Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτης Δομησης


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Έστω ότι στον τελικό έλεγχο μια πολυκατοικίας από τον ελεγκτή δόμησης, διαπιστωθούν λάθη που δεν διορθώνονται (π.χ. λάθος ύψη σε σημαντικό βαθμό) σε κάποιον όροφο, εκεί τι συμβαίνει? 

Έχω ρωτήσει ήδη μηχανικό και δεν ήξερε (ή μάλλον δεν ήθελε) να μου απαντήσει.
 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι φιλολογική ή οχι ? 

Εισαι ιδιοκτήτης-μελετητης-επιβλέπων σε τετοια οικοδομή ή ρωτάς για ένα φίλο σου απο το χωριο ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, cvlengnr said:

Η ερώτηση είναι φιλολογική ή οχι ? 

Εισαι ιδιοκτήτης-μελετητης-επιβλέπων σε τετοια οικοδομή ή ρωτάς για ένα φίλο σου απο το χωριο ?

Ειμαι ιδιοκτητης με προβληματα οπως αυτο που περιεγραψα σε νεα οικοδομη και περιμενουμε τον ελεγκτη δομησης για τον τελικο ελεγχο. 

Link to comment
Share on other sites

Εαν τα λάθη που έγιναν δεν εμπίπτουν στις επιτρεπόμενες ανοχές και ξεπερνούν και τα επιτρεπόμενα πολεοδομικά μεγέθη της περιοχής (ώστε να μην μπορουν να καταστουν νόμιμα με αναθεώρηση της άδειας)  τότε ετοιμάσου για παρατράγουδα

Δηλαδή πόσο λάθος υψος έχεις ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, cvlengnr said:

Εαν τα λάθη που έγιναν δεν εμπίπτουν στις επιτρεπόμενες ανοχές και ξεπερνούν και τα επιτρεπόμενα πολεοδομικά μεγέθη της περιοχής (ώστε να μην μπορουν να καταστουν νόμιμα με αναθεώρηση της άδειας)  τότε ετοιμάσου για παρατράγουδα

Δηλαδή πόσο λάθος υψος έχεις ?

 

Δεν εχω εγω συγκεκριμενα, αλλο διαμερισμα. Εχει υψος (καθαρο) 2,40. Καταλαβαινω τι σημαινει, οπως ομως καταλαβαινω και πως δεν προκειται να γκρεμιστει και να ξαναχτιστει. 

Επισης καταλαβαινω οτι σιγουρα εχουν συμβει στο παρελθον αντιστοιχες κακοτεχνιες (οχι απαραιτητα με το υψος αλλα με πραγματα που δεν διορθωνονται), γι' αυτο ρωταω τι συμβαινει σε τετοιες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοεις. Καλύτερα να κάνεις την κουβέντα με τον μηχανικό σου.

Αλλο το "κακοτεχνιες" και αλλο το "δημιουγήθηκαν αυθαιρετες κατασκευές που δεν δύναται να νομιμοποιηθουν". Αν εισαι στο Β, και ο ελεγκτης το διαπιστώσει πας για παρατράγουδα.

Παραπάνω ανάλυση χωρις στοιχεία (σχεδια κλπ κλπ) δεν μπορει να γίνει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας. Στην αποζημίωση του ελεγκτή δόμησης ειναι η νόμιμες και εξοδα μετακινησης + ΦΠΑ ? Έτσι δεν είναι? Παρακράτηση όχι ασχέτως ποσού,  μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει?

Link to comment
Share on other sites

@kosmoarch

απόφαση με αριθμό 299 / 2014 (ΦΕΚ 57 Β / 16-01-2014) άρθρο 3

 

3. α) Το ύψος των αποζημιώσεων του παρόντος άρθρου περιλαμβάνει και τα έξοδα μετακίνησης του Ελεγκτή Δόμησης, εκτός από τις περιπτώσεις ελέγχου σε νησιά, όπου στο ποσό της αποζημίωσης προστίθενται και τα έξοδα μετακίνησης σε οικονομική θέση ακτοπλοϊκού εισιτηρίου, καθώς και διανυκτέρευσης, όταν αυτή απαιτείται και αιτιολογείται επαρκώς.

β) Στο ύψος των παραπάνω αποζημιώσεων δεν περιλαμβάνεται Φ.Π.Α.

γ) Οι παραπάνω αποζημιώσεις δεν υπόκεινται σε οποιαδήποτε εισφορά και κράτηση υπέρ τρίτων.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα, δεν καταλαβαίνω, τελικά γίνεται παρακράτηση 20% ? τί αναφέρει η εγκύκλιος της εφορίας? αφού λέμε ότι δεν γίνεται οποιαδήποτε κράτηση υπέρ τρίτων

Edited by kosmoarch
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.