Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση θυροτηλέφωνων σε πολυκατοικία


Recommended Posts

Καλησπέρα σας....θέλω να αλλάξω τα θυροτηλέφωνα στην πολυκατοικία όπου μένω.

Τα διαμερίσματα είναι 12

Τι πρέπει να λάβω υπόψιν μου;

Τα καινούρια θα έχουν μέσα οδηγίες σύνδεσης;

 

Όποιος ξέρει ας με καθοδηγήσει...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Όλες οι σοβαρές εταιρείες θυροτηλεφώνων δίνουν και οδηγίες εγκατάστασης με αναλυτικό σχέδιο. Το πιο πιθανό είναι τα υφιστάμενα καλώδια να σου κάνουν. Μιλάμε όμως ότι βγάζεις θυροτηλέφωνο, βάζεις θυροτηλέφωνο και ΟΧΙ θυροτηλεόραση γιατί εκεί μπορεί να σου λείπει κανά καλώδιο. Ψάξε λίγο στο ιντερνετ και θα βρεις και τα σχέδια εγκατάστασης μερικών εταιρειών.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο για θυροτηλέφωνο μιλάμε....

Απ 'ότι είδα στο δικό μου διαμέρισμα έρχονται 5 καλώδια από το κάτω 5 διαφορετικών χρωμάτων....κάτω όμως γίνεται ο χαμός από χρώματα και δεν φτάνουν κάτω τα χρώματα που φεύγουν από όλα.

Πιστεύω ότι όταν πάρουμε τα καινούρια θα έχουν αναλυτικά σχέδια

Μήπως γνωρίζεις μερικές σοβαρές εταιρίες;

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο για θυροτηλέφωνο μιλάμε....

Απ 'ότι είδα στο δικό μου διαμέρισμα έρχονται 5 καλώδια από το κάτω 5 διαφορετικών χρωμάτων....κάτω όμως γίνεται ο χαμός από χρώματα και δεν φτάνουν κάτω τα χρώματα που φεύγουν από όλα.

Πιστεύω ότι όταν πάρουμε τα καινούρια θα έχουν αναλυτικά σχέδια

Μήπως γνωρίζεις μερικές σοβαρές εταιρίες;

 

Σχέδια θα έχουν, το θέμα είναι να μπορείς να τα διαβάσεις και να καταλαβαίνεις τι γίνεται.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.professionisti.bticino.it/it_IT/browser/attachments/bin/library/C_46_EditorialContent_551_Lib_Props_GLib_AList_GLib_AItem_0_GLib_ABin.pdf

Στη σελ. 11 αυτού του pdf δείχνει την μπουτονιέρα και το σχέδιο, (για να πάρεις μια ιδέα τι σχέδιο να περιμένεις.

Είναι από θυροτηλέφωνα της παλιάς terraneo - τώρα bticino, της Legrand

 

Από αυτά που ξέρω και ίσως σε βοηθήσουν είναι τα παρακάτω:

Το σύστημα σου είναι αναλογικό "4+n". Τα 5 καλώδια αντιστοιχούν στα παρακάτω:

1. κοινό

2. audio

3. mic

4. buzzer

5. πόρτα

 

Στην μπουτονιέρα κάτω κατεβαίνουν όλα τα καλώδια που είναι για το buzzer (ένα από κάθε διαμέρισμα),

ένα καλώδιο για την πόρτα, ένα audio κι ένα microphone.

Tα δύο τελευταία και το κοινό συνδέονται κάπως σε ένα τροφοδοτικό 8V (ή 12V τα πιο καινούρια) που βρίσκεται στον πίνακα της οικοδομής.

 

Όλα αυτά για να ξέρεις τι σε περιμένει...

Καλή επιτυχία αν το επιχειρήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Σχέδια θα έχουν, το θέμα είναι να μπορείς να τα διαβάσεις και να καταλαβαίνεις τι γίνεται.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.professionisti.bticino.it/it_it/browser/attachments/bin/library/c_46_editorialcontent_551_lib_props_glib_alist_glib_aitem_0_glib_abin.pdf

Στη σελ. 11 αυτού του pdf δείχνει την μπουτονιέρα και το σχέδιο, (για να πάρεις μια ιδέα τι σχέδιο να περιμένεις.

Είναι από θυροτηλέφωνα της παλιάς terraneo - τώρα bticino, της legrand

 

Από αυτά που ξέρω και ίσως σε βοηθήσουν είναι τα παρακάτω:

Το σύστημα σου είναι αναλογικό "4+n". Τα 5 καλώδια αντιστοιχούν στα παρακάτω:

1. κοινό

2. Audio

3. Mic

4. Buzzer

5. πόρτα

 

Στην μπουτονιέρα κάτω κατεβαίνουν όλα τα καλώδια που είναι για το buzzer (ένα από κάθε διαμέρισμα),

ένα καλώδιο για την πόρτα, ένα audio κι ένα microphone.

Tα δύο τελευταία και το κοινό συνδέονται κάπως σε ένα τροφοδοτικό 8v (ή 12v τα πιο καινούρια) που βρίσκεται στον πίνακα της οικοδομής.

 

Όλα αυτά για να ξέρεις τι σε περιμένει...

Καλή επιτυχία αν το επιχειρήσεις!!!

 

Σ 'ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες σου.....πιστεύω ότι με βοηθάνε αρκετά με αυτά που κοίταξα στην κεντρική ντουλάπα της πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

bpt και bticino αν θες τη γνωμη μου απεφυγε το amplyvox , καιει ασφαλειες καθε 3 και λιγο , οσον αφορα τη συνδεσμολογια θελει υπομονη και ψαξιμο στις συνδεσεις (ανα οροφο λογικα)... good luck

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημέρα σας. έχω ένα πρόβλημα με ένα θυροτηλέφωνο, και θα ήθελα την γνώμη σας. θέλω να αλαξω το θυροτηλέφωνο μιας παλιάς πολυκατικίας. το παλιό θυροτυλεφωνο που έχει δεν λέει μάρκα, έχει τα εξής νούμερα 5(καλώδιο μαύρο) 10(καλώδιο κόκκινο ) 2 (καλώδιο άσπρο) 9(καλώδιο μπλε) και ένα καλώδιο κίτρινο που δεν ξέρω που ήταν. έχω αγοράσει ένα θυροτηλέφωνο της εταιρίας ctc το ht 501 που από τι ξέρω ταιριάζει σε όλα αυτό έχει τα έξεις νούμερα το ο,s,m , t ,1. αν μπορεί κάποιος ας μου πει πως να το συνδέσω.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα χρησιμοποιήστε θυροτηλέφωνα ΒPT.Είναι πολύ εύκολα στην εγκατάσταση και χωρίς προβλήματα.Πάντως όλα τα θυροτηλέφωνα έχουν σχέδια μέσα,το θέμα είναι αυτό πού λέει ο Demoiselle αν μπορείς να τα διαβάσεις και να καταλάβεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κ εγω αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τα ΘΥΡΟΤΗΛΕΦΩΝΑ του σπιτιου μου..λοιπον υπαρχουν 4 διαμερισματα απ τα οποια κανενα δν δουλευει σωστα το θυροτηλεφωνο!στ δικο μου δηλαδη χτυπαει απο την εισοδο κ οταν παταω το κουμπακι για να ανοιξω την κεντρικη εισοδο δουλευει στα αλλα αυτο δεν λειτουργει!επισησ οι φωνες δεν λειτουργουν σε κανενα!

σε καθε διαμερισμα ερχεται ενα UTP 4αρων ζευγων!

 

τα θυροτηλεφωνα ειναι της URMET κ εχω ακολουθησει το σχεδιο κατα γραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.