Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση πλακών μαρμάρου σε εξώστη πολυκατοικίας


Recommended Posts

Γεια σας.

Είμαι διαχειριστής σε πολυκατοικία. Πρόσφατα επισκεύασα βλάβη από κοινόχρηστη υδρορροή σε εξώστη. Η ιδιοκτήτρια απαιτεί να της επαναφέρω το δάπεδο στην προηγούμενη του μορφή, δηλαδή με μαρμάρινες πλάκες. Είμαι υποχρεωμένος για κάτι τέτοιο από το νόμο; Ή μπορώ απλά να περάσω χρωματισμένο τσιμέντο στην περιοχή που επιδιορθώθηκε; Αυτό για να μην επιβαρύνω τους συνιδιοκτήτες με παραπάνω έξοδα από την ήδη επισκευή. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα και έχει δίκιο. Σε συνέχεια της επισκευής, θα πρέπει να γίνει και η αποκατάσταση. Αυτό δεν θα ήθελαν και οι συνιδιοκτήτες στην κατοικία τους κι εσείς στην δικιά σας; 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κατα γενικη ομολογία πρόκειται για ιδιαίτερο είδος αντιπαθητικού συγκατοίκου, αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν είμαι νόμιμος όταν λέω ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να αντικαταστήσω το πάτωμα μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας. Σίγουρα χάριν καλής γειτονίας θα έπρεπε να γίνει κανονική αποκατάσταση, αν και μιλάμε για το πάτωμα του εξώστη το οποίο είναι ιδιόκτητο και όχι κοινόχρηστο όπως τα κιγκλιδώματα και η μετόπες.

Link to comment
Share on other sites

έχετε μιλήσει με κάποιον μαρμαρά και σας είπε πόσα ζητάει για να φτιαχτεί το δάπεδο εκεί?
Πείτε μου ακόμα για πόσα τετραγωνικά μέτρα δάπεδο μιλάμε, πόσα επί πόσα εκατοστά δηλαδή είναι αυτή η περιοχή?
Μήπως υπήρχε και κάποια μόνωση εκεί, η επισκευή έγινε κοντά σε τοίχο που συνορεύει με το σπίτι της και μπορεί να υπήρχε και κάποιο μονωτικό υλικό εκεί για να μην περάσουν μέσα νερά?

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι κατανοητά τα προβλήματα της συγκατοίκησης, θεωρώ ότι με το να αποκατασταθεί πλήρως θα έχετε κάνει και ένα βήμα καλής θέλησης προς την κατεύθυνση της άμβλυνσης των εντάσεων. Πέραν τούτου με την πλήρη και κυρίως ορθή αποκατάσταση του "ιδιόκτητου δαπέδου" προστατεύονται περισσότερο τα κοινόκτητα στοιχεία σκυροδέματος επειδή η συναρμογή των υφιστάμενων πλακών και της τσιμεντολασπης θα ρηγματώσει σύντομα και θα επαναληφθούν τα προβλήματα...

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Arche said:

έχετε μιλήσει με κάποιον μαρμαρά και σας είπε πόσα ζητάει για να φτιαχτεί το δάπεδο εκεί?
Πείτε μου ακόμα για πόσα τετραγωνικά μέτρα δάπεδο μιλάμε, πόσα επί πόσα εκατοστά δηλαδή είναι αυτή η περιοχή?
Μήπως υπήρχε και κάποια μόνωση εκεί, η επισκευή έγινε κοντά σε τοίχο που συνορεύει με το σπίτι της και μπορεί να υπήρχε και κάποιο μονωτικό υλικό εκεί για να μην περάσουν μέσα νερά?

Είναι μόλις δύο πλάκες μαρμάρου συνολικής επιφάνειας 1 m². Το θέμα μου είναι ότι οι ενλόγω ιδιοκτήτρια είναι τόσο παράξενη που θέλει επακριβώς τα νερά του μαρμάρου να συμφωνούν με τις άλλες πλάκες αλλιώς απειλεί ότι δεν θα πληρώσει και κάτι τέτοια. Όσο για τα θέματα υγρασίας που αναφέρεται, δεν υπάρχουν, έχουν τακτοποιηθεί.

 

17 ώρες πριν, jbosdas said:

Αν και είναι κατανοητά τα προβλήματα της συγκατοίκησης, θεωρώ ότι με το να αποκατασταθεί πλήρως θα έχετε κάνει και ένα βήμα καλής θέλησης προς την κατεύθυνση της άμβλυνσης των εντάσεων. Πέραν τούτου με την πλήρη και κυρίως ορθή αποκατάσταση του "ιδιόκτητου δαπέδου" προστατεύονται περισσότερο τα κοινόκτητα στοιχεία σκυροδέματος επειδή η συναρμογή των υφιστάμενων πλακών και της τσιμεντολασπης θα ρηγματώσει σύντομα και θα επαναληφθούν τα προβλήματα...

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά μιλάμε για άνθρωπο ο οποίος απειλεί ότι αν τα νερά του μαρμάρου δεν είναι ακριβώς ίδια, δεν θα πληρώσει τίποτα. Της έχω δώσει το δικαίωμα να διαλέξει μάρμαρο και μου λέει ότι πρέπει να το βρω εγώ και να της το φέρω και αν της αρέσει τότε μόνο θα συμφωνήσει. Μιλάμε για τέτοιο είδος συγκατοίκου, γι’ αυτό ρωτώ αν είμαι νόμιμος να στρώσω λίγο τσιμέντο και να τελειώνω.

 

4 ώρες πριν, rommanos said:

Είναι μόλις δύο πλάκες μαρμάρου συνολικής επιφάνειας 1 m². Το θέμα μου είναι ότι οι ενλόγω ιδιοκτήτρια είναι τόσο παράξενη που θέλει επακριβώς τα νερά του μαρμάρου να συμφωνούν με τις άλλες πλάκες αλλιώς απειλεί ότι δεν θα πληρώσει και κάτι τέτοια. Όσο για τα θέματα υγρασίας που αναφέρεται, δεν υπάρχουν, έχουν τακτοποιηθεί.

Κάποιος κύριος τεχνικός για μάρμαρα μου ζήτησε γύρω στα 200 με 220 €

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

5. Δεν κάνουμε διαδοχικές δημοσιεύσεις στο ίδιο θέμα.

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα
jbosdas

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να το στρώσεις με μάρμαρο να ταιριάζει, 1τμ δεν είναι λίγο. Αν έχει κάτσει τώρα αυτή και κοιτάει τα παλιά ελαφρά θαμπά μάρμαρα και σου λέει θέλω και τα νέα να είναι το ίδιο, πέτυχες στόκο, ασε την λίγο και πες της μάρμαρο ίδιο με τα παλιά δεν βρίσκουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Μιλάμε για τέτοιο είδος συγκατοίκου, γι’ αυτό ρωτώ αν είμαι νόμιμος να στρώσω λίγο τσιμέντο και να τελειώνω.

Δεν είσαι καθόλου νόμιμος, όπως το βρήκες έτσι το αφήνεις, με μάρμαρο. Τώρα το να λες αν η ιδιοκτήτρια είναι περίεργη ή κουλή δεν παίζει κανένα ρόλο και να σε νομιμοποιεί ενώ είχες μάρμαρο να παραδιδεις μια επικάλυψη τσιμεντου που μετα απο καιρο θα χαλασει και θα υπαρχουν πάλι προβλήματα. Βάζεις μάρμαρο όσο κοστίσουν και προσπαθείς να έχουν περίπου ίδια απόχρωση (μη βάλεις μαύρο μάρμαρο ενώ είναι λευκά τα υπόλοιπα). Μετά από αυτό ασ την να τραγουδάει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι νόμιμος έτσι? Δεν είναι νόμιμος αν βάλει τσιμεντοκονία? Δεν είναι νόμιμος πχ αν βάλει κάποιο πλακάκι ?

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα 

jbosdas

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

@Arche

Αν δεν γράφει κάτι στο καταστατικό της πολυκατοικιας (οτι σε επιδιορθώσεις οταν χαλανε την ιδιοκτησια καποιου για να διορθώσουν κοινοχρηστο μπορούν να το αφηνουν/φτιαχνουν σε οποια κατασταση θέλουν) για να ειναι νομιμος θα πρεπει να το φερει στην προηγουμενη κατασταση ή να κάνει προσπαθεια να το φερει σε οσο πιο κοντινη κατασταση μπορει. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.