Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εικονική ΥΔΕ με υπογραφή ιδιοκτήτη?


Recommended Posts

Καλησπέρα νοικιάζω ενα διαμέρισμα εδώ και 5 μήνες με το ρολόι στο όνομα μου, (πληρώνω λογαριασμούς). Στον 1 με 2 μήνα μου ηρθε μια ειδοποίηση για έκδοση ΥΔΕ αλλιώς θα διακοπή ή ηλεκτροδότηση, σε συνομιλία που είχα με τον ιδιοκτήτη ειπε θα το αναλάβει αυτός και έκτοτε δεν με ενόχλησε κανένας. 

 

Μετα το περιστατικό στην Θεσσαλονίκη με την νεκρή στο μπάνιο λόγω έλλειψης ρελέ και έχοντας σπάσει μια λάμπα στην κρεβατοκάμαρα μόλις πήγα να ανάψω το φως!  και στο Χωλ τρεμοπαιζει χαμηλά ή λάμπα, και κάποια μυρωδιά καμμένου στο σαλόνι και γενικότερα παλια πολυκατοικία του 80 με αρχαίο πίνακα μου μπήκε το μικρόβιο να ψαχτώ παραπάνω... Και διαπίστωσα ότι το σπίτι που νοικιάζω 

 

1) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΡΕΛΕ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ!!

2) Η ΥΔΕ έγινε εικονικά απο τον ιδιοκτήτη και ηλεκτρολόγο χωρις να έρθει ποτέ μέσα στο σπίτι για έλεγχο ηλεκτρολόγος. Εγω Δεν υπέγραψα πουθενά και η ΥΔΕ έχει κατατεθεί ενώ έχω συμβόλαιο στον 3 μήνα.

3) Στην ΔΕΔΗΕ που ζήτησα αντίγραφο ΥΔΕ μου ειπαν ότι έχει καταχωρηθεί χωρίς ΡΕΛΈ. Δεν είναι υποχρεωτικό αυτό βάση νόμου;

4) Δεν υπάρχουν αυτοκόλλητα Ηλεκτρολόγου στον πίνακα ενώ έχει chekaριστει στην ΥΔΕ το αντίστοιχο box.

 

Σε περίπτωση ηλεκτροπληξία ή φωτιάς πως θα βρώ ακριβώς το δίκαιο μου αν ζω?? Ξέρω αργά να ψάχνομαι τώρα αλλα κάλιο αργά παρά ποτέ!

 

Τι μπορώ να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη οτι βάζεις Ρελέ διαροής την Δευτέρα και αφαίρεσε το κόστος από το ενοίκιο Φεβρουαρίου.

https://www.elinyae.gr/ethniki-nomothesia/ya-f-a50120816422006-fek-1222b-592006

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, immunity said:

Ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη οτι βάζεις Ρελέ διαροής την Δευτέρα και αφαίρεσε το κόστος από το ενοίκιο Φεβρουαρίου.

https://www.elinyae.gr/ethniki-nomothesia/ya-f-a50120816422006-fek-1222b-592006

Ο ηλεκτρολόγος πως ακριβώς έδωσε ΥΔΕ χωρίς ρελε;

Link to comment
Share on other sites

Εξ αποστασεως "Έχεις ρελέ? - Έχω. -Οκ".
Βάλε εσυ Ρελε Διαρροής την Δευτέρα να εισαι ασφαλής και τα υπόλοιπα τα ψαχνεις μετά.

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, immunity said:

Εξ αποστασεως "Έχεις ρελέ? - Έχω. -Οκ".
Βάλε εσυ Ρελε Διαρροής την Δευτέρα να εισαι ασφαλής και τα υπόλοιπα τα ψαχνεις μετά.

ok θα το κανω αλλά πρέπει να ξέρω πως πρέπει να κινηθώ! Τι να κάνω; Για αυτό ρωτάω εδώ 

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, thomasss said:

....Για αυτό ρωτάω εδώ 

Εδώ είναι φόρουμ μηχανικών οπότε οι απαντήσεις από εδώ που έχουν μια κάποια βαρύτητα αφορούν τα τεχνικά ζητήματα των ακινήτων. Πχ στην περίπτωση σας να φροντίσεις ότι κάνεις στον Πίνακα να το κάνει Ηλεκτρολόγος….. ή αν υπάρχουν και ειδικά ζητήματα να μιλήσεις με Ηλεκτρολόγο Μηχανολόγο.

Για ζητήματα σχέσεων, ευθυνών κλπ. ιδιοκτήτη και εκμισθωτή είναι αρμόδιοι και γνώστες οι Δικηγόροι….. (οπότε αν βρεις φόρουμ Δικηγόρων ρωτάς εκεί) ή μιλάς με δικηγόρο εμπιστοσύνης σου.

Αν δεν υπάρχει κάτι σημαντικό (τεχνικά) να συμπληρώσεις να θεωρήσουμε το θέμα ως ολοκληρωμένο?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Didonis said:

Εδώ είναι φόρουμ μηχανικών οπότε οι απαντήσεις από εδώ που έχουν μια κάποια βαρύτητα αφορούν τα τεχνικά ζητήματα των ακινήτων. Πχ στην περίπτωση σας να φροντίσεις ότι κάνεις στον Πίνακα να το κάνει Ηλεκτρολόγος….. ή αν υπάρχουν και ειδικά ζητήματα να μιλήσεις με Ηλεκτρολόγο Μηχανολόγο.

Για ζητήματα σχέσεων, ευθυνών κλπ. ιδιοκτήτη και εκμισθωτή είναι αρμόδιοι και γνώστες οι Δικηγόροι….. (οπότε αν βρεις φόρουμ Δικηγόρων ρωτάς εκεί) ή μιλάς με δικηγόρο εμπιστοσύνης σου.

Αν δεν υπάρχει κάτι σημαντικό (τεχνικά) να συμπληρώσεις να θεωρήσουμε το θέμα ως ολοκληρωμένο?

Ναι αν δεν Είναι το κατάλληλο μέρος για απαντήσεις ναι. Διώτη είδα ενα παραπλήσιο θεμα εδώ και πήρα το θαρρος να ανοίξω.  Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.