Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλεψη ορόφου - πολεοδομία


 
ΣτέφανοςΒ

Recommended Posts

Οι προθέσεις σου είναι αγνές, αλλά έχεις ζητήσει ποτέ από "συνάδελφο" στοιχεία για κάτι και να στα έχει δώσει με άνεση; σπάνια off topic

πάντως δεν είχα ποτέ τέτοιο παράπονο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Από παλιά, πρόβλεψη ήταν η πρόσθεση του φορτίου των προβλεπόμενων ορόφων σε αυτό που θα κατασκευαστεί.

Ετσι αν βλέπεις στο τεύχος (υποτυπώδες μεν, αλλά..) φορτίο Β' ορόφου 300kN, φορτίου Α' ορόφου 400kN σημαίνει πως ο κάθε όροφος έχει περίπου 100kN φορτίο άρα έχεις πρόβλεψη 2 ορόφων.

Στα σημερινά προγράμματα μπορείς να δεις από το μητρώο μελών αν είναι περίπου ίδιος ο αριθμός ή από το μητρώο στύλων αν μειώνεται ο αριθμός των στύλων καθ'ύψος.

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν είχα ποτέ τέτοιο παράπονο

ναι αλλά άλλο αρχιτεκτονικά και άλλο στατικά. τα στατικα μετα συγχωρήσεως σε ξεβρακώνουν. και γι'αυτο δεν τα δίνουν

 

προς στατικούς-ελέγχοντες υφισταμένων κλπ: τα τευχη τα παλιά τα κοιτάτε καθόλου αν σας τα δίνουν ή περνάτε το φορέα και λυνεται με παλιους κανονισμούς και ότι βγάλει?

Link to comment
Share on other sites

@ΣτέφανοςΒ

Στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης ζητούσαν (>10 χρόνια πριν που μου έγινε σχετική παρατήρηση) στο τεύχος και τη διαστασιολόγηση της "πρόβλεψης".

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι στο ερώτημα:

προς στατικούς-ελέγχοντες υφισταμένων κλπ: τα τευχη τα παλιά τα κοιτάτε καθόλου αν σας τα δίνουν ή περνάτε το φορέα και λυνεται με παλιους κανονισμούς και ότι βγάλει?

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι στο ερώτημα:

προς στατικούς-ελέγχοντες υφισταμένων κλπ: τα τευχη τα παλιά τα κοιτάτε καθόλου αν σας τα δίνουν ή περνάτε το φορέα και λυνεται με παλιους κανονισμούς και ότι βγάλει?

 

1) Οταν υπαρχει υποχρεωση ελεγχου υπαρχοντος απαιτειται η υποβολη των σχεδιων και τευχων του υπαρχοντος (για κανονισμους ,φορτισεις,επερκεια κ.λ.π)

2) Μεχρι σημερα απο το 1984 δεν εχω δει τευχος υπαρχοντος που να περιεχει στοιχεια της προσθηκης (εννοω ασφαλως οτι εχει σχεση με το στατικο μοντελο).Κοιταζω πανω απο 150 στατικα το χρονο.Υπολογιστε

Link to comment
Share on other sites

βρε δε λέω για σενα που ελεγχεις στην υπηρεσία, λέω για τους άλλους, τους "εμάς"

 

edit: οταν λέω τευχη, εννοώ τα παλιά, τα χεράτα

 

Στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης ζητούσαν (>10 χρόνια πριν που μου έγινε σχετική παρατήρηση) στο τεύχος και τη διαστασιολόγηση της "πρόβλεψης".

Μόνο τη διαστασιολόγηση της αμοιβής δεν ζητάει κανένας, αντε μην ανοίξω το στόμα μου τωρα ,πάνω που η γιόγκα ειχε αρχίσει να φερνει αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

δε μου έχει ανατεθεί μέχρι τώρα προσθήκη καθ ύψος, αλλά θεωρώ πως πρώτα θα το ξαναέλυνα και μετά θα σύγκρινα τα εξαγόμενα με το παλιό τεύχος...

κυρίως του υφιστάμενου

Link to comment
Share on other sites

Ορθώς έθιξε ο rigid_joint το θέμα των αμοιβών στατικών που θα έπρεπε να λαμβάνουν υπόψη και τις προβλέψεις.

 

@kfill

Όταν αναφέρεσαι σε τεύχος υπάρχοντος εννοείς το τεύχος της παλιάς στατικής μελέτης; Και όταν μιλάς για στοιχεία της προσθήκης (πρόβλεψης) εννοείς να υπάρχει αναλυτική διαστασιολόγηση των στύλων και δοκών ή και κάτι περισσότερο; Σε κτήρια καινούργια (μετά το 1995) ή και σε παλιότερα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.