Μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο αυτό που γράφεις γιατί με ενδιαφέρει;

Edited by Τάσος Κυριακόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ να είναι όλα σοβαρών, γνωστών, επώνυμων κατασκευαστών ( που προτείνω άλλωστε ) και ομοίων επιδόσεων.

Μη ασχολείσαι με φτηνά ( συνήθως ανατολικοασιάτικα ) μηχανήματα, που οι επιδόσεις τους υπάρχουν μόνο στο προσπέκτους.

Υ.Γ. Φυσικά ο γεωγραφικός προσδιορισμός δεν αφορά Ιαπωνία!!!

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, antloukidis said:

Εννοώ να είναι όλα σοβαρών, γνωστών, επώνυμων κατασκευαστών ( που προτείνω άλλωστε ) και ομοίων επιδόσεων.

Μη ασχολείσαι με φτηνά ( συνήθως ανατολικοασιάτικα ) μηχανήματα, που οι επιδόσεις τους υπάρχουν μόνο στο προσπέκτους.

Υ.Γ. Φυσικά ο γεωγραφικός προσδιορισμός δεν αφορά Ιαπωνία!!!

Δηλαδή Κινέζικα και Κορεάτικα είναι αποδεδειγμένα όλα σάπια;

Αυτό ισχύει καί για αντλίες και fucoil ή μόνο για κλιματιστικά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν οι γενικεύσεις, (γιαυτό λέω   συνήθως).

Πάντως θέλουν καλό ψάξιμο (πιστοποιήσεις, πληρότητα τεχνικών εντύπων προδιαγραφών - αποδόσεων, σχόλια χρηστών κλπ).

Το ίδιο ισχύει για όλα... και όχι μόνο ΑΘ & AC...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, antloukidis said:

Δεν μου αρέσουν οι γενικεύσεις, (γιαυτό λέω   συνήθως).

Πάντως θέλουν καλό ψάξιμο (πιστοποιήσεις, πληρότητα τεχνικών εντύπων προδιαγραφών - αποδόσεων, σχόλια χρηστών κλπ).

Το ίδιο ισχύει για όλα... και όχι μόνο ΑΘ & AC...

Τι είδους πιστοποιήσεις χρειάζονται για ένα κλιματιστικό;

Για σχόλια χρηστών και πληρότητα τεχνικων εγγράφων το βλέπω.

Πχ ο άλλος σου λέει για μια αντλία maximum θερμοκρασία ζεστού νερού θέρμανσης 60 c για minimum θερμοκρασία περιβάλλοντος -7,αντίστοιχες τέτοιες προδιαγραφές δίνουν και για τα κλιματιστικά,τι είδους πιστοποιητικό πρέπει να φέρει ένα μηχάνημα ώστε βεβαιωμένα να τηρεί αυτά που υπόσχεται;

Τα ίδια ισχύουν και με τα funcoil,πως θα ξέρω πχ αν για θερμοκρασία προσαγωγής νερού 50 c θα μου δίνει όντως 2,8 kw στην ψύξη και 3,1 στη θέρμανση;

Edited by Τάσος Κυριακόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Την πιστοποίηση Eurovent μπορείς να εμπιστευθείς για τις αποδόσεις.

Το CE εννοείται ότι είναι απαραίτητο, αλλά τσεκάρισε ότι είναι το σωστό και όχι China Export (βρες το σωστό γκουγκλάρωντας)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.