Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διόρθωση Γεωμετρικών Στοιχείων στο κτηματολόγιο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα οικόπεδο που έχω και δεν ξέρω αν πρέπει να προβώ σε διόρθωση γεωμετρικών στοιχείων ή όχι.

Έχω ήδη ρωτήσει  μηχανικούς και οι απόψεις είναι αντίθετες.

Τα δεδομένα έχουν ως εξής.

- Οικόπεδο εντός σχεδίου, που στην αρχική εγγραφή στο κτηματολόγιο δηλώθηκε 150τμ βάσει τίτλου (του 1982).

- Το εμβαδό που υπολογίζει το κτηματολόγιο είναι 173τμ. Αποδεκτή απόκλιση 17 τμ.

- Σε πρόσφατο τοπογραφικό με συντεταγμένες μετρήθηκε 162 τμ (προ 2μηνου).

- Στην περιοχή λειτουργεί κτηματολόγιο.

Τρεις διαφορετικοί μηχανικοί έχουν πει : οι 2 ότι δεν χρειάζεται διόρθωση (λόγω του ότι η πραγματικότητα είναι εντός της αποδεκτής απόκλισης), ενώ ο ένας ότι χρειάζεται. Επίσης στο κτηματολόγιο που κάλεσα μου είπαν ότι χρειάζεται διόρθωση γιατί θα βρεθεί πρόβλημα σε μελλοντική μεταβίβαση (αν προκύψει ζήτημα μεταβίβασης).

Απόψεις?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά, δηλαδή από πλευράς Μηχανικού, εφ' όσον δεν υπάρχει διαφορά με το Κτηματολόγιο δεν χρειάζεται κάποια ενέργεια Μηχανικού καταρχήν.

Η ερώτηση είναι προς Συμβολαιογράφο:

Για κάνω μεταβίβαση οικόπεδο που είναι σήμερα 167 τμ (οκ με το Κτηματολόγιο) αλλά στον τίτλο είναι 150 τμ:

  1. Χρειάζεται τεκμηρίωση της αύξησης των τετραγωνικών (π.χ. χρησικτησία) ?
  2. Αν δεν χρειάζεται τεκμηρίωση θα μπορεί να μεταγραφεί ένας τίτλος για 167 τμ που στον προηγούμενο ήταν 150τμ ή το Υποθηκοφυλακείο θα απαιτήσει κάποιου είδους διόρθωση ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να δούμε λίγο τις αποκλίσεις.

Αναφέρει ο ερωτών ότι η σημερινή μέτρηση είναι 162 τμ. Η επιφάνεια βάσει κτηματολογίου 173. Η αποδεκτή απόκλιση των 17 τμ από που προκύπτει;

Αν δεν κάνω λάθος (@sdtopo τα φώτα σου) η αποδεκτή απόκλιση δεν είναι στο 7% ήτοι 173*0,07=12,11 τμ;

Πέραν των εμβαδομετρικών αποκλίσεων (ας υποθέσουμε ότι είναι εντάξει) μπορεί να έχουμε έντονες διαφοροποιήσεις στις οριζόντιες κλίσεις και τα μήκη πλευρών. Δηλαδή, μπορεί το εμβαδόν να μένει εντός απόκλισης, αλλά για παράδειγμα μια πλευρά να μπαίνει μέσα στο διπλανό οικόπεδο κατά 2 μέτρα. 

Άρα, @ΓιάννηςΝακ το θέμα ανάγεται σε μελέτη μηχανικού (τοπογράφου θα πρότεινα). Εδώ μόνο γνώμες μπορούμε να λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.