Μετάβαση στο περιεχόμενο

Financial Planner ή Γιατρός χρήματος - Interamerican


Perifanos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το γέλιο είναι πως εκεί στην ερώτηση με το τζίνι άρχισα να ψάχνομαι :D

λέω μέσα μου "τι ρωτάει ο τύπος τώρα? για δουλειά είμαστε εδώ ή για παραμυθάκια?"

γυρνώντας σπίτι είπα να το ψάξω γενικά και ειδικά τι γίνεται με την ιντεραμερικαν και τις συνθήκες εργασίας και έπεσα πάνω στην κουβέντα αυτή.

 

αυρίο θα τηλεφωνήσω να μάθω τα αποτελέσματα της πρώτης συνέντευξης. ελπίζω να τα έχω πάει καλά! χααχαχαχαχαχαχα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χθές το βράδυ στέλνω το CV βλέποντας την εν λόγω αγγελία στο slando.gr.Σήμερα λαμβάνω αυτό:

 

Κύριε __

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας για την αγγελία μας.

 

Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου στο τηλέφωνο 210-6773990.

 

Με εκτίμηση

 

Τσακίρης Γιώργος

 

Μου έκανε εντύπωση το γρηγορο της απάντησης και googlarοντας το τηλ. που μου έδωσε για να βρώ περισσότερα στοιχεία πεφτω πάνω σε αυτό το thread!! Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΩ στον φίλο που το πρωτοδημοσίευσε γιατί πραγματικά δεν θα το άντεχα το παραμύθι που μου περιγράφετε!!

Link to comment
Share on other sites

XAXAXA

Καλά έχει γέλιο το θέμα, ο κύριος Τσακίρης αναβαθμήστηκε. Φαίνεται θα έφαγε πολλλές ήττες και το έριξε στην τηλεφωνική επικοινωνία. Λοιπόν μου έστειλε και εμένα το ίδιο email. Παίρνω τηλ και ακολουθεί ο διάλογος

-Γεια σας είμαι ο τάδε και παίρνω σχετικά με το email που μου στείλατε..

-Δεν σε ξέρω γιατί στέλνω το ίδιο σε πολλούς!!! αλλά θα στα πω στα γρήγορα..

-....

-Δεν πρόκειται για δουλεία μηχανικού..

-Μηχανικό δεν γράφετε ότι ζητάται?

-Ναι, ο λόγος που το κάνουμε είναι ότι οι απόφοιτοι θετικών επιστημών έχουν έναν τρόπο σκέψης που ανταποκρίνεται καλύτερα σε αυτό που ζητάμε..

-...

-Είμαστε από την Interamerican και θέουμε άτομα "μανατζερ" να προώθουν τα προιόντα μας

-Πωλητή δηλαδή..

-...Ε, ναι ενδιαφερεσαι?

-Οχι

-Γκλατσ!! ντιν ντιν ντιν

Πάντως ξεχάστε αυτά που ακούγατε κ΄΄αποτε για ασφαλιστές ότι βγάζουν πολλά λεφτά κτλ. Σήμερα παίρνεις ποσοστά επι των πωλήσεων. Σε συζήτηση με ασφαλιστικό σύμβουλο, κάποτε οι εταιρίες δίνανε ένας μισθό κάθε μηνα 800 με την προυπόθεση να φέρεις πχ 6 πωλήσεις. Αν όχι τον επόμενο μήνα 600 για 8 κτλ. Στο τέλος αν δεν έκανες τίποτα λύνονταν η συνεργασία, χάνανε όμως λεφτά. Σήμερα δεν έχει μισθό, συν ότι για να βγάλεις την άδεια ασφαλιστικού πράκτορα θέλεις 1000ε με εξετάσεις που τα βάζεις από την τσέπη σου..εκτος και αν είσαι όντως αστέρι πωλήσεων και στα πληρώσουν.

Γενικά μακρυά από τετοια

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα έπρεπε το ΤΕΕ να ασχοληθεί λίγο με αυτό το θέμα, και να τραβήξει λίγο το αυτάκι της Interamerican???

 

Λέω μήπως...

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνική συζήτηση με το ΤΕΕ για κομπογιαννίτες που παρουσιάζονται ως μηχανικοί ... απάντηση που έλαβα είναι να λύσω το θέμα στα αστικά δικαστήρια, διότι είναι αναρμόδιοι για μη-μηχανικούς.

 

Όταν ανέφερα το παράδειγμα του ιατρού, και τι κάνει ο Ιατρικός σύλλογος σε αυτές τις περιπτώσεις η απάντηση ήταν σιωπή.

 

Συμπέρασμα: πάρτε πρώτα ένα χάπι (μην σας έρθει κανένα εμφραγμα) και μετά ρωτήστε στο ΤΕΕ να δούμε τι θα ακούσουμε

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ξέρω πραγματικά αν μπορεί να κάνει κάτι το ΤΕΕ, και αν το όλο θέμα έχει και νομικές προεκτάσεις.

Η σου λέει ελεύθερη αγορά ο καθένας μπορεί να ζητάει ότι θέλει (αρκει να μην είναι παράνομο) και εσύ έχεις το γνώθι και το δικαίωμα επιλογής, ή η συγκεκριμένη πχ αγγελία είναι παραποίηση, παραπλάνηση (δεν είμαι δικηγόρος) και επισύρει νομικές κυρώσεις.

Παρατηρούνται σύχνα τέτοιες αγγελίες και πέρα του γελοίου, ενοχλητικού, υποτιμητικού πρέπει να δούμε αν έχει και άλλες προεκτάσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

 

Το ΤΕΕ τι να κάνει ; Να κάνει ντά τον Τσακίρη; Δεν μπορεί. Η αγορά είναι ελεύθερη. Είναι τόσο ελεύθερη που μπορεί να ζητά

 

1) Αποφοίτους ΤΕΙ εγγεγραμμένους στο ΤΕΕ

2) Τελειόφοιτους (!) εγγεγραμμένους στο ΤΕΕ

3) Πολιτικούς Μηχανικούς ή ανταλλαγή μιας μηχανής YAMAHA 1000 cc

4) Financial Planners ή ... γιατρούς χρήματος αλά Interamerican

 

Oλα αυτά απλώς σημαίνουν ότι το επάγγελμα του μηχανικού έχει επαρκώς εξευτελισθεί, και ότι ασφαλώς η τοπική αγορά εργασίας είναι γελοίου επιπέδου. Δεν σημαίνει ότι επειδή είναι γελοία η κατάσταση θα πρέπει να την καταγγείλουμε κιόλας.

 

Απλώς ... μεταναστεύστε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί συνέδελφοι,

 

αναζητώντας εργασία έχω τη συνήθεια να ψάχνω τα στοιχεία της κάθε αγγελίας στο διαδίκτυο, ώστε να έχω πληρέστερη εικόνα για τη φύση της εργασίας. Ψάχνοντας, λοιπόν, το τηλ 210-6773990 (το οποίο αναφέρεται σε αγγελία που ζητούν μηχανικούς και απόφοιτους θετικής κατεύθυνσης στο http://www.jobseeker.gr/?q=node/794) έπεσα πάνω σε αναρτημένο μήνυμα συνεδέλφου που μοιράστηκε μαζί μας την εμπειρία του σε αναζήτηση εργασίας. Πρόκειται για το ίδιο τηλέφωνο και αν κρίνω και από το είδος της αγγελίας, προφανώς πρόκειται για την ίδια θέση στην ίδια εταιρία.

Σας συνιστώ να ψάχνετε με τον ίδιο τρόπο! Ευχαριστώ το συνάδελφο που μοιράστηκε μαζί μας την εμπειρία του από την αναζήτηση δουλειάς. Ο χρόνος που θα έχανα είναι πολύτιμος.

 

ΥΓ.: "Κύριος Τσακίρης" δεν εμφανίζεται στην αγγελία. Η "κυρία Παππά" μπήκε μπροστά....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.