Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοίχος αντιστήριξης - Λογισμικό της LH-Λογισμική


Alessio

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι!

 

Σε ότι αφορά τις εδαφικές παραμέτρους και εφόσον δεν υπάρχουν εργαστηριακά επέλεξα μέσες τιμές για έναν υγιή γαιοημίβραχο,δηλαδή:

φ=20

c (συνοχή) =25

γωνία τοίχου-εδάφους = 10

γωνία πέλματος εδάφους = 25

γ = 18

και επιτρεπόμενη τάση ανάλογα με το πλάτος πεδίλου...

 

Σε σχέση με τη φόρτιση (και ευχαριστώντας το φίλο Παναγιώτη για τις αναλυτικότατες αναφορές του) κινητά φορτία της τάξης των 60ΚΝ/μ2 είναι για αυτοκινητόδρομους συνεπώς μάλλον υπερβολικά για έναν επαρχιακό με ελάχιστη κυκλοφορία.Κατόπιν σύστασης του βοηθού και υπέρ της ασφάλειας θεώρησα 33ΚΝ/μ2 !

 

Τέλος, προτίμησα οπλισμό Διατομής Φ12 αντί Φ10 !

Παραθέτω και τα αποτελέσματα...Παρατηρήσεις?Γνώμες?

post-1276-131887197488_thumb.jpg

post-1276-131887197641_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θέλω να φανώ απαξιωτικός αλλά μήπως ανησυχούμε πολύ για ένα τοίχο αντιστήριξης 2 μέτρων? Εδω υπόγεια κατοικιών είναι 3 μέτρα με όμορη οικοδομή και τα οπλίζουμε κανονικά. Νομίζω οι οπλισμοί που σου βγάζει έιναι λογικοί και επαρκείς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο,θέλω να πιστεύω ότι όλοι όσοι ασχολήκαν με το πρόβλημα που έθεσα δεν το έκαναν μόνο για να μην πέσει ο συγκεκριμένος τοίχος,που έτσι κι αλλιώς δεν θα έπεφτε,αλλά προσπαθώντας να το δούμε και γενικά, γιατί ίσως απασχολήσει και άλλους συναδέλφους μελλοντικά.

Οι πληροφορίες που αναφέρθηκαν από όλους τους συναδέλφους πιστεύω είναι σημαντικές και δείχνουν ότι οι σύγχρονοι μηχανικοί έχουν ευτυχώς επιστημονικό υπόβαθρο που απέχει παρασάγγας από τις απαιτήσεις των όποιων τεχνικών υπηρεσιών,όπως διαπίστωσα σε τηλ. επικοινωνία μαζί τους για το θέμα.

Ευχαριστώ άπαντες! :)

Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταία παρατήρηση

 

Στα αποτελέσματα που μας παρέθεσες αναφέρει ότι παίρνει τον συντελεστή μεταβλητής δράσης ψ2 = 0.5.

 

Ο συντελεστής συνδυασμού ψ2 χρησιμοποιείται στους σεισμικούς-ατυχηματικούς συνδυασμούς δράσεων. Δηλαδή εκφράζει την πιθανότητα που υπάρχει να ασκείται κάποιο μεταβλητό φορτίο τη στιγμή που γίνεται ο σεισμός. Ο ευρωκώδικας 1990 - παράρτημα Α2 ορίζει ότι ο συντελεστής ψ2 = 0 για τα φορτία κυκλοφορίας, πρακτικά αυτό σημαίνει ότι η πιθανότητα να περνάει φορτηγό κατά τη διάρκεια ενός σεισμού είναι εξαιρετικά μικρή. Για την ακρίβεια μάλιστα ο συντελεστής ψ2 = 0 για όλες τις μεταβλητές δράσεις εκτός από τις θερμοκρασιακές, για τις οποίες παίρνει την τιμή ψ2 = 0.5

 

Δε ξέρω ποιους συνδυασμούς δράσεων κάνει το πρόγραμμα. Τη σεισμική δράση πως την υπολογίζει? (παίζει να μη χρειάζεται για ένα τόσο μικρό τοίχο, να θεωρείται δηλαδή ακλόνητος).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγιώτη,είσαι άπαιχτος!

Η αλήθεια είναι ότι το έβαλα 0,5 υπέρ της ασφάλειας χωρίς να γνωρίζω ότι δεν υφίσταται κίνδυνος να συμπέσουν χρονικά οι δύο αυτές φορτίσεις...

Σε σχέση με τον Ευρωκώδικα έχεις κάποιο βιβλίο ή σημειώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιο βιβλίο του βαδαλούκα αλλά δεν το έχω. Μπορείς να το βρείς εδώ.

 

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=549939&prid=238360&deid=0

 

Ακόμη υπάρχει του ερμόπουλου το οποίο μπορείς να το βρεις εδώ

 

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1523799&prid=778113&deid=0

 

Αυτό το έχω. Θεωρία είναι αρκετά καλό και έχει λυμμένα παραδείγματα αρκετά κατατοπιστικά αν και νομίζω ότι έχει κάποια λαθάκια που μπορούν να σε μπερδέψουν λίγο στην αρχή. Η ύλη που καλύπτει είναι φορτία χιονιού, φορτία ανέμου, και φορτία κυκλοφορίας σε οδογέφυρες. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υποκαταστήσει τους κανονισμούς, αλλά για εισαγώγή είναι μια χαρά πιστέυω. Αν δε σε ενδιαφέρει για έργα οδοποιίας και για μεταλλικές (άνεμος) ίσως και να μην αξίζει και τόσο γιατί τα φορτία χιονιού είναι μάλλον απλά - βγάζεις άκρη και μόνος σου.

 

Τους ευρωκώδικες μπορείς να τους βρεις στα Downloads του Forum.

Link to comment
Share on other sites

civic , sorry για την καθυστέρηση στην απάντηση αλλά ήμουν σε ταξίδι.Θα ψάξω να βρω τα σχέδια που σου είπα - αλλά επειδή φαντάζομαι ότι θα είναι αρχεία autocad θα είναι μεγάλα και δεν θα μπορώ να στα περάσω με mail.Πες μου εναλλακτικό τρόπο και όταν τα βρω θα τα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

emantsik

 

Θα μπορούσες να τα ανεβάσεις σε κάποιο server όπως είναι το rapidshare και να βάλεις το link εδώ ώστε να τα πάρουμε όλοι μας. Η διαδικασία είναι απλή. Αν δεν βρίσκεις άκρη στείλε pm.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.