Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος ρύθμισης αυθαίρετης σοφίτας κατηγορίας 5 (ερώτηση ιδιώτη)


Dora86

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα παρακαλώ την βοήθεια σας κληρονόμησε ακίνητο από διαθήκη δυστυχώς έχει παρέλθει πάνω από χρόνος ο μηχανικός βρήκε ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια(κατασκευή 1980) έχουν τακτοποιηθεί 2 όροφοι όχι όμως η σοφίτα.Εχουμε απελπιστει καθώς εδώ κι έναν χρόνο έχει βρεθεί αγοραστής χρειαζόμαστε τα χρήματα και δεν μπορούμε να πουλήσουμε Υπάρχει τρόπος;;;;;

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Dora86 said:

... δεν υπάρχει οικοδομική άδεια(κατασκευή 1980) έχουν τακτοποιηθεί 2 όροφοι όχι όμως η σοφίτα...

...

....Υπάρχει τρόπος;;;;;

Αν ο όροφος σοφίτα όπως το ονομάζεις δεν έχει υπαχθεί στις ευεργετικές  διατάξεις των νόμων μετά το 2011 και αν είναι κατηγορία 5 (όπως το περιγράφεις χωρίς άδεια) δεν υπάρχει τρόπος (ακόμα *).

Αν υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών τα τακτοποιημένα μπορούν να μεταβιβαστούν.

Υ.Γ.

* γράφοντας ακόμα σε ενημερώνω ότι φήμες τα τελευταία χρόνια «λένε» ότι θα επανέλθει η δυνατότητα να μπορούν ξανά να τακτοποιηθούν τα κατηγορία 5 μετά την κατάργηση που έκανε ως υπουργός ο κ. Χατζηδάκης.

Αλλά ή φήμες το λένε. Ως μηχανικοί εδώ και 3 χρόνια το ακούμε αλλά ακόμα να το δούμε και είναι αβέβαιο και το πότε και υπό ποιες προϋποθέσεις.

Γενικά φήμες.

Υ.Γ. 2

Το μέγα λάθος ήταν που έγινε μισή δουλειά στην "τακτοποίηση" χωρίς την σοφίτα. Επικουρικά δε αν δεν υπάρχει σύσταση τότε όλη η υπαγωγή πάσχει.

Μιλάς με τον / την Μηχανικό σας

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Dora86 said:

....έχουν τακτοποιηθεί 2 όροφοι όχι όμως η σοφίτα.....

Πώς ακριβώς έχουν "τακτοποιηθεί" αυτοί οι δύο όροφοι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και επ' ευκαιρία μου ήρθε μία σκέψη για ενδεχόμενη εφικτή λύση για την "σοφίτα" 

Υπό τον όρο ότι δεν έχουν γίνει μεταβιβάσεις των «τακτοποιημένων» ορόφων μετά την υπαγωγή του και υπό τον όρο ότι η υπαγωγή των δύο ορόφων είχαν καταθέσει το παράβολο προ της ημερομηνίας που καταργήθηκε η κατηγορία 5, να ανοίξει η υπαγωγή που είχε γίνει και να συμπληρωθεί – διορθωθεί και με την «σοφίτα»

Απλά ανησυχώ ότι επειδή αυτό είναι το αυτονόητο να είχε γίνει με ενημέρωση από τον Μηχανικό σας, ενδεχόμενα να μη υπάρχουν κάποιες από τις προϋποθέσεις που αναφέρω ή κάποιο άλλο πρόβλημα.

 

Υ.Γ.

το "πως ακριβώς" του Ιάσωνα μου έβαλε αυτή την σκέψη

 

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση είχε γίνει πριν πεθάνουν οι γονείς μου.Τις έκαναν 20 χρόνια πριν δεν ξέρω πως μόνο ότι ο μηχανικός είπε ότι είναι τακτοποιημένα 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Didonis said:

Υ.Γ. το "πως ακριβώς" του Ιάσωνα μου έβαλε αυτή την σκέψη

Πως με καταλαβαίνουν οι παλιοσειρές....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Dora86 said:

Η τακτοποίηση είχε γίνει πριν πεθάνουν οι γονείς μου.Τις έκαναν 20 χρόνια πριν δεν ξέρω πως μόνο ότι ο μηχανικός είπε ότι είναι τακτοποιημένα 

Δεν αρκούν τα στοιχεία που δίδετε για να έχετε κάποια άλλη τεκμηριωμένη άποψη αντιμετώπισης του θέματος που σας απασχολεί... Λυπάμαι, καλή τύχη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Dora86 said:

....Τις έκαναν 20 χρόνια πριν δεν ξέρω πως ...

οι καλοί νόμοι τακτοποίησης βγήκαν από το 2011 (4014 - 4178 - 4495)

αν πριν 20 χρόνια δεν είναι με αυτούς.

Κάτι δεν λές καλά

Κάτι δεν κατάλαβες καλά ...

κάτι δεν σου είπαν καλά

κάτι δεν πάει καλά .....

 

Και η τηλεπάθεια για να το καταλάβουμε χωρίς να ανεβάσεις χαρτια, σχέδια, τακτοποιήσεις κλπ ακόμα δεν έχει ανακαλυφθεί .... 

 

Υ.Γ.

μαζί γράφαμε

και μάλλον τα ίδια στην ουσία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Didonis said:

οι καλοί νόμοι τακτοποίησης βγήκαν από το 2011 (4014 - 4178 - 4495)

αν πριν 20 χρόνια δεν είναι με αυτούς.

Κάτι δεν λές καλά

Κάτι δεν κατάλαβες καλά ...

κάτι δεν σου είπαν καλά

κάτι δεν πάει καλά .....

 

Και η τηλεπάθεια για να το καταλάβουμε χωρίς να ανεβάσεις χαρτια, σχέδια, τακτοποιήσεις κλπ ακόμα δεν έχει ανακαλυφθεί .... 

 

Υ.Γ.

μαζί γράφαμε

και μάλλον τα ίδια στην ουσία

Υπάρχει τοπογραφικό κτλπ εγγραφα δυστυχώς οι γονείς μας πέθαναν ξαφνικά και δεν γνωρίζαμε πολλά όμως κάποιος συνάδελφος σας μου ανέφερε ότι υπάρχει τρόπος τακτοποίησης με παλιό παράβολο...η απορία μου ήταν αν ίσχυει...

 

3 ώρες πριν, Didonis said:

και επ' ευκαιρία μου ήρθε μία σκέψη για ενδεχόμενη εφικτή λύση για την "σοφίτα" 

Υπό τον όρο ότι δεν έχουν γίνει μεταβιβάσεις των «τακτοποιημένων» ορόφων μετά την υπαγωγή του και υπό τον όρο ότι η υπαγωγή των δύο ορόφων είχαν καταθέσει το παράβολο προ της ημερομηνίας που καταργήθηκε η κατηγορία 5, να ανοίξει η υπαγωγή που είχε γίνει και να συμπληρωθεί – διορθωθεί και με την «σοφίτα»

Απλά ανησυχώ ότι επειδή αυτό είναι το αυτονόητο να είχε γίνει με ενημέρωση από τον Μηχανικό σας, ενδεχόμενα να μη υπάρχουν κάποιες από τις προϋποθέσεις που αναφέρω ή κάποιο άλλο πρόβλημα.

 

Υ.Γ.

το "πως ακριβώς" του Ιάσωνα μου έβαλε αυτή την σκέψη

 

 

3 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Πώς ακριβώς έχουν "τακτοποιηθεί" αυτοί οι δύο όροφοι;

 

4 ώρες πριν, Didonis said:

Αν ο όροφος σοφίτα όπως το ονομάζεις δεν έχει υπαχθεί στις ευεργετικές  διατάξεις των νόμων μετά το 2011 και αν είναι κατηγορία 5 (όπως το περιγράφεις χωρίς άδεια) δεν υπάρχει τρόπος (ακόμα *).

Αν υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών τα τακτοποιημένα μπορούν να μεταβιβαστούν.

Υ.Γ.

* γράφοντας ακόμα σε ενημερώνω ότι φήμες τα τελευταία χρόνια «λένε» ότι θα επανέλθει η δυνατότητα να μπορούν ξανά να τακτοποιηθούν τα κατηγορία 5 μετά την κατάργηση που έκανε ως υπουργός ο κ. Χατζηδάκης.

Αλλά ή φήμες το λένε. Ως μηχανικοί εδώ και 3 χρόνια το ακούμε αλλά ακόμα να το δούμε και είναι αβέβαιο και το πότε και υπό ποιες προϋποθέσεις.

Γενικά φήμες.

Υ.Γ. 2

Το μέγα λάθος ήταν που έγινε μισή δουλειά στην "τακτοποίηση" χωρίς την σοφίτα. Επικουρικά δε αν δεν υπάρχει σύσταση τότε όλη η υπαγωγή πάσχει.

Μιλάς με τον / την Μηχανικό σας

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Dora86 said:

.... μου ανέφερε ότι υπάρχει τρόπος τακτοποίησης με παλιό παράβολο.....................

και πως θα το βρεις ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.