Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή Φακέλου


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Μου έχει ζητηθεί να διεκπεραιώσω μία περίεργη υπόθεση. Ένας φάκελος αδείας επεστράφη στον ιδιοκτήτη λόγω παρέλευσης του 9μήνου. Συνοδευόταν από έγγραφο που εξηγούσε το λόγο και σε κάθε στοιχείο μέσα υπέγραφε και σφράγιζε ο υπάλληλος.

 

Το περίεργο είναι ότι λείπει ο φάκελος "Έντυπα - Αιτήσεις", που περιείχε και όλα τα καταθετήρια της Εθνικής για τις αμοιβές. Ο μηχανικός ισχυρίζεται ότι είχε καταθέσει όλες τις αμοιβές και ότι έχει τα αντίγραφα. Γιατί όμως λείπουν από το φάκελο;

 

Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί τώρα για να ξαναμπει ο φάκελος μέσα; Παίρνω τηλέφωνο στην πολεοδομία Πολυγύρου και δεν το σηκώνει κανείς.

 

Δεν έχω καμία σχέση με τον αρχικό φάκελο, απλά ο ιδιοκτήτης ήρθε σε μένα για να τον ξεμπλέξω.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη αν κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

το φύλλο ελέγχου υπάρχει;;;;;

----

επίσης ο ιδιοκτήτης θα έπρεπε να έχει στα χέρια του το αποδεικτικό της Εθνικής οτι έχει πληρώσει

και ο μηχανικος επίσης

 

αν και δεν καταλαβαίνω γιατί σε απασχολούν οι αμοιβές του προηγούμενου (όχι οτι είναι κακό να το ψάξεις για ναξέρεις τι σε περιμένει)

Link to comment
Share on other sites

για να ξαναμπεί ο φάκελος μέσα θέλει ανασύσταση και να μπορείς να πάρεις πληρότητα. Τα απαραίτητα της πληρότητας έχουν αναφερθεί και στο φόρουμ αλλα και εδώ http://www.poleodomia.gov.gr/Default.aspx?tabid=62

 

αμοιβες from the start. O άλλος συνάδελφος δεν εχει καμμία σχέση, αν και έχω απορίες για αυτα που μας λες αλλα φαντάζομαι εσύ ξερεις.

 

---------------------------------------------------

 

μπα θα μοιραστω τις αποριες μου.

 

ο μηχανικος ο πρωτος υπαρχει? του μιλας εσύ ή τα μαθαινεις απο τον ιδιοκτητη?

οι μελετες γινανε ή ηταν ο φακελος ψιλομαιμου.

γιατι δεν προλαβε να βγει ξερουμε

 

και αλλα πολλα. για πες να μαθαινουν οι νεοι και να ενημερωνονται οι παλιοι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Μετά από τηλεφώνημα στην Πολεοδομία Πολυγύρου, μου είπαν ότι είχαν κρατήσει αυτοί όλες τις πληρωμές. Τώρα γιατί το έκαναν αυτό, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

 

1) Ο μηχανικός ο πρώτος ναι υπάρχει, έχω μιλήσει μαζί του και από την πρώτη στιγμή μου έλεγε ότι έχει κάνει όλες τις καταθέσεις.

 

2) Οι μελέτες ναι έγιναν.

 

3) Το γιατί δεν πρόλαβε να βγει, υποθέτω αμέλεια του μηχανικού.

 

Ο φάκελος μπορεί να ξαναμπεί με αυτές τις αμοιβές. Απλά θα χρειαστεί συμπληρωματικές καταθέσεις, λόγω αλλαγής της ΕΤΑ και του λ.

 

Εγώ θα κάνω μόνο τη διεκπεραίωση. Δεν θα αναλάβω την άδεια στο όνομά μου. Γι'αυτό και ασχολήθηκα με αυτές τις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

3) Το γιατί δεν πρόλαβε να βγει, υποθέτω αμέλεια του μηχανικού.

 

 

Για πες μου που λέει στη νομοθεσία ότι είναι δικιά μας υποχρέωση να βγει η άδεια? Μελέτη κάνεις και παραδίδεις τον φάκελο στον πελάτη, ο οποίος τον πηγαίνει στην πολεοδομία. Το ότι τους έχουμε κακομάθει (τους πελάτες) δε σημαίνει ότι θα μας μπουν και καβάλα...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου να προσεχεις.

 

ουσιαστικα αναλαμβανεις εσυ να τρεξεις για καποιον συναδελφο που εχει ηδη πληρωθει τις μελετες.

 

εσυ τα λεφτα σου πώς θα τα παρεις? εχεις συμφωνήσει? γραπτώς?

 

Γιατι εγω που ειμαι κακο παιδι θα σου πω ενα οραμα που ειχα: εσυ βγαζεις την αδεια, ο μηχανικος που υπογραφει ειναι κομπλε (τα εχει παρει τα λεφτα του) και ο εργοδοτης σου πουλαει τρελα "αυριο και αυριο θα στα φερω" και εσυ δεν εχεις τροπο να αποδειξεις τιποτα.

 

Δεν ξερω τι συμφωνησες, τα λεω εγω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σ'αυτό που λες. Έχω όμως μια δικλείδα ασφαλείας και γι'αυτό ανέλαβα. Εξάλλου έχω ήδη ζητήσει τα λεφτά μου προκαταβολικά και θα τα πάρω ήδη αύριο. :)

Link to comment
Share on other sites

Με τη μονη διαφορα οτι η μελετη νομιζω οτι ειναι αχρηστη.. Αν δεν κανω και μεγαλο λαθος δυστυχως πρεπει να πας με τα καινουργια δεδομενα για Η/Χ κλπ..

 

Οποτε ασε την αυριανη αμοιβη για την ωρα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.