Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συσκευές εξοικονόμησης ηλεκτρικής ενέργειας


amolofos

Recommended Posts

Αρνητικά διαθεμένος??? .

Μας παρουσιάζετε συσκευές οι οποίες

α) Αντίκεινται στους νόμους της Φυσικής

"Η εξαφάνιση συντονισμού του περιστρεφόμενου ηλεκτρομαγνητικού κύματος μειώνει την αντίσταση του ρεύματος.

 

Όπως το ανθρώπινο σώμα επιταχύνει τον μεταβολισμό όταν αυξάνεται η ροη του αίματος, έτσι και τα απορροφημένα περιστρεφόμενα ηλεκτρομαγνητικά κύματα καθιστούν ελεύθερη την ροη"

β) Εάν έκαναν αυτά που υποστηρίζουν(από το 1980 και μετά πολλοί επιστήμονες εργάζονται στο να εφαρμόσουν την υπεραγωγιμότητα σε κανονικές συνθήκες, δηλαδή σε συνθήκες δωματίου.

Εφαρμόζοντας την θεωρία αυτή των υπεραγωγών, κατασκευάστηκε ο εξοικονομητής ULTRA...) οι εφευρέτες των συσκευών σας θα είχαν πάρει το λιγότερο ΝΟΜΠΕΛ Φυσικής και Χημείας

γ) Οι συσκευές αυτές θα είχαν αγοραστεί από μεγάλες εταιρείες π.χ. GM ή εταιρείες διανομής ρεύματος και θα είχαν ενσωματωθεί π.χ. σε αυτοκίνητα, πλοία κ.λ.π.

δ) Ο κατασκευαστής της συσκευής θα ήταν ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο

ε) Δεν έχετε παρουσιάσει το παραμικρό πιστοποιητικό ελέγχου από γνωστό εργαστήριο π.χ. ΕΜΠ ότι η συσκευές σας εξοικονομούν ρεύμα ή καύσιμα

στ) Δεν έχετε παρουσιάσει κανένα στοιχείο για του κατασκευαστές

ζ) Όποτε σας βολεύει ξεχνάτε να απαντάτε π.χ. ημ/νιες, πάρα πολλές παλαιότερες ερωτήσεις σχετικά με τα αποτελέσματα κ.λ.π.

 

Πέστε μου έναν σοβαρό λόγο για να μην είμαι αρνητικά διαθεμένος !!!

Ειλικρινά θέλω να πιστέψω ότι με την επερχόμενη ενεργειακή κρίση τα επόμενα 5-10 χρόνια θα μας σώσετε, αλλά βοηθείστε με λίγο και .

Επειδή όμως η συζήτηση δεν καταλήγει πουθενά δείχνοντας εξαιρετικά καλή διάθεση να συγκεντρώσουμε τις ερωτήσεις μας για την συσκευή να τις παραθέσουμε όλες μαζί, να τις απαντήσετε και να προσκομίσετε ελέγχους απόδοσης.

Εάν μπορείτε να μας πείσετε, η συσκευή σας θα γίνει ανάρπαστη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι πρόσκληση Κώστα ισχύει και το τηλ 801 11 88 200 από σταθερό τηλ στο 210 88 22 300 είναι στην διάθεση σας ,εδώ να επισημάνω ότι ήδη κάποιος συνάδελφος από την Θεσσαλονίκη έχει επικοινωνήσει μαζί μας.

 

Ευχαριστώ. Να περιμένουμε απάντηση και από τον Yellowstorm ή από όποιον άλλο συνάδελφο έχει την καλοσύνη.

 

Αυτό, γίνεται για λόγους εκπαιδευτικούς, τόσο ημών των σκεπτικιστών όσο και του Δημήτρη Δήμου. Ολοι θα μάθουμε κάτι.

 

Αν το αποτέλεσμα των μετρήσεων είναι θετικό, τότε εμείς (οι σκεπτικιστές) θα έχουμε κερδίσει εξοικονόμηση ενέργειας, και άφθονους πελάτες ο Δημήτρης Δήμου.

Αν το αποτέλεσμα των μετρήσεων είναι αρνητικό, τότε εμείς (οι σκεπτικιστές) θα έχουμε κερδίσει την εμπερία ότι ενώ ο σκεπτικισμός μας ΠΑΝΤΑ είναι σωστός, η μέτρηση είναι αυτή που τελικά πείθει τον κόσμο (και όχι τα θεωρήματα). Ο δε Δημήτρης Δήμου θα έχει κερδίσει ένα δωρεάν μάθημα φυσικής.

Αν το αποτέλεσμα δεν είναι σαφές όμως ; Καθώς τα όργανα έχουν ακρίβεια της τάξης +- 2% ;

 

 

 

Η θέση μου είναι ότι η συσκευή αυτή, σύμφωνα με τα μέχρι τώρα γνωστά δεδομένα, δεν κάνει τίποτα από αυτά που ισχυρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Με όλο τον σεβασμό στους συναδέλφους μηχανικούς που είναι πρόθυμοι να δοκιμάσουν μια τέτοια συσκευή, άποψή μου είναι ότι αυτό γίνετε καθαρά για προσωπικό ενδιαφέρον και δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα ειδικά μάλιστα όταν μιλάμε για εμπορικό προϊόν.

Τέτοιες δοκιμές για να έχουν κύρος και ορθότητα πρέπει να γίνονται μόνο από εξειδικευμένα και εγκεκριμένα εργαστήρια.

Εάν κάποιος συνάδελφος έχει πρόσβαση ή διαθέτει ανάλογο εργαστήριο τότε ναι συμφωνώ.

Εάν πρότεινα στους Πολ. Μηχανικούς να δοκιμάσουν ένα υγρό που βρήκα στην Μαλαισία και μειώνει κατά 13% - 33% το τσιμέντο στο σκυρόδεμα, ποιός θα δεχόταν τα αποτελέσματα των δοκιμών από μη εργαστήρια ???

Link to comment
Share on other sites

edit: Διαγραφή παραθέσεων

 

 

Υπεραγωγιμότητα (Supercondactivity) : Τζον Μπαρντίν, φυσικός και ηλεκτρολόγος μηχανικός, έμελλε να είναι ο μόνος φυσικός του 20ου αιώνα που τιμήθηκε ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ με Νόμπελ Φυσικής.

Το 2ο Νόμπελ που απονεμήθηκε το 1972 σε αυτόν και στους Neil Cooper και John Robert Schrieffer για μια ιδιαίτερη (1957) πάνω στο φαινόμενο ΥΠΕΡΑΓΩΓΙΜΟΤΗΤΑ. Ήταν η θεωρία BCS - από τα αρχικά των επωνύμωνν των τριών φυσικών - η οποία εξακολουθεί ως θεμελιώδης θεωρία για τη συμβατική υπεραγωγιμότητα.

Το 1990 ο John Bardeen αξιολογήθηκε από το περιοδικό LIFE ως ένας από του 100 πλέον σημαντικούς αμερικανούς του 20ου αιώνα.

http://sfrang.com/selides/mm1/html/Bardeen.htm

 

Στην υπεραγωγιμότητα λοιπόν βασίζεται αυτό το νέο σημαντικό μηχάνημα εξοικονόμισης ηλεκτρικής ενέργειας.

 

Διαγραφή άσχετων παραθέσεων για διευκόλυνση ανάγνωσης και εξοικονόμηση χώρου και bandwidth

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω καιρό τώρα τις συζητήσεις πάνω σε αυτό το θέμα.

Και να ξεκαθαρίσω φυσικός δεν είμαι. Επιστήμονας ίσως επίσης να μην είμαι. Είμαι διπλ. ηλ. μηχανικός και με τις λίγες και φτωχές μου γνώσεις, ας μου επιτραπεί να παραθέσω και εγώ με την σειρά τις σκέψεις μου.

 

Το ULTRA,λοιπόν, ένα μικρό σε μέγεθος (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται) μπεζ κουτάκι, είναι μια παγκόσμια πατέντα βασισμένη στην υπεραγωγιμότητα - η οποία δεν ξέρω τι σχέση έχει τελικά με τον συντονισμό του περιστρεφόμενου ηλεκτρομαγνητικού κύματος.

 

Πείτε μου που κάνω λάθος.

 

Γιατί αν αυτό που καταλαβαίνω είναι σωστό, σημαίνει πως έχει βρεθεί ένα υλικό (κεραμικό αν δεν κάνω λάθος) το οποίο εμφανίζει ιδιότητες υπεραγωγιμότητας και μάλιστα σε θερμοκρασία δωματίου!

Οι ερευνητές στο Cambridge, πειραματικά έχουν καταφέρει το ως άνω μετά από ντοπάρισμα κεραμικών μονωτών αλλά ίσως και να μην είναι σχετικό καθώς ακόμα δεν έχουν εξηγήσει ούτε οι ίδιοι το φαινόμενο....

 

Τον χαλκό όμως, πως τον καταφέρνουμε να "υπεράγει" και μάλιστα σε θερμοκρασία δωματίου επίσης;

 

 

Υ.Γ. Νομαρχία της χώρας πολυδιαφήμισε επένδυση 35000 euro - αν δεν απατώμαι πριν από άρκετούς μήνες, σε τέτοιο υλικό. Αλήθεια με αυτή την εφαρμογή τι έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Προς τα μέλη του φόρουμ που τώρα μπαίνουν, ή σκέφτοναι να μπουν στην συζήτηση.

 

Εχουν γραφτεί περίπου 10 σελίδες, συζήτησης, από την οποία εγώ κατάλαβα ότι ο Δημήτρης Δήμου είτε δεν θέλει, είτε δεν μπορεί να μας περιγράψει με όρους που να καταλαβαίνουμε, πώς και τι κάνει η συσκευή. Ή εμείς δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε να καταλάβουμε. Οτιδήποτε από τα δύο. Δεν θα τα χαλάσουμε εκεί.

 

Εάν είναι να "παίζεται" η δυνατότητα εξοικονόμησης ρεύματος, εγώ θα παρακαλούσα να είμαι λάθος. Η θέση μου πάντως παραμένει ότι ή ο Δημήτρης Δήμου πλανάται, ή πλανά.

 

Αλλά δεν μπορώ να πείσω ούτε τον ίδιο και μάλλον ούτε τους υποστηρικτές του.

 

Πού καταλήγουμε; Σε αυτό που (είναι η αλήθεια) είχε προτείνει ο Δημήτρης Δήμου πρώτος. Στην μέτρηση.

 

Θα μου πείτε : Εάν κάποιος σας έλεγε ότι έχει εφεύρει το αεικίνητο, θα καταλήγατε στην μέτρηση πάλι, ή θα τον αγνοούσατε ως γραφικό;

Μάλλον θα τον αγνοούσα. Αλλά εδώ φάγαμε 11 σελίδες γράφοντας. Μία μέτρηση θα μας βαραίνει; Ο σκοπός είναι "εκπαιδευτικός" είπαμε.

 

Οπότε παρακαλώ ας μην ξαναπιάνουμε το πώς λειτουργεί η ίδια η συσκευή. Εκτός αν έχει κάτι ουσιαστικό (και όχι επαναλήψεις και αναδιατυπώσεις και άσχετες αναφορές σε Νομπελ) να προσθέσει ο Δημήτρης Δήμου. Θερμή παράκληση κάνω για να λάβει ένα τέλος η συζήτηση και να μην χαθεί στις επαναλήψεις.

 

Εννοείται ότι οτιδήποτε άλλο σχετικό όπως το νέο για την νομαρχιακή επένδυση είναι ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Πού καταλήγουμε; Σε αυτό που (είναι η αλήθεια) είχε προτείνει ο Δημήτρης Δήμου πρώτος. Στην μέτρηση.

 

Διαφωνώ αγαπητέ CostasV. Ο κ. Δήμου δεν έχει απαντήσει σε κανένα ουσιαστικό ερώτημα από αυτά που του έχουν τεθεί και μιλάει για ημιμάθειες και για μη δυνατότητα κατανόησης. Στη μέτρηση θα καταλήγαμε αν μας είχε παραπέμψει στο αναλυτικό θεωρητικό υπόβαθρο που κατέληξε σε πατέντα, δίπλωμα ευρεσιτεχνίας, και τελικά στον πειραματικό σχεδιασμό ώστε να καταφέρει να βγει αυτή η συσκευή στο εμπόριο. Έστω σε κάποια από αυτά τα πράγματα. Να μας πει: Να, έτσι, και έτσι, και έτσι, ορίστε κύριοι. Και επειδή εμας - μάλλον - θα μας φαινόταν δύσκολο να το χωνέψουμε, τότε θα μας πρότεινε αλλεπάλληλες μετρήσεις σε τυχαία δείγματα και μετά από στατιστική ανάλυση ίσως να καταλήγαμε ότι αυτή η συσκευή κάνει το οτιδήποτε. Αν είναι δυνατόν δηλαδή, να είχε κάποιος τέτοια τεχνολογία και να μην είχε ήδη ξεσπάσει παγκόσμιος πόλεμος για να την αποκτήσουν και άλλοι! (:P).Με όλη αυτή την απαξιωτική δήθεν μπαρουφολογία που μας έχει πετάξει, εννοείται ότι δε θα κάτσουμε να περιμένουμε τη μέτρηση. Η πιο κοινή λογική μπορεί να καταρρίψει τους ισχυρισμούς του κ. Δήμου και εμείς καθόμαστε και ασχολούμαστε μαζί του. Από ότι φαίνεται τελικώς έχει πετύχει αυτό που ήθελε - να ασχοληθεί κόσμος - τεχνικός κόσμος - μαζί του, και ας μην γνωρίζει αυτός σωστά την Ελληνική γραφή. Ένα μικρό ποσοστό να πουλήσει από τους επισκέπτες του forum, έστω και για τη μέτρηση, τα έβγαλε τα extra λεφτά του για το μήνα. Πως; Απλά με μερικά posts σε ένα forum μηχανικών. Ωραίος...

Link to comment
Share on other sites

Η πιο κοινή λογική μπορεί να καταρρίψει τους ισχυρισμούς του κ. Δήμου και εμείς καθόμαστε και ασχολούμαστε μαζί του. Από ότι φαίνεται τελικώς έχει πετύχει αυτό που ήθελε - να ασχοληθεί κόσμος - τεχνικός κόσμος - μαζί του,

 

Γενικά συμφωνώ μαζί σου. Αλλά καλώς ή κακώς , από τα πρώτα μηνύματα φαίνεται ότι δεχθήκαμε την πρόκληση (με την καλή έννοια) να μιλήσουμε και δεν απορρίψαμε την συζήτηση. Οπότε αφού την ξεκινήσαμε την συζήτηση, πρέπει και να την τελειώσουμε. Βλέπεις κάποιο καλύτερο τρόπο από την μέτρηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.