Μετάβαση στο περιεχόμενο

βεβαίωση όρων δόμησης


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα θα ήθελα σας παρακαλώ να μου προτείνετε πως να κινηθώ.Δεν γνώριζα τα χρονικά περιθώρια που είχαν οι ιδιοκτήτες των κατά παρέκλιση οικοπέδων και τυχαία το Μάιο του 2022 έστειλα στη πολεοδομία ένα email ρωτώντας αν το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο στέλνοντας και ένα τοπογραφικό του 2002.Η απάντηση ήταν θετική.Κάποια στιγμή μέσα στο 2023 που αποφάσισα να το πουλήσω είδα ότι θα έπρεπε να έχω πάρει βεβαίωση όρων δόμησης κλπ,κλπ.Μιλώντας με δυο μεσιτικά γραφεία μου είπαν να το κυνηγίσω γιατί έχω ένα επίσημο έγγραφο απο την πολεοδομία για την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του οικοπέδου το Μάιο του 2022.Εσείς τι με συμβουλεύετε να κάνω?Το οικόπεδο είνα 2800 τμ και έχει πρόσωπο σε αναγνωρισμένο δρόμο περίπου 69 μέτρα.Υπάρχει περίπτωση με το νέο νομοσχέδιο να μπορεί να οικοδομηθεί και κατεπέκταση να πουληθεί.Το οικόπεδο βρίσκεται στη Νάξο στη περιοχή Καστράκι και είναι εκτός οικισμού.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

(το συνημμένο έχει διαγραφεί διότι περιέχει προσωπικά δεδομένα. Pavlos 33)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Θα έπρεπε να απευθυνθείς σε μηχανικό την εποχή που ακόμη ίσχυε η δυνατότητα κατ εξαίρεση οικοδόμησης με προέγκριση Ο.Α ή αίτηση βεβαίωσης όρων δόμησης και εν συνεχεία έκδοση άδειας. Ο μεσίτης είναι αναρμόδιος να δίνει τέτοιου είδους κατευθύνσεις. Προφανώς αναφέρεσαι σε κατά παρέκκλιση γήπεδο επιφάνειας μικρότερης των 4.000 τμ. Επειδή δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το ειδικό πολεοδομικό καθεστώς στην περιοχή σου, σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό. Το νομοσχέδιο (που ακόμη είναι διαδόσεις στα μέσα ενημέρωσης) δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι θα περιλαμβάνει εάν και εφόσον ψηφιστεί και γίνει νόμος. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση.Όντως αναφέρομαι σε κατά παρέκκλιση γήπεδο επιφάνειας 2800τμ.Επειδή μένω Αθήνα θα πάει ένας συγγενής τη Δευτέρα με έναν μηχανικό να δεί το οικόπεδο να φτιάξει καινούργιο τοπογραφικό και να μας πει τι πολεοδομικό καθεστώς ισχύει στην περιοχή.Μου δώσατε κάποιες ελπίδες ότι μπορεί και κάτι να γίνει.Να σημειώσω ότι στο συμβόλαιο αναγράφει ότι το οικόπεδο έμεινε 2800τμ μετά απο διάνοιξη του επαρχιακού δρόμου που έκαναν Βέλγοι ιδιοκτήτες τότε.Ο δρόμος αυτός αναγνωρίστηκε νομίζω το 2006 ως κύριος δρόμος και ως εκ τούτου έχει το οικόπεδο πρόσωπο 68 μέτρα σε αναγνωρισμένο δρόμο.Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό απλώς το αναφέρω.Ευχαριστώ και πάλι για την επικοινωνία 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Kαλημέρα. Θα έπρεπε να απευθυνθείς σε μηχανικό την εποχή που ακόμη ίσχυε η δυνατότητα κατ εξαίρεση οικοδόμησης με προέγκριση Ο.Α ή αίτηση βεβαίωσης όρων δόμησης και εν συνεχεία έκδοση άδειας. Ο μεσίτης είναι αναρμόδιος να δίνει τέτοιου είδους κατευθύνσεις. Προφανώς αναφέρεσαι σε κατά παρέκκλιση γήπεδο επιφάνειας μικρότερης των 4.000 τμ. Επειδή δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το ειδικό πολεοδομικό καθεστώς στην περιοχή σου, σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό. Το νομοσχέδιο (που ακόμη είναι διαδόσεις στα μέσα ενημέρωσης) δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι θα περιλαμβάνει εάν και εφόσον ψηφιστεί και γίνει νόμος. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση.Όντως αναφέρομαι σε κατά παρέκκλιση γήπεδο επιφάνειας 2800τμ.Επειδή μένω Αθήνα θα πάει ένας συγγενής τη Δευτέρα με έναν μηχανικό να δεί το οικόπεδο να φτιάξει καινούργιο τοπογραφικό και να μας πει τι πολεοδομικό καθεστώς ισχύει στην περιοχή.Μου δώσατε κάποιες ελπίδες ότι μπορεί και κάτι να γίνει.Να σημειώσω ότι στο συμβόλαιο αναγράφει ότι το οικόπεδο έμεινε 2800τμ μετά απο διάνοιξη του επαρχιακού δρόμου που έκαναν Βέλγοι ιδιοκτήτες τότε.Ο δρόμος αυτός αναγνωρίστηκε νομίζω το 2006 ως κύριος δρόμος και ως εκ τούτου έχει το οικόπεδο πρόσωπο 68 μέτρα σε αναγνωρισμένο δρόμο.Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό απλώς το αναφέρω.Ευχαριστώ και πάλι για την επικοινωνία 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, JOHNMANIOS said:

.... γιατί έχω ένα επίσημο έγγραφο απο την πολεοδομία για την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του οικοπέδου το Μάιο του 2022......

Ορθά σου είπαν να το κυνηγήσεις διότι ότι ξεχνάς σε ξεχνάει ….. άσχετο όμως ως ενισχυτικό της αρτιότητας και οικοδομησιμότητας το ότι έχεις επίσημο έγγραφο.

Οι όροι δόμησης και η Οικοδοημισμότητα και Αρτιότητα κάθε Οικοπέδου ή Γηπέδου ισχύουν μόνο την ημερομηνία που υπάρχει η υπογραφή στο Τοπογραφικό.

Ακόμα και την επόμενη ημέρα αν αλλάξει ο νόμος δεν ισχύουν.

1 ώρα πριν, JOHNMANIOS said:

.. μηχανικό να δεί το οικόπεδο να φτιάξει καινούργιο τοπογραφικό και να μας πει τι πολεοδομικό καθεστώς ισχύει στην περιοχή....

Πέραν των σωστών επισημάνσεων του συνάδελφου Παύλου, σου συνιστώ για το Τοπογραφικό που θα αναθέσεις να σου κάνουν να αναθέσεις να λάβει και βεβαίωση όρων δόμησης αρτιότητα οικοδομησιμότας κ.λπ. στο Τοπογραφικό που θα σας κάνει , από την αρμόδια ΥΔΟΜ με πρόσφατη ημερομηνία. Ενδεχόμενα αυτό θα έχει και μια εξτρά χρέωση.

Έχε κατά νου ότι εδώ και κάποιο χρονικό διάστημα με απόφαση του ΣΤΕ τα γήπεδα εκτός σχεδίου έχουν μεγάλες αναταράξεις…. Και πρόσφατα υπάρχουν και αναμένονται νομοθετικές ή άλλες παρεμβάσεις και ημερομηνίες έως πότε θα ισχύουν διάφορες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την επικοινωνία και τις συμβουλές που μου δίνετε.Επειδή έχω αρχίσει να ενημερώνομαι απο το διαδίκτυο σχετικά με την εκτός σχεδίου δόμηση στα κατά παρερέκλιση με βάση την εμπειρία σας εγώ που δεν πήρα βεβαίωση όρων δόμησης μέχρι 09.12.22 έχω κάποια τύχη με το καινούργιο νομοσχέδιο?Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, JOHNMANIOS said:

....έχω κάποια τύχη με το καινούργιο νομοσχέδιο?Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ότι σου υπογράψουν στο Τοπογραφικό Διάταγμα που θα συνταχθεί, ο Μηχανικός και η ΥΔΟΜ.....

ξεκίνα

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2024 at 12:58 ΠΜ, Didonis said:

ότι σου υπογράψουν στο Τοπογραφικό Διάταγμα που θα συνταχθεί, ο Μηχανικός και η ΥΔΟΜ.....

ξεκίνα

Καλησπέρα ο μηχανικός πήγε μέτρησε και θα φτιάξει νέο τοπογραφικό.Του είπα να ζητήσει βεβαίωση όρων δόμησης και αρτιότητα οικοδομησιμότητας.Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε δυο πράγματα. 1ον η πολεοδομια μου εστειλε τον μαιο του 2022 οτι το οικοπεδο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκλιση γιατι προυφισταται  της δημοσιευσης ΠΔ 5-4-1977 ΦΕΚ 133Δ/24-4-1977 και έχει πρόσωπο σε αναγνωρισμένο Δημοτικό δρόμο.Ρωταω λοιπον μηπως το οικοπεδο ανηκει σε καποια κατηγορια δομησης που δεν χρειαζοταν μεχρι τον δεκεμβρη του 2022 να εχει βεβαιωση ορων δομησης. Και 2ον το οικοπεδο ειναι 2800τμ βλεπω οτι μιλουν  για οικοπεδα 750τμ,1250τμ και 2000τμ εγω που εντασομαι οσον αφορα την αρτιοτητα των κατα παρεκλιση οικοπεδων 

Edited by JOHNMANIOS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.