Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση


 

Recommended Posts

Έχω την εξής περίπτωση:

κτίριο διόροφο (ισόγειο και όροφος) προ του 1969 όπου στην άδεια είχε πρόβλεψη και για άλλους τρεις ορόφους. Το κτίριο τελικά κατά το στάδιο της κατασκευής κατασκευάστηκε με έναν όροφο παραπάνω (δηλ. έγινε τριόροφο) και τώρα ο ιδιοκτήτης του θέλει να το νομιμοποιήσει.

Ερώτηση:

1. Κάνω πρώτα έλεγχο υφισταμένου κτιρίου (δηλ. του διόροφου) και μετά έλεγχο με τον τρίτο όροφο; η κατευθείαν έλεγχο της υφιστάμενης κατάστασης (δηλ. με τον τρίτο όροφο).

2. Έχω το δικαίωμα να επαυήσω τις τάσεις;

3. Όλα τα παραπάνω φυσικά με τον ισχύοντα κανονισμό ( του 59) αφού το επιθυμεί ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο έχει σημασία αν το κτίριο έγινε μετά το 1967 (επί χούντας δεν γινόταν έλεγχος της μελέτης αλλά η άδεια έβγαινε αμέσως με υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού) ή πριν το 1967.

Αν η άδεια έχει βγει μεταξύ '67 και '69 θα κληθείς να αποδείξεις ότι πράγματι το κτίριο όπως κατασκευάστηκε (τριώροφο δηλαδή) πληροί τις προϋποθέσεις των τότε ισχυόντων κανονισμών.

Αν εκδόθηκε πριν το '67 νομίζω ότι θα περάσεις στατικά με μια απλή τεχνική έκθεση, διότι η μελέτη που στην ουσία αφορούσε πενταόροφη οικοδομή (2+3 ορόφους) είχε ελεγχθεί κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας.

Αυτά από εμένα. Αλλά επειδή στην Ελλάδα είμαστε και ο κάθε υπάλληλος κάνει ό,τι θέλει, ρώτα πρώτα στην οικεία πολεοδομία, ώστε να ξέρεις τί θα βρεις μπροστά σου ώστε να απαιτήσεις τα ανάλογα από τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφει και ο Yorgos απευθύνσου καλύτερα στον ελεγκτή των στατικών της πολεοδομίας για να σου πει πως τα θέλει.

 

Εγώ θα το μελετούσα απευθείας ως τριώροφο καθώς έτσι είναι αυτή τη στιγμή.

 

Τις κατασκευές προ του 1985 τις μελετάμε με τον κανονισμό του 85 (τριγωνική κατανομή) εφόσον το επιθυμεί ο ιδιοκτήτης.

 

Πιστεύω πως αν είχε μελετηθεί ως πενταόροφο και τελικά κατασκευάστηκε ως τριώροφο δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.