Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποπεράτωση οικοδομής με παλιά άδεια


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα οροφοδιαμέρισμα πρώτου ορόφου, το οποίο βρίσκεται σε διπλοκατοικια. Το ισόγειο είναι τελειωμένο και ο πρώτος που θέλω να πάρω έχει φτάσει ως την τοιχοποιία. Η άδεια οικοδομής είχε βγει το 1993. Σύμφωνα με το παλιό τοπογραφικό μπορούσε να γίνει δόμηση στο οικόπεδο, στο καινούριο όμως αναφέρεται ότι το ακίνητο είναι εντός εγκεκριμένου σχεδίου, άρτιο κατά παρέκκλιση και θα καταστεί οικοδομήσιμο μετά την κύρωση πράξης εφαρμογής και μετά τη μεταγραφή του στο υποθηκοφυλακειο. Ο μηχανικός που ρώτησα μου είπε ότι δε θα μπορώ να βγάλω άδεια για να το τελειώσω λόγω αυτού που αναφέρεται στο τοπογραφικό. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει λύση για να γίνει η αποπεράτωση; Γίνεται ίσως αναθεωρηση της παλιας άδειας; 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Μαρια Κον said:

...Ο μηχανικός που ρώτησα μου είπε ότι δε θα μπορώ να βγάλω άδεια για να το τελειώσω λόγω αυτού που αναφέρεται στο τοπογραφικό. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει λύση.....

Γιατί να μη εφαρμόσεις την λύση που σου είπε ο Μηχανικός σου??

Ή να του αναθέσεις (όχι σκέτα ρωτήσεις) να ξεκινήσει τις αναγκαίες διαδικασίες για να μπορέσεις να κάνεις την αποπεράτωση...

Είναι πολλά τα δεδομένα που δεν έχουμε και μέχρι να στα ρωτάμε να τα βρίσκεις κλπ θα περάσουν μήνες.... 

Κάνε ανάθεση και ότι σας πει...... 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Didonis said:

Γιατί να μη εφαρμόσεις την λύση που σου είπε ο Μηχανικός σου??

Ή να του αναθέσεις (όχι σκέτα ρωτήσεις) να ξεκινήσει τις αναγκαίες διαδικασίες για να μπορέσεις να κάνεις την αποπεράτωση...

Είναι πολλά τα δεδομένα που δεν έχουμε και μέχρι να στα ρωτάμε να τα βρίσκεις κλπ θα περάσουν μήνες.... 

Κάνε ανάθεση και ότι σας πει...... 

Δυστυχώς δε μου έδωσε λύση. Του το έχω αναθέσει, δεν έκανα απλά μια ερώτηση. Έχει ήδη κάνει και τον προϋπολογισμό των εργασιών που ζητούσε η τράπεζα. Ουσιαστικά καταλαβαίνω ότι μου λέει να μην προσχώρησω στην αγορά γιατί δε θα μπορώ να το τελειώσω. Το θέμα είναι ότι είναι πραγματικά ένα καλό ακίνητο, που δυσκολεύτηκα πολύ να βρω και ελπίζω ότι θα υπάρχει κάποια λύση ώστε να μπορέσω να το πάρω. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόκειται για αποπεράτωση, ενδεχομένως, μπορεί να εκδοθεί η συγκεκριμένη άδεια.

Ανεξάρτητα λοιπόν από το τι λέει το διάγραμμα, ας γίνει ερώτημα στην Υ.ΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αφού έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός, μπορεί να γίνει αποπεράτωση, με έκδοση νέας άδειας, ωστόσο σίγουρα θα πρέπει να πληρωθεί τμήμα της εισφοράς σε χρήμα. Δεν έχω πρόχειρο τον νόμο τώρα, αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.