Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδοδαπεδια και τρίξιμο στα πλακάκια


Εφημ

Recommended Posts

Σε υφιστάμενη παλιά κατοικια που ανακαινίστηκε μπήκε ενδοδαπεδια rehau κ 7 χρόνια μετά βάλαμε μια έξτρα ντουλάπα κ τρίζει το πάτωμα . Έσπασε το θερμομπετο ;; Τι κάνω ;;; Ανησυχώ πολύ. 
τι θα συμβεί ;; 

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, cien said:

τι εννοείς τρίζει το πάτωμα; είναι ξύλινο; 

Δυστυχώς όχι . Είναι πλακάκι κ φοβάμαι μήπως έσπασε η Τσιμεντοκονια από το βάρος ;; Δε ξέρω τι συμβαίνει . Αίσθηση πραγματικά σα να περπατάς σε σανίδι 

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα πλακάκια του δωματίου? Η συγκεκριμένα σε κάποια πχ ή σε αυτά που "ακουμπάει" πάνω η ντουλάπα. Και όταν πατάς στο υπόλοιπο πλακάκι αυτό με το ένα πόδι και ρίχνεις το βάρος σου τρίζει

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, immunity said:

Σε όλα τα πλακάκια του δωματίου? Η συγκεκριμένα σε κάποια πχ ή σε αυτά που "ακουμπάει" πάνω η ντουλάπα. Και όταν πατάς στο υπόλοιπο πλακάκι αυτό με το ένα πόδι και ρίχνεις το βάρος σου τρίζει

Το δωμάτιο είναι 3x5 κ κάτι στις στενές πλευρές έχω δυο ντουλάπες κ στη μέση το κρεβάτι με το που φτάνεις στο ύψος του κρεβατιού δλδ περίπου 3 μετά από την ντουλάπα τρίζει όλο το πάτωμα νοιωθεις να κουνιέται η ντουλάπα - τρίζει . Σα να περπατας σε σανίδι . έχω ρωτήσει το μηχανικό που ανακαίνισε το σπίτι , τον άνθρωπο που πέρασε την ενδοδαπεδια κ τη rehau κ δεν έχω πάρει κάποια σαφή απάντηση . Δε ξέρω ακριβώς τι συνέβη αλλά μόνο σε μένα έτυχε ;;; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός και σίγουρα χρειάζεται επιτόπιο ελεγχο απο ειδικο. Αλλά μπορεί αν ειναι 1 το πλακακι να μην είχε τοποθετηθεί αρκετή και ομοιόμορφα κόλλα από κάτω οταν τα περνούσε ο πλακατζής και με την πάροδο των ετών αποδυναμώθηκε η κόλλα του πλακιδίου. Ετσι μπορεί να "βυθιστηκε" λίγο η ντουλάπα και το πλακάκι (στο σημείο που πατάει η ντουλάπα πάνω στο πλακάκι) και όταν πατάς στο πλακάκι απο την αντίθετη πλευρά να κάνει μοχλό και να κουνιέται/τριζει το πλακάκι και η ντουλάπα (κατι σαν την τραμπάλα στη παιδική χαρά)

Edited by immunity
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, immunity said:

Δεν είμαι ειδικός και σίγουρα χρειάζεται επιτόπιο ελεγχο απο ειδικο. Αλλά μπορεί αν ειναι 1 το πλακακι να μην είχε τοποθετηθεί αρκετή και ομοιόμορφα κόλλα από κάτω οταν τα περνούσε ο πλακατζής και με την πάροδο των ετών αποδυναμώθηκε η κόλλα του πλακιδίου. Ετσι μπορεί να "βυθιστηκε" λίγο η ντουλάπα και το πλακάκι (στο σημείο που πατάει η ντουλάπα πάνω στο πλακάκι) και όταν πατάς στο πλακάκι απο την αντίθετη πλευρά να κάνει μοχλό και να κουνιέται/τριζει το πλακάκι και η ντουλάπα (κατι σαν την τραμπάλα στη παιδική χαρά)

Το θέμα μ είναι το μισό δωμάτιο όχι μόνο ένα πλακάκι καθώς περπατάς στο δωμάτιο ακούς να τρίζει . Μόνο μπαίνοντας στο δωμάτιο εινια σταθερά (2 μέτρα περίπου) το υπόλοιπο χάλια . Αυτό συμβαίνει από το φθινόπωρο κ χειροτερεύει όσο πάει πιο έντονο το φαινόμενο 

Link to comment
Share on other sites

Ξηλώνεις πλακάκια και όλα τα σαθρά, προσεκτικά να μη τρυπήσεις τους σωλήνες, ξαναγεμίζεις και βάζεις νέα πλακάκια.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, antloukidis said:

Ξηλώνεις πλακάκια και όλα τα σαθρά, προσεκτικά να μη τρυπήσεις τους σωλήνες, ξαναγεμίζεις και βάζεις νέα πλακάκια.

Θα ήταν καλά να το αποφύγω αλλά πολύ φοβάμαι ότι εκεί θα καταλήξουμε 

8 χρόνων είναι…. Άλλη λύση ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.