Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνωριστική αγωγή;


aquar

Recommended Posts

Και είναι το ίδιο πράγμα; Πάνε δυο μάρτυρες και καταθέτουν ότι βλέπουν έναν πολίτη να εκμεταλεύεται μια έκταση γης για τουλάχιστον 20 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι το ίδιο πράγμα, στο δικαστήριο θα κληθούν και όλοι οι πιθανοί ενδιαφερόμενοι Δημόσιοι φορείς... Αρχαιολόγοι, δασάρχες, λιμενικό, ΟΤΑ, Ελληνικό δημόσιο κλπ. ώστε να διαπιστωθεί πρώτα ότι δεν υπάρχει δημόσιο ενδιαφέρον και μετά θα δούνε αν θα μπορούσε να είναι ιδιωτική η έκταση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, η κυριότητα σε μια έκταση μπορεί να αποδειχθεί με τίτλο κυριότητας που συντάσουν οι συμβολαιογράφοι, αλλά και από δικαστικές αποφάσεις. Η αναγνωριστική αγωγή, θα πάει μετά στο υποθηκοφυλακείο ή θα παραμείνει στο πρωτοδικείο; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψάχνω να δω τι είναι η αναγνωριστική αγωγή, τουλάχιστον ως προς την κυριότητα γης, γιατί σαν όρο δεν τον είχα ξανακούσει. Όσον αφορά το διαδίκτυο, η πρόταση "Όποιος έχει έννομο συμφέρον να αναγνωριστεί η ύπαρξη ή μη ύπαρξη κάποιας έννομης σχέσης, μπορεί να εγείρει σχετική αγωγή." δεν μου δίνει πολλές πληροφορίες

ή την φράση "η αναγνώριση της ύπαρξης ή της ανυπαρξίας μιας έννομης σχέσης" δεν την κατανοώ γιατί δεν είμαι νομικός.

 

Έκανα σε κάποιον ένα απλό σχέδιο, γιατί ήθελε να το κάνει χρησικτησία και να το δηλώσει στο κτηματολόγιο, και μετά από καιρό μου τηλεφωνάει ο δικηγόρος του και μου ζητάει να βάλω πάνω στο σχέδιο δήλωση 651/77 και δήλωση για το αν εμπίπτει σε δασική έκταση γιατί θα πάει για αναγνωριστική αγωγή...και δεν είχε και πολύ διάθεση να μου εξηγήσει περεταίρω. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.