Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θόρυβος από κάγκελα ανοδιωμένου αλουμινίου.


kostaslepe

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Πριν ένα χρόνο περίπου τοποθέτησα στο μπαλκόνι του σπιτιού κάγκελα ανοδιωμένου αλουμινίου. Είναι γύρω γύρω τα κάγκελα, σε κομμάτια των 7,5μ περίπου, χωρισμένα με τσιμεντένια κολωνακια. Αποτελούνται από 5 λεπτές οριζόντιες βέργες και την κουπαστή, καθώς και ανά μέτρο κάθετα στηρίγματα.

Σε δυο από αυτά τα κομμάτια, όταν έχει βόρειο άνεμο δημιουργείται έντονος θόρυβος ο οποίος θόρυβος περνάει στην πλάκα του σπιτιού, μέσω των κάθετων στηριγμάτων, και δημιουργείται ανυπόφορη κατάσταση στο σπίτι. Συγκεκριμένα, από τον άνεμο πάλλονται οι 3 μεσαίες ορίζοντες βέργες, λειτουργούν σαν χορδές και ακούγεται ένα συνεχόμενο έντονο βουητό.

Οι βίδες και τα εξαρτήματα είναι καλά βιδωμένα.

Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο;

Υπάρχει κάποια λύση;

Επισυνάπτω βίντεο με τον θόρυβο που κάνουν.

 

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στον προμηθευτή απευθύνθηκες;

Αν τα λύσεις και τοποθετήσεις κάποιο λεπτό ελαστικό ενδιαμεσα;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kostassid said:

Στον προμηθευτή απευθύνθηκες;

Αν τα λύσεις και τοποθετήσεις κάποιο λεπτό ελαστικό ενδιαμεσα;

Έχει έρθει δύο φορές να σφίξει βίδες, έβαλε κ σιλικόνη σε ενώσεις αλλά δεν είχε αποτέλεσμα και τώρα μου λέει ότι δεν του έχει τύχει ξανά και δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο. Επίσης μου ανέφερε ότι είναι θέμα της πλάκας ( κούφιο μπετό κλπ) για αυτό μεταδίδεται έτσι ο θόρυβος μέσα στο σπίτι. Προφανώς προσπαθεί να απεμπλακεί. Όσον αφορά το λάστιχο που ανέφερες, του το πρότεινα αλλά μου είπε ότι δεν θα έχει αποτέλεσμα γιατί πάλι θα περνάει η ταλάντωση - θόρυβος από την βίδα που πιάνει στα κολωνακια.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kostassid said:

Βάλε μια καλαμωτη δεμένη πάνω να κόψεις τον αέρα που περνάει.

Αν λειτουργήσει σαν λύση αυτό μετά θα πρέπει να έχω μόνιμα καλαμωτή; Πέρα από την ουσία του προβλήματος είναι και το αισθητικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

βάλε μας και καμιά φωτογραφία της όλης κατασκευής και ειδικά των πάνω και κάτω άκρων των κάθετων σωλήνων όπως και των τελειωμάτων των οριζόντιων σωλήνων  

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2023 at 8:11 ΜΜ, kostaslepe said:

... από τον άνεμο πάλλονται οι 3 μεσαίες ορίζοντες βέργες, λειτουργούν σαν χορδές και ακούγεται ένα συνεχόμενο έντονο βουητό.

....

Πρώτα από όλα δεν το έχω αντιμετωπίσει ξανά οπότε είναι βασικές πρώτες σκέψεις χωρίς δεδομένο αποτέλεσμα.

Ο ήχος από το βίντεο σου κυριαρχεί περισσότερο ο αέρας οπότε ο «βόμβος» χάνεται και δεν είμαι σίγουρος τι ακούω. Δηλαδή δεν είμαι σίγουρος αν η ταλάντωση των οριζοντίων παράγει Hz σαν χορδή κιθάρα ή πιάνου ή τρίζει στο κενό των στηρίξεων που περνά.

Κάνε 2 δοκιμές

Βάλε στα οριζόντια στην μέση απόσταση από κάθε κολωνάκι κάποιο πανί σαν κασκόλ …. Πετσέτα ή ότι θες. Αυτό πιθανά να κόψει αλλάξει την ταλάντωση και τα Hz οπότε τα Hz που θα παράγει θα είναι πέραν της ακουστικής ικανότητας του ανθρώπου.

Δεύτερο τεστ

Βάλε οδοντογλυφίδες (σαν σφήνες) στο ελάχιστο κενό που έχει η κάθε οπή που περνάνε οι σωλήνες. Αν αυτό κόψει το βουητό σαν ελαφρύ τριζόνι που ακούω θα το ξέρουμε μετά το πείραμα. (ή βάλε για το πείραμα κάτι πρόχειρο έστω χαρτάκια να σφηνώσει. Δεν θα είναι αυτό το τελικό υλικό που θα μπει αν απ αυτό προέρχεται)

 

Αν αυτά τα δύο ή ένα από αυτά τα δύο  λύνει το πρόβλημα τότε θα ξέρουμε λύσεις να το αντιμετωπίσεις

(πλάκα πλάκα πολύ αέρα στην περιοχή σου. Χοντρικά που είναι?)

Screenshot2023-12-1420_46.32-2.thumb.png.f5fe473030a89d58ad77a12386008bc7.png

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

βάλε μας και καμιά φωτογραφία της όλης κατασκευής και ειδικά των πάνω και κάτω άκρων των κάθετων σωλήνων όπως και των τελειωμάτων των οριζόντιων σωλήνων  

IMG_20231215_172801.thumb.jpg.f3e5092b003b7393f2567f656198e6b8.jpgIMG_20231215_172801.thumb.jpg.f3e5092b003b7393f2567f656198e6b8.jpg

IMG_20231215_172641.jpg

IMG_20231215_172636.jpg

IMG_20231215_172623.jpg

IMG_20231215_172618.jpg

IMG_20231215_172451.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Didonis said:

Πρώτα από όλα δεν το έχω αντιμετωπίσει ξανά οπότε είναι βασικές πρώτες σκέψεις χωρίς δεδομένο αποτέλεσμα.

Ο ήχος από το βίντεο σου κυριαρχεί περισσότερο ο αέρας οπότε ο «βόμβος» χάνεται και δεν είμαι σίγουρος τι ακούω. Δηλαδή δεν είμαι σίγουρος αν η ταλάντωση των οριζοντίων παράγει Hz σαν χορδή κιθάρα ή πιάνου ή τρίζει στο κενό των στηρίξεων που περνά.

Κάνε 2 δοκιμές

Βάλε στα οριζόντια στην μέση απόσταση από κάθε κολωνάκι κάποιο πανί σαν κασκόλ …. Πετσέτα ή ότι θες. Αυτό πιθανά να κόψει αλλάξει την ταλάντωση και τα Hz οπότε τα Hz που θα παράγει θα είναι πέραν της ακουστικής ικανότητας του ανθρώπου.

Δεύτερο τεστ

Βάλε οδοντογλυφίδες (σαν σφήνες) στο ελάχιστο κενό που έχει η κάθε οπή που περνάνε οι σωλήνες. Αν αυτό κόψει το βουητό σαν ελαφρύ τριζόνι που ακούω θα το ξέρουμε μετά το πείραμα. (ή βάλε για το πείραμα κάτι πρόχειρο έστω χαρτάκια να σφηνώσει. Δεν θα είναι αυτό το τελικό υλικό που θα μπει αν απ αυτό προέρχεται)

 

Αν αυτά τα δύο ή ένα από αυτά τα δύο  λύνει το πρόβλημα τότε θα ξέρουμε λύσεις να το αντιμετωπίσεις

(πλάκα πλάκα πολύ αέρα στην περιοχή σου. Χοντρικά που είναι?)

Screenshot2023-12-1420_46.32-2.thumb.png.f5fe473030a89d58ad77a12386008bc7.png

 

Μπορείς να εξηγήσεις τη λύση με το πανί που μου αναφέρεις. Να δέσω μεταξύ τους τις οριζόντιες βέργες με πανί εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.