Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γνώμη για ποιότητα συναρμολόγησης - τοποθέτησης κουφωμάτων


Kadmos

Recommended Posts

Γεια σας

Πριν λιγο καιρο ειχαμε αλλαξει τα παλαια ξύλινα κουφώματα σε αλουμινίου

 

img0619x.th.jpg

 

 

img0622k.th.jpg

 

img0624.th.jpg

 

img0644.th.jpg

 

Επειδη δεν με αφηνει το ποστ να βαλω και αλλες εικονες ορίστε μια συλλογή

http://img34.imageshack.us/gal.php?g=img0635.jpg

 

Το πρωτο προβλημα που προεκυψε ηταν εαν η στηριξη ειναι εντάξει. Πρωτα απο ολα γιναν μεγάλα κενά. Τα κενα δεν κλείστικαν διοτι μπηκε απο μπροστα κορνίζα και δε φαινόταν. ΟΙ βιδες ηταν τσιμεντοβιδες και στηρίχτηκαν απο το πλάι μονο.Δηλαδή οι μπαλκονοπορτες με δυο βιδες δεξια και αριστερα. Οχι πάνω κάτω. Επισης δυο μπαλκονοπορτες απο πάνω εχουν κενό και δε φαινεται λογο γυψοσανίδας.

Παρολα αυτα φαινονται σταθερές.

 

Ποια ειναι η γνώμη σας;

 

Επίσης εαν δειτε τις φωτογραφίες οι βίδες μπήκαν πανω απο τα λάστιχα.

Επισης η πορτα που βλεπετε δεν πατάει καλά πάνω στην κάσα .Δηλαδη μπαίνει φως πανω και κατω.

Επισης στα εππάλληλα παρότι το χερούλι βρισκει μολις πας να το ανοίξεις.

Επιπρόσθετα υπάρχει ενα κενο απο κάτω (εκει που τα δυο φυλλα ενονονται οταν ειναι κλειστο το επάλληλο) 3-4 εκατοστα . Ειδα πως στα αλλα παραθυρα που εχουμε σπιτι υπάρχει ενα πλαστικο ωστε να κλείνει το κενό.

 

Επισης εμαθα οτι δεν ειναι καλη δουλειά διοτι μου ειπαν οτι δεν εχει μπει αρμοκολλα στις ενωσεις και επειδη τα λαστιχα δεν ειναι κολλημένα. στις γωνίες.

Ισχυει αυτο η όχι;

Επισης ειχε βαλει λαστιχα στα τζάμια μονο εσωτερικα οχι εξωτερικά . Και μου ειπαν πως πρεπει να υπαρχει κατι ποτε δεν μπαινει σκετο τζαμι με αλουμινιο να κανει επαφή.

 

http://img191.imageshack.us/i/img0621.jpg/

Link to comment
Share on other sites

H ερώτηση για την ποιότητα της δουλειάς φρονώ ότι είναι ρητορική. Ο τύπος τα έχει σακατέψει τα κουφώματα (και τους τοίχους).

 

Το πρώτο πράγμα που κανονικά πρέπει να γίνει είναι ξήλωμα, αποκατάσταση των σπασμένων γωνιών και επανατοποθέτηση. Τώρα για τα υπόλοιπα ένας ''αλουμινάς'' εμπιστοσύνης μπορεί να εντοπίσει καλύτερα (και επιτόπου βεβαίως) τα λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά είδα τις φωτογραφίες και φρικάρισα και δεν κρατιέμαι, θα το πω. Θα μπορούσαν να είναι φωτογραφίες από την ταινία: "Ο σχιζοφρενής αλουμινάς με το σφυρί".

 

@Kadmos δεν παίζω με τον πόνο σου αλλά είναι επειικώς απαράδεκτη δουλειά. Όπως γράφει και ο @ss_sk, ξήλωμα, αποκατάσταση των σπασμένων γωνιών και επανατοποθέτηση. Ρώτα γνωστούς, φίλους, μηχανικούς και βρες αλουμινά εμπιστοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ παίδες ... Της κουζίνας τα εφτιαξε κακην κακώς δηλαδη τα ξηλωσε και εφερε σοβατζη και μετα τα ξαναβαλε..

Απο την αλλη απλα θα ηθελα συγκεκριμένα να μου πειτε τι φταίει απο οσα βλέπετε αν ξερετε λογω εμπειρίας..

Εγω το εχω ψαξει το θεμα αλλα δεν μπορώ επαρκώς να τεκμιωρώσω γιατι δεν ειναι εντάξει.Δηλαδή θα πάθουν τίποτα με το καιρό;

Link to comment
Share on other sites

επειδή την έχω κάνει τη δουλειά (δούλευα μικρός σε αλουμίνια)πριν εκφέρω άποψη θα ήθελα να δω και φωτο αν

υπάρχουν των παλιών κουφωμάτων.

επίσης κάτι άλλο αν μπορούσες να μας πεις την ηλικία του χτίσματος.

 

p.s. όντως η δουλειά είναι απαράδεκτη αλλά....

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ξυλινα γυρω στα 50 χρόνια.Δυστυχως δεν εχω απο τα παλαια.Ειναι και αλλα σημεία που εχουν κακοτεχνιες.

Οπως το οτι μια κασα μιας πορτας εχει ελειπτικό σχήμα και μπαινει φως απο εξω απο πανω και απο κάτω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.