Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κεραμοσκεπή χωρίς θερμομόνωση


klong

Recommended Posts

Έχω μια εξοχική κατοικία (προκάτ) με κεραμοσκεπή η οποία δεν έχει μόνωση δηλ. έχει μόνο κεραμίδια πάνω σε μεταλικό σκελετό. Φυσικά είναι άθλια σε θερμομόνωση ενώ παραδόξως τα πάει αρκετά καλά από στεγανότητα, ίσως λόγω μεγάλης κλίσης.

Κάτω από τα κεραμίδια έχει οριζόντια ψευδοοροφή από ηρακλίτη σοβατισμένο. Βασικά όλόκληρο το λυόμενο είναι κατασκευασμένο από ηρακλίτη σοβατισμένο μέσα έξω.

 

Το ερώτημα είναι το εξής:

Τι μπορώ να κάνω για να πετύχω καλύτερη θερμομόνωση;

Χρειάζεται ειδική άδεια για αυτό.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων, για την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Το heraklith δεν είναι μονωτικό υλικό από μόνο του;

 

Μάλλον δεν κάνει τόσο καλή δουλειά γιατί το σπίτι έχει διαφορά 4-5 βαθμούς σε σχέση με άλλο σπίτι ακριβώς δίπλα που είναι χτισμένο με τούβλα.

Η απορία μου είναι:

1. Αν μονώσω με dow π.χ. πάνω από το ταβάνι θα έχω αποτέλεσμα

ή

2. Είναι προτιμότερο να βγάλω τα κεραμίδια και να βάλω ξύλο (πέτσωμα), πισσόχαρτο και μετά κεραμίδι

ή

3. Να κάνω κάτι τέτοιο:

http://www.rooftech.biz/greek/grproducts/grisotec/grisotec2/grisotec2.html

Υπάρχει άραγε αυτό στην Ελλάδα (το site είναι από Κύπρο);

ή

4. Κάτι τέτοιο κάτω από το κεραμίδι:

http://www.fibrotermica.gr/gr/news.php

 

Φυσικά η πιο εύκολη (και φαντάζομαι πιο φτηνή) λύση είναι να βάλω πλάκες dow ακριβώς πάνω από το ταβάνι (λύση 1) διότι δεν χρειάζεται να ξυλώσω όλη την σκεπή.

Επίσης έχω ακόμη την εξής απορία:

Μια στέγη σαν αυτή που κατασκευάστηκε ως "ψυχρή" στέγη μπορεί να μετατραπεί έτσι απλά σε "θερμή" βάζοντας από κάτω μονωτικό (λύσεις 2,3,4) ή θα έχω διάφορα προβλήματα π.χ. με την ροή του αέρα;

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Να απευθυνθείς σε κάποιο μηχανικό (αρχιτέκτονα, πολιτικό ή μηχανολόγο) που έχει ασχοληθεί με το θέμα για να σου εκπονήσει μια μελέτη θερμομόνωσης. Η σωστή θερμομόνωση ενός κτιρίου είναι πολύ σημαντική για την υγεία, την θερμική άνεση, την εξοικονόμηση ενέργειας, ακόμη και για τη προστασία της κατασκευής και φυσικά έιναι απαραίτητη και από το νόμο για την έκδοση οικοδομικής αδείας. Όπως καταλαβαίνεις αξίζει να επενδύσεις λίγα χρήματα και χρόνο με έναν ειδικό που θα σου προσφέρει ολοκληρωμένη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.