Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή από οικιακά φωτοβολταϊκά και πως να την αυξήσω


pandrade

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω εδώ και 2 εβδομάδες συνδέσει φωτοβολταϊκά net metering στην ταράτσα (Αττική) αλλά περίμενα υψηλότερη παραγωγή ακόμα και μήνα Φεβρουάριο.

Έχω 7 πανελ συνολικής ισχύος 3.85kwp σε ένα string με inverter Huawei Sun2000-5ktl-m1 τριφασικό και μπαταρία Huawei 5kwh. Σε μέρα με full ήλιο είχα συνολική παραγωγή κάτω από 7kwh, με full συννεφιά κάτω από 2.5kwh. Η εκτιμόμενη παραγωγή για Φεβρουάριο ήταν στο χαρτί πάνω από 300kwh, που θα σήμαινε μέσω όρο πάνω από 10kwh την ημέρα.

Ο εγκατάστατης λέει οφείλεται στο ότι είναι χαμηλά ο ήλιος και δημιουργούνται σκιές από κάγκελα, ηλιακό και καμινάδα, και ότι το καλοκαίρι θα είναι πολύ καλύτερα. Παρόλο αυτά, εγώ ήθελα η ετήσια παραγωγή να είναι κοντά στα 6.000 kwh, και δεν το βλέπω να γίνει.

Διαβάζοντας στο internet κατάλαβα ότι υπάρχουν κάποια πράγματα που θα μπορούσα να κάνω:

- να μοιράσω τα πάνελ σε 2 string να ξεχωρίσω όσα έχουν περισσότερη σκιά από τα άλλα

- να βάλω optimizers στα πάνελ

- να βάλω επιπλέον πάνελ (το σηκώνει το inverter εάν περάσει από ΔΕΔΔΗΕ)

 

Προφανώς το κόστος δεν είναι ίδιο για τις 3 επιλογές, οπότε είπα να ζητήσω την άποψη των ειδικών πριν μιλήσω ξανά με τον εγκαταστατη.

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον αναφέρετε για σκιάσεις, η λύση είναι με χρήση optimizers.

Προσθήκη πάνελ, συνεπάγεται ΝΕΑ σύμβαση με ΔΕΔΔΗΕ.

Πληροφοριακά, μοντέλο πάνελ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα πάνελ είναι Longi LR5-72HPH 550.

Οπότε optimizer σε κάθε πάνελ, χωρίς να σπάσουν σε 2 strings? Το inverter δέχεται 2 strings, θα ειχε νόημα η μπροστινή σειρά των πάνελ που έχει περισσότερη σκιά να είναι σε ξεχωριστό string?

 

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

1 string, σύνολο optimizers

Ήδη πρέπει να έχετε "θέματα" πρωί & απόγευμα.

Πληροφοριακά, τα πάνελ όταν τα παραλάβετε α)ήταν τοποθετημένα στην παλέτα το ένα πάνω στο άλλο? ή δίπλα δίπλα κάθετα στην παλέτα? β)Η παλέτα ήταν στα 2.40m? ή 1.80m?. 

Link to comment
Share on other sites

Τα πάνελ τα ανεβάσαν με γερανό σε παλέτα με τα πάνελ το ένα πάνω στο άλλο. Εάν θυμάμαι σωστά η παλέτα ήταν μεγαλύτερη από τα πάνελ

Δευτερη μέρα λειτουργίας με ήλιο (1.7kw max)

image.jpeg.2ece17c03c3935891c6381a86d72a7cf.jpeg

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν λύσετε το θέμα των σκιάσεων μην περιμένετε θαύματα. Πιθανότατα είναι λάθος και η επιλογή του μεγέθους του πάνελ.

Οφείλει ο μελετητής της εγκατάστασης να σας παραδώσει μελέτη σκιάσεων και εκτίμηση παραγωγής ανά μήνα. 

 

Το διάγραμμα αφορά σύστημα 4KWp στο Κερατσίνι χωρίς σκιάσεις. 

Screenshot_20240217_200302_SMA Energy.jpg

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το παράδειγμα, σίγουρα θα περίμενα να είμαι πιο κοντά στις τιμές σας. Νομίζω οι τιμές παραγωγής που μου δώσανε ήταν χωρίς να λάβει υπόψη τα καγκελα κτλπ πάνω στην ταράτσα, νομίζω είδαν μόνο εαν έχω σκιά από αλλά κτίρια (που δεν έχει μέχρι αργά το απόγευμα). Η εκτίμηση για Φεβρουάριο ήταν περίπου 320kwh, αλλά σε 10 μέρες έχει λιγότερο από 50kwh (στις 8 έγινε η σύνδεση και στις 15 είχε μια βλάβη).

 

 

 

IMG_0300.jpeg

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι φταίει, το σίγουρο είναι ότι έχετε πρόβλημα. 

Πάντως, απαγορεύονται διά ροπάλου οποιεσδήποτε σκιάσεις 09:00-15:00 τους χειμερινούς μήνες. Σκιάσεις αυτές τις ώρες θα οδηγήσουν σε ζημιές των πάνελ τα επόμενα χρόνια, λόγω hot spots στην περιοχή αυτών. 

Ο Φεβρουάριος με γωνία κλίσης πάνελ 25° για το σύστημά σας παράγει 400kwh.

 

Φωτογραφίες της εγκατάστασης θα βοηθούσαν...

Screenshot_20240217_220657_SMA Energy.jpg

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σήμερα με μπόλικο ήλιο και ώρα 12.00 έχω παραγωγή από τα πάνελ 1.9kw. Σκιά μόνο στο μπροστινό μέρος της πρώτης σειράς που φαίνεται στη φώτο.

Αναρωτιέμαι εάν υπάρχει περίπτωση κάποια πάνελ να μην παράγουν καθόλου λόγω λάθος σύνδεσης ή βλάβης. IMG_3672.thumb.jpeg.ff1028a2958df881d296bee84ba9eb71.jpeg

IMG_3674.jpeg

IMG_3675.jpeg

IMG_3676.jpeg

Link to comment
Share on other sites

τι γωνία κλίσης έχουν αυτά τα πάνελ?

Στην φωτογραφεία δείχνουν πολύ "ξαπλωτά" ... αλλά η φωτογραφία μπορεί να ξεγελά 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.