Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπαταρία σε Φωτοβολταϊκά


Recommended Posts

Γεια σας,

Εκπονώ την διπλωματική μου, το θέμα έχει να κάνει με φωτοβολταϊκή  εγκατάσταση στη στέγη δημοσίου κτιρίου. Συνδεδεμένο στο δίκτυο θα είναι το σύστημα, net metering. To κτίριο έχει ενεργειακές απαιτήσεις περίπου 30kw/day, το Φ/Β της στέγης θα μου δίνει 10kw. Δεν ξέρω τι μπαταρία να βάλω, πόσα kw χωρητικότητας θα έχουν νόημα; Το δημόσιο κτίριο είναι σχολείο οπότε τα Σ/Κ έχει ελάχιστες απαιτήσεις ενέργειας και θα μπορεί να αποθηκεύσει στη μπαταρία. Τι μπαταρία θα βάζατε σε μια τέτοια περίπτωση; 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Κωνσταντινα Κλρ. said:

To κτίριο έχει ενεργειακές απαιτήσεις περίπου 30kw/day, το Φ/Β της στέγης θα μου δίνει 10kw

Έχεις μπερδέψει την ισχύ με την ενέργεια.  Ένα σύστημα net metering ισχύος 10 kW έχει ετησία παράγωγη χονδρικά 1500 με 1600 kWh/kW (παίζει ρόλο η κλίση, ο προσανατολισμός κτλ κτλ).

Το σχολείο όπως τα λες "καίει" 30 kWh/day, οπότε θα κάνεις ξανά τους υπολογισμούς σου και θα επανέλθεις λογικά με νέα ερωτήματα. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 10/10/2023 at 10:44 ΠΜ, Bill22 said:

Έχεις μπερδέψει την ισχύ με την ενέργεια.  Ένα σύστημα net metering ισχύος 10 kW έχει ετησία παράγωγη χονδρικά 1500 με 1600 kWh/kW (παίζει ρόλο η κλίση, ο προσανατολισμός κτλ κτλ).

Το σχολείο όπως τα λες "καίει" 30 kWh/day, οπότε θα κάνεις ξανά τους υπολογισμούς σου και θα επανέλθεις λογικά με 

Είχες δίκιο, τα ειχα μπερδεμένα στο μυαλό μου τότε! Τα κατάλαβα και βρήκα άκρη!

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεις πολιτικός μηχανικός και κάνεις διπλωματική την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και μάλιστα με μπαταρίες. Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 1/21/2024 at 3:15 PM, alej said:

Δηλώνεις πολιτικός μηχανικός και κάνεις διπλωματική την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών και μάλιστα με μπαταρίες. Γιατί;

Άλλο πτυχιακή και άλλο διπλωματική εργασία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.