Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μια απλή ερώτηση (Θέμα από μη μηχανικό)


Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους.

Αναζητώντας την απάντηση σε μια απλή μου ερώτηση έπεσα στο φόρουμ σας το οποίο βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον. Θα παρακαλούσα κάποιος να μου δώσει μια σαφή απάντηση.

 

Εχω ένα οικόπεδο 25τμ εντός οικισμού και εκτός σχρδίου περίπου 40 χρόνια. Παραμένει αρυμοτόμητο και εκτός σχεδίου ενώ όλα τα όμορα μέρη αριστερά και δεξιά έχουν ενταχθεί. Είχε γίνει κάποτε μελέτη και βγει ένα τοπογραφικό σχέδιο αλλά παρέμενε ανολοκλήρωτο στα συρτάρια του Δημαρχείου.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

Πότε αποκτά ένας κάτοικος δικαίωμα στο σχέδιο πόλης;

Είναι αποκλειστικά στην ευχέρεια του εκάστοτε δημοτικού συμβουλίου;

Σημ. Δεν υπάρχει κάποιος δασίσκος ή άλλος τέτοιος λόγος που να μπορεί να λειτουργήσει αποτερεπτικά στη δική μου περίπτωση.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Διόρθωση κεφαλαίων από acnt.

Link to comment
Share on other sites

σπέρα και σε σένα.

 

στο Δήμο ρώτησες ?

 

σε μηχανικό της περιοχής πήγες να του το αναθέσεις σα δουλειά ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ panosfan ,

 

Οι πολεοδομικές διατάξεις είναι περίπλοκες και υπάρχουν πολλές διαφορετικές περιπτώσεις.Κάθε περίπτωση έχει την δική της ιδιαιτερότητα και σαφείς απαντήσεις δεν μπορούν να διατυπωθούν υπεύθυνα μέσα από αυτό το forum σε ερωτήματα σαν το δικό σας. Μια απλή φαινομενικά ερώτηση μπορεί να κρύβει πίσω της μια εξαιρετικά περίπλοκη περίπτωση.

 

Για την πρόοδο της διαδικασίας ένταξης μπορείτε κατ' αρχήν να ρωτήσετε στον Δήμο της περιοχής που σας ενδιαφέρει .

 

Το καλύτερο πάντως που έχετε να κάνετε είναι να απευθυνθείτε με όλα τα στοιχεία που αφορούν την υπόθεσή σας σε συνάδελφο μηχανικό της περιοχής σας , ο οποίος και θα σας ενημερώσει υπεύθυνα.

 

Ευχαριστούμε που επιλέξατε το forum μας για την ενημέρωσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.