Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συσκευές εξοικονόμησης ηλεκτρικής ενέργειας


amolofos

Recommended Posts

1) Αν δεν ισχύουν οι κανόνες της αγοράς γιατί δεν μπορείς να διαφημίσεις;

2) Πρόχειρη επίθεση δέχτηκε το προϊόν που εμπορεύεται και ξεκίνησε να γράφει. Δεν πιστεύω να έχει ανάγκη πελάτες φοιτητές. Βλέπω πελατολόγιο ανεπτηγμένο ήδη. Πάλι καλά που έχει όρεξη να κάτσει να εξηγεί και δεν άρχισε τις φλωριές τύπου 'να σβηστούν τα ποστ' ή να ανατρέξει στη δικαιοσύνη που θα έκαναν οι περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακριβώς επειδή εδώ είναι επιστημονικό φόρουμ ΔΕΝ επιτρέπονται οι διαφημίσεις. Διαφήμιση στην πιάτσα, στο γραφείο, στην οικοδομή, στην πολεοδομία, στα πάρτυ. Εδώ όχι. Νομίζω είναι σαφής η λογική των συντονιστών και ορθότατη.

 

επί της ουσίας δεν μπαίνω διότι άσχετος με το θέμα σε σχέση με τους ειδικούς, εγώ σαν πελάτης (αφού το θές έτσι) φεύγω τρέχοντας πάντως προς την αντίθετη κατεύθυνση.

 

-------------------------------------

 

time travelling edit: εισακούω την προτροπή του συντονιστή CostasV και δεν συνεχίζω την άσχετη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Προς pv-t solar: Σε παρακαλώ διευκρίνησε τι εννοείς. Βρίσκεις κάποιο τεχνικό στοιχείο που να εξηγεί την ισχυριζόμενη αποτελεσματικότητα της συσκευής;

 

Προς όλους: ας κρατήσουμε μόνο την συζήτηση σε τεχνικό επίπεδο.

 

Προς Δημήτρη Δήμου: Οταν έλεγα ότι σε ένα τεχνικό φόρουμ χρειάζονται τεχνικά στοιχεία και όχι εμπορικά, ΔΕΝ εννοούσα να μου παρουσιάσετε τεχνικά άρθρα που να περιέχουν την λέξη αγωγιμότητα, ηλεκτρισμός κτλ. Για τον λόγο αυτό, και για να είναι ευκολοδιάβαστη η συζήτηση διαγράφονται τα σχετικά όσα μηνύματα δεν έχουν σχέση με το θέμα που συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

@howard_roark : κι αυτό που λες μέσα στους κανόνες της αγοράς είναι. Και τα site κοστίζουν και διαφημίζουν με ads και όλα. Επίσης με ότι δε μας ενδιαφέρει δεν ασχολούμαστε. Έχεις πάει στο περίπτερο ως μη καπνιστής ας υποθέσουμε να πεις 'γεια σας δε θα ήθελα ένα πακέτο τσιγάρα' ;;;

 

@Κώστα : εδώ μιλάμε ότι χρειάζεται ψάξιμο το θέμα υπάρχουν χιλιάδες δημοσιεύσεις περί υπεραγωγών και συστημάτων εξοικονόμησης τέτοιου είδους. Πότε προλάβατε να δημιουργήσετε σοβαρά αντεπιχειρήματα; Κάποιοι άνθρωποι που διαφωνούν σε συνέδρια όπου ειδικεύονται σε έναν τομέα έχει νόημα και αναπτύσσουν τον κλάδο τους. Εδώ μέσα είναι ναι μεν τεχνικό το φόρουμ αλλά κανονικά για να μην είμαστε το κλασικό Ελλαδιστάν δεν πρέπει ο κάθε τυχάρπαστος να πετάει τη γνώμη του για κάτι. Ας διαβάζει απλώς ένα θέμα για το οποίο δε γνωρίζει ή δεν του προκαλείται απορία. Δε χρειάζεται όλων η γνώμη για κάθε θέμα. Αν η εφαρμογή αποδειχθεί χρήσιμη σε κάποιου την απορία τότε ας ευχαριστήσει, αν όχι τότε ας επιστρέψει το προϊόν όπως λέει κι ο έμπορος του προϊόντος.

 

Τί νόημα έχει να αναλωθεί το forum σε μακροσκελής επιστημονικές απαντήσεις; Άλλο τεχνικό άλλο επιστημονικό. Άντε καμιά επιστημονική πινελιά χωράει. Πόσοι έχουν ιδέα δλδ τι θα πει έρευνα ή επιστημονική μεθοδολογία σε ικανοποιητικό βαθμό; 1-2% ; Το forum καλύτερα να απευθύνεται στο 95% κι όχι σε άσχετους ή υπερβολικά τεκμηριωμένες επιστημονικές δημοσιεύσεις.

 

ΥΓ : η δυσφήμιση μάλλον είναι το ίδιο ένοχη με τη διαφήμιση. Κάποιοι έχουν ασυνέπεια λόγων τελικά

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνωμη για το οφ τοπικ που επανέρχομαι αλλα αυτα που διαβάζω είναι εξοργιστικά. Αν θεωρει κάποιος συντονιστής οτι πρεπει, ας τα διαγραψει τα σχόλιά μου.

 

 

Το forum καλύτερα να απευθύνεται στο 95% κι όχι σε άσχετους ή υπερβολικά τεκμηριωμένες επιστημονικές δημοσιεύσεις.

 

σας θυμίζω οτι το φόρουμ είναι για μηχανικούς, δηλαδη για επιστήμονες. δεν υπάρχει υπερβολική τεκμηρίωση για επιστημονικό θέμα, υπάρχει απλά ΟΡΘΗ τεκμηριώση.

 

δεν θα ξεχάσουμε τη λογική και την επιστήμη για να γινουμε αρεστοί στο 95%, όποιο κι αν ειναι αυτό το 95% που μας τυραννάει σε αυτή τη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

pv-t solar: Το φόρουμ είναι επιστημονικό και τεχνικό στο βαθμό που μπορεί να θέτει ερωτήματα και να περιμένει να πάρει τεκμηριωμένες απαντήσεις. Το να βγαίνουν διάφοροι τσαρλατάνοι και να ισχυρίζονται διάφορα, είναι συνηθισμένο. Το να ισχυρίζονται όμως αυτά που ισχυρίζονται σε φόρουμ μηχανικών, ε, αυτό τους νομιμοποιεί, όσο να είναι.

 

Δεν είναι σκόπιμο ΣΕ ΑΥΤΟ το θέμα να αναλύσουμε τα περί επιστημονικής δεοντολογίας. Αν θέλεις το συζητάμε σε άλλο θέμα.

 

Σε αυτό το θέμα θα ήθελα να μου πεις αν ΕΣΥ (ή οποιοσδήποτε άλλος που δεν δουλεύει στην εν λόγω εταιρεία) βρίσκεις κάποια εξήγηση, κάποια συνοχή και κάποια τεκμηρίωση σε όσα αναφέρονται από τον έμπορο της εν λόγω συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην εξοργίζεσαι ... παραλία και μπανάκι

 

όλοι επιστήμονες οι μηχανικοί...γι' αυτό δεν είχαμε επιστήμονες πριν την ίδρυση του ΕΜΠ... είπα κι εγώ

 

αχ κύριε Δήμου τι ν αυτά που δίνεται στον κόσμο ελπίζω να έχουν στο manual εγκατάστασης και 10 δημοσιεύσεις στο elsevier με καμιά 100αριά sitation

 

@Κώστα : γράφω αυτό διάβασέ το και μετά διάγραψε ό,τι θες : για επιστημονική δεοντολογία ας μιλάει όποιος έχει ασχοληθεί με επιστήμη. Όταν είχα γραφείο στο πανεπιστήμιο δεν είδα πολλούς επιστήμονες να προσπαθούν μαζί μου να προάγουμε το πανεπιστήμιο. Μερικές δεκάδες στην Ελλάδα ήμασταν και οι μηχανικοί είναι 120.000 . Η επιστήμη στην Ελλάδα απουσία R&D σε εταιρίες σοβαρού ειναι στα πανεπιστήμια και λιγότερο σε ινστιτούτα. Δε χαρακτηρίζω κάτι χωρίς να γνωρίζω, λέω ότι πρέπει να είμαστε σκεπτικιστές. Αμέσως χαρακτηρίζεις με ευκολία. Ίσως αν ήσουν χρήστης να έκανες και παρατήρηση στον εαυτό σου μ' αυτά που γράφεις. 1ος δέχτηκε επίθεση ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά τι είναι αυτά μηχανικάρες μου που του γράφετε του ανθρώπου; Κανόνες της αγοράς γνωρίζετε; Αν θες συνεργάζεσαι ή αγοράζεις αν δε θες δεν ασχολείσαι. Και συστήματα εξοικονόμησης βενζίνης υπάρχουν με τρόπο πόλωσης των μορίων ώστε να είναι η ροή καλύτερη για τελειότερη καύση. Αυτά τα συστήματα υπήρχαν πρώτα βιομηχανικού τύπου και σιγά σιγά μπαίνουν σε ευρεία κατανάλωση. Απλώς η αγορά στην Ελλάδα δομείται περίεργα και είμαστε πίσω σε αρκετά προηγμένα συστήματα.

 

Επίσης πριν το '75 υπήρχαν Μηχανολόγοι Ηλεκτρολόγοι και σήμερα ακόμη στο εξωτερικό διαφορετικοί τίτλοι από την Ελλάδα. Αντεπιχειρήματα δε βλέπω σοβαρά. Πριν 20 χρόνια κάποιοι κορόιδευαν τα φωτοβολταϊκά και σήμερα παίρνουν σβάρνα τις εταιρίες. Προσοχή οι εξυπνάκηδες μην στέλνετε βιογραφικά στον κ. Δήμου σε 4-5 χρόνια. Η ειρωνία δεν ταιριάζει σε επαγγελματίες προς επαγγελματίες.

 

1) το forum δεν είναι αγορά και η διαφήμιση απαγορεύεται αλλά το θέμα δεν το ξεκίνησε ο κος Δήμου οπότε ας παραλείψουμε την διαφήμιση που γίνεται.

2) Άλλο διαφήμιση και άλλο παραπλανητική διαφήμιση.

3) Για τους μαγνήτες στις γραμμές καυσίμων δεν γνωρίζω ας απαντήσουν οι μηχανολόγοι του forum.

4) Πριν 20 χρόνια κάποιοι κορόιδευαν τα φωτοβολταϊκά του ΄89 όχι του ΄09. 5) Αν εγώ ανεβάσω site και διαφημίζω πάνελ με απόδοση 100% μέρα-νύχτα, εσύ θα συμφωνήσεις με τα λεγόμενα μου και θα μου στείλεις CV;

6) Θεωρώ ότι ο κος Δήμου μας δουλεύει κανονικά (και επαγγελματικά), οπότε τον δουλεύω και εγώ κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς τα πάνελ του '89 δε θα αναπτύσσονταν πάνελ του '09. Αν μου πεις ότι ο ημιαγωγός σου εκμεταλλεύεται και το βράδυ άλλη μορφή για ενέργεια θα ανατρέξω σε εγκαταστάσεις που συστήσεις κι αν αποδίδουν 2000kWh/kW, year αντί για 1500kWh/kW, y τότε ναι θα σου στείλω CV να γίνω το δεξί σου χέρι να πουλάμε με το κιλό, οκ; Αυτή είναι η διαδικασία. Δε θα ήθελα να μου αναλύσεις το ενεργειακό χάσμα απ την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ pvt solar:

 

δεν νομίζω οτι ήμουν προσβλητικός ούτε ειρων απέναντι σου, ούτε απέναντι στον κυριο Δήμου. Εσύ επιλέγεις αυτό το (χαμηλό) επίπεδο επικοινωνίας, καλώς, θεώρησε οτι έχεις δίκιο.

 

Αλήθεια, σε αυτό που σε ρωτάει ο CostasV θα απαντήσεις?

 

Σε αυτό το θέμα θα ήθελα να μου πεις αν ΕΣΥ (ή οποιοσδήποτε άλλος που δεν δουλεύει στην εν λόγω εταιρεία) βρίσκεις κάποια εξήγηση, κάποια συνοχή και κάποια τεκμηρίωση σε όσα αναφέρονται από τον έμπορο της εν λόγω συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.