Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση υποστυλώματος με frp για κάμψη


 

Recommended Posts

Κοιτα την μέθοδο nsm (near surface mounted).

Κάπου θα βρεις και μια δικιά μου εργασία (περιγραφη μεθοδου) για το συνέδριο επισκευών 04.

Γενικά nsm, μέθοδος= εγκοπή -> (προφανώς και τρύπα στην πλάκα) -> καλό καθάρισμα με νερό και αέρα -> στεγνωμα -> στρώση ρητίνης -> ραβδος ΙΟΠ -> τελική στρωση

 

Ξ ε χ ν α, τ α, υ φ α σ μ α τ α για κάμψη.

 

Δεν μιλησα εγω για υφασματα και καμψη....Δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο...Εγω εθιξα το θεμα της αποσχισης του υφασματος αν οι ινες ειναι σε μια διασταση...Δηλαδη λογω της εντασης να χωρισουν οι ινες μεταξυ τους...Αυτο λυνεται με τη διαταξη των ινων σε 2 διευθυνσεις.... Ξαναλεω οτι η ενισχυση με υφασματα τετοιου ειδους δεν εχει να κανει με καμψη....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Δηλαδη λογω της εντασης να χωρισουν οι ινες μεταξυ τους...Αυτο λυνεται με τη διαταξη των ινων σε 2 διευθυνσεις.... Ξαναλεω οτι η ενισχυση με υφασματα τετοιου ειδους δεν εχει να κανει με καμψη....

 

οκ φιλε terry.

Συμφωνώ με τα παραπάνω και με την άποψη σου για τα ΙΟΠ.

Απλά το επανέλαβα για να μην υπάρξει μπέρδεμα στον συνάδελφο που έθεσε θέμα την ενισχυση υπ/των σε καμψη.

Τελικά συνάδελφε, θα μας πεις τι τελικά έκανες?? (ή τι τελικά βρήκες??)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.