Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία για περιβαλλοντικές μελέτες


zefuros

Recommended Posts

Γνώμη μου είναι ότι κάνεις λάθος, ποτέ δε θα σταματήσουν να ζητούνται τέτοιες μελέτες. Όμως το να απλουστεύονται κάποιες διαδικασίες, όπως είναι για παράδειγμα η συγχώνευση ΠΠΕ και ΜΠΕ που έγινε με τα έργα ΑΠΕ μας βοηθάει όλους μας μακροπρόθεσμα.

 

Ξέρεις ότι για να βγάλεις ΠΠΕΑ και ΕΠΟ σε έργο κατηγορίας Α1 θέλεις περίπου 1,5 χρόνο, διάστημα κατά το οποίο θα εμπλακούν στη διαδικασία άπειρες δημόσιες υπηρεσίες, νομαρχιακά συμβούλια, οργανισμοί, φορείς, επιτροπές, υποεπιτροπές και τα χίλια κακά της μοίρας μας; Και πρόσεξε το θέμα είναι ότι το χρονικό διάστημα αυτό το χρειάζεσαι για να βγάλεις 2 από τις 10 ή 15 εγκρίσεις και άδειες που μπορεί τελικά να χρειαστούν και στο τέλος ποτέ κανείς δεν είναι σίγουρος εάν τις έχει βγάλει όλες ή αν ξέχασε καμία που προβλεπότανε στην υποπαράγραφο του άρθρου της εγκυκλίου που έγινε με τροπολογία της υποπερίπτωσης του εδαφίου του νόμου που τροποποιούσε την τροποποίηση της υποπερίπτωσης μπλα μπλα μπλα

 

Το χειρότερο όμως είναι κατά τη γνώμη μου ότι όλες αυτές οι μελέτες και η χαρτούρα που υποβάλουμε χρειάζονται μια ΣΤΡΑΤΙΑ δημοσίων υπαλλήλων για να τις παραλάβουν, να τις πρωτοκολλήσουν, να τις μεταφέρουν, να τις ελέγξουν, να τις μεταβιβάσουν, να τις ματαξαναπρωτοκολλήσουν και φτου κι απ την αρχή ... μιλάμε για ασύλληπτα πράγματα.... Ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων στη χώρα οφείλεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στη χαώδη και συγκεχυμένη ελληνική νομοθεσία, που πρώτα αυτή δημιουργεί την ανάγκη να υπάρχει αυτή η στρατιά υπαλλήλων με όλες αυτές τις ανούσιες διαδικασίες.

 

Το αποτέλεσμα είναι ένα φυσικά η Ελλάς να έχει καταλήξει να παράγει χαρτοπόλεμο και να αναπαράγει μιζέρια την ώρα που άλλοι ετοιμάζονται να φτιάξουν συνθετικούς οργανισμούς.

 

Βραχυπρόθεσμα σαν επαγγελματία δε με συμφέρει η συγχώνευση καμίας περιβαλλοντικής μελέτης. Όμως, κάνω και γω λίγο πίσω, βάζω νερό στο κρασί μου μήπως και πάρει μπρος αυτή η δύσμοιρη χώρα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

 

ενδιαφέρουσα η συζήτηση και θα ήθελα να προσθέσω τις εμπειρίες μου.

Δεν έχω διαβάσει ακόμη περιβ μελέτη που να έχει σχέση με την πραγματικότητα.

Συμφωνώ ότι είναι μια σοβαρή δουλειά με απαιτητικές γνώσεις αλλά εκτός από γνώσεις γεολογίας, ατμοσφαιρικής διάχυσης κτλ χρειάζεται και γνώση της παραγωγικής διαδιασίας δηλαδή της ΠΗΓΗΣ ρύπων.

Οπότε σε λατομεία οι μεταλλειολόγοι, σε εργοστάσια οι μηχανολόγοι , σε δρόμους οι πολιτικοί μηχανικοί κτλ. Και σε ότι αφορά τα όρια και τις επιπτώσεις οι περιβανολλόγοι.Εκτός αν νομίζουν οι περιβαντολόγοι ότι τα γνωρίζουν όλα. Και φυσικά είναι αστείο κάποιος πολ μηχανικός να υπογράφει περιβ μελέτη για μια χημική βιομηχανία....

Τον θεσμό τον γελοιοποίησε η κατηγορία 27 και η πεποίθηση όλων μας ότι όλα τα κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας φαίνεται παράξενο πως οι ΜΠΕ που ήταν απαραίτητες για την έκδοση άδεια παραγωγής σε έργα Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας, καταργείται στη πρώτη φάση του έργου και ενσωματώνεται με την Έγκριση Περιβαλλοντικών Όρων, στη φάση κατασκευής του έργου;

 

Έτσι

 

εχμ... δεν ειναι έτσι.

 

Καταργήθηκε η διαδικασία της Προκαταρκτικής Περιβαλλοντικής εκτίμησης και αξιολόγησης.... η οποία είναι η μετονομασία της παλιάς προέγκρισης χωροθέτησης.... η οποία εν γένη ηταν μια διαδικασία απαιτούνταν λόγω έλελιψης χωροταξικού σχεδιασμού.

 

Ε, η ιδέα ειναι πως λόγω χωροταξικού ΑΠΕ, δεν απαιτείται πλεόν διαδικασία ΠΕΕΑ

 

Η ΜΠΕ δεν καταργηθηκε λοιπόν.

 

Τι σημαίνει πως ενσωματώνεται στην εγκριση περιβαλλοντικών όρων? Η έγκριση της ΜΠΕ σημαινει ΕΠΟ.

 

Και δεν ειναι στην φάση κατασκευής του έργου προφανώς.... πρώτα ΕΠΟ, μετα αλλες 1002 αδειες, μετά κατασκευή.

 

Πληροφοριακά, προ του 2006, πρώτα εβγαζες αδεια παραγωγής, μετά ΠΠΕΑ, κτλ...

 

Καλησπέρα,

 

ενδιαφέρουσα η συζήτηση και θα ήθελα να προσθέσω τις εμπειρίες μου.

Δεν έχω διαβάσει ακόμη περιβ μελέτη που να έχει σχέση με την πραγματικότητα.

Συμφωνώ ότι είναι μια σοβαρή δουλειά με απαιτητικές γνώσεις αλλά εκτός από γνώσεις γεολογίας, ατμοσφαιρικής διάχυσης κτλ χρειάζεται και γνώση της παραγωγικής διαδιασίας δηλαδή της ΠΗΓΗΣ ρύπων.

Οπότε σε λατομεία οι μεταλλειολόγοι, σε εργοστάσια οι μηχανολόγοι , σε δρόμους οι πολιτικοί μηχανικοί κτλ. Και σε ότι αφορά τα όρια και τις επιπτώσεις οι περιβανολλόγοι.Εκτός αν νομίζουν οι περιβαντολόγοι ότι τα γνωρίζουν όλα. Και φυσικά είναι αστείο κάποιος πολ μηχανικός να υπογράφει περιβ μελέτη για μια χημική βιομηχανία....

Τον θεσμό τον γελοιοποίησε η κατηγορία 27 και η πεποίθηση όλων μας ότι όλα τα κάνουμε..

 

Συνάδελφε, +1.000.000!

 

Δεν υπάρχει έννοια εκπόνησης ΜΠΕ απο μελετητή. Χρειάζεται Ομάδα Μελέτης επιστημόνων διαφορετικών ειδικοτήτων, ανάλογα με το έργο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι περιβαλλοντολόγοι είναι το σωστό και όχι περιβαντολλόγοι

 

Προφανώς για πολύ μεγάλα έργα είναι αυτονόητο οτι χρειάζεται πέρα από περιβαλλοντολόγο ή μηχανικό περιβάλλοντος και αντίστοιχους επιστήμονες ( πράγμα που η νομοθεσία ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ για τα δημόσια έργα εξάλλου)

πχ πιθανότατα γεωλόγο σε περιβαλλοντική μελέτη Χ.Υ.Τ.Α ή σε πολύ μεγάλες γεωτρήσεις

 

 

Παρόλα αυτά ακόμα και τότε είναι προφανές οτι χρειάζεται κάποιος να έχει την γενική εικόνα ,Η γενική επίπτωση δεν είναι πάντα τα άθροισμα των μερικών αλλά ακόμα και να ήταν πρέπει κάποιος να έχει το υπόβαθρο για να συνδυάσει όλα τα επιμέρους

 

Επίσης να συμπληρώσω οτι ένας από τους τομείς που οι μηχανικοί περιβάλλοντος πλεονεκτούν σε σχέση εμ τους περιβαλλοντολόγους είναι αυτός ακριβώς ( επειδή είναι μηχανικοί πιο κοντά στην παραγωγή / τεχνικά έργα /διεργασίες ) , σε άλλους πάλι τομείς οι περιβαλλοντολόγοι (environ,mental scence πλεονεκτούν πχ οικοσυστήματα )

 

Φαντάζομαι σαν μηχανικοί δεν μπερδεύουμε τον μηχανικό περιβάλλοντος με τον περιβαλλοντολόγο όπως δεν μπερδεύουμε και τον χημικό μηχανικό που σχεδιάζει διεργασίες με τον χημικό που κάνει ιδιαίτερα μαθήματα

Link to comment
Share on other sites

ZaXoYs συμφωνώ με όσα γράφεις και ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Δεν έχω γνωρίσει ακόμη Μηχανικό Περιβάλλοντος για να έχω άποψη αλλά

είμαι σίγουρος ότι θα είναι πιο κοντά στην παραγωγή από τους υπόλοιπους.

Επειδή έχω συνεργαστεί με αρκετές βιομηχανίες σε θέματα παραγωγής , σχεδόν σε όλες ο περιβαλλοντολόγος μου ζήτησε τεχνική έκθεση για το πώς παράγονται οι ρύποι και για το τι είδους είναι...και ήταν πάντα άσχετος με μηχανήματα.. Ελπίζω οι Μηχανικοί Περιβάλλοντος να έχουν επαφή με την

πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.