Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

εχω ενα οροφοδιαμέρισμα στην Αθήνα, 160 τετρ. και θα ήθελα να το χωρίσω σε δύο ανεξάρτητα διαμερίσματα. Η πολυκατοικία έχει οικοδομική άδεια του ετους 1959 κ όλοι οι υπόλοιποι όροφοι εχουν δύο διαμερίσματα. Είμαι κάτοικος εξωτερικού και δεν μπορώ να ασχοληθώ επισταμένα. Τί πρέπει να εχω στα χέρια μου, ώστε να μπορεί να αναλάβει ένας μηχανικός? Σας ευχαριστώ !

 

 

Link to comment
Share on other sites

   Προφανως -κατ' αρχας -πρεπει να  εχεις συμβολαιο, τυχον κανονισμο, κτηματολογικο αποσπασμα.

  Με βαση αυτα θα αναθεσεις σε μηχανικο για τα  υπολοιπα που   οριζει το ΦΕΚ 1843/20 παρ.  "λστ".

        

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, Euthemian said:

...Τί πρέπει να εχω ...

  • Τα εγκεκριμένα σχέδια της Οικοδομικής Άδειας
  • Τα σχέδια που αφορούν τον όροφο σου των τίτλων ιδιοκτησίας  (Τίτλος μεταβίβασης και Σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας)
  • Τους τίτλους ιδιοκτησίας
  • Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών να σε αναλάβει για αποτυπώσεις, Άδειες Πολεοδομίας, επίβλεψη έργου ή και εργολαβία (ενδεχόμενα να φροντίσει να βρει με ανάθεση από εσένα και των σχεδίων)
  • Ενδεχόμενα Νομικό σύμβουλο να τσεκάρει με προσοχή τους τίτλους και τις ενδεχόμενες επιπλοκές αλλαγής των τίτλων εάν και εφόσον απαιτηθεί ή ζητηθεί

κλπ

 

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, Euthemian said:

.... ή αυτό δεν επιτρέπεται?? 

Δεν είναι επιτρεπτό στο Δημόσιο Φόρουμ να αναζητάς Μηχανικό. Σε προσωπικά μηνύματα τα θεωρούμε ως προσωπικά μηνύματα και δεν αφορούν το Δημόσιο φόρουμ.

Και προς αποφυγή παρεξηγήσεως εγώ δεν είμαι διαθέσιμος για τα επόμενα 2 χρόνια.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.