Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικός φωτισμός


A.G

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,

Με ενδιαφερει να ασχοληθω λιγακι με τον αρχιτεκτονικο φωτισμο δηλ. εσωτερικο/εξωτερικο φωτισμο για κατοικιες, ξενοδοχεια, αναδειξεις κτιριων ιδιαιτερης αισθητικης κτλ.

Μηπως εχει κανεις κατι να μου προτεινει σε βιβλιογραφια/ιστιοσελιδα η και καποιο μαθημα που εχουν κανει στο πανεπιστιμιο?

 

Δεν εχω ασχοληθει με το αντικειμενο καθολου και θα ηθελα να μαθω μερικες τεχνικες.

 

Ευχαριστω

Σε τέτοιες περιπτώσεις που αναφέρεις δηλαδή ξενοδοχεία, φωτισμό ανάδειξης κτιρίων μεγάλα κτιριακά έργα και όχι μια απλή κατοικία καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον μηχανικό που έχει αυτήν την ειδικότητα. Έχω κάνει το μεταπτυχιακό στο UCL και εξασκώ την ειδικότητα αυτή. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου πω λεπτομέρειες γενικά όμως δεν είναι κάτι που αμοίβεται σωστά ακόμα, διότι δεν προβλέπεται αντίστοιχη αμοιβή από το ΤΕΕ όπως μηχανολογικά στατικά κλπ. και γίνεται από πολλές εταιρίες φωτισμού δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

απλα να σχολιάσω πως αυτό που γίνεται "δωρεάν" από τις εταιρίες

μπορεί καποιος με εμπειρικό τρόπο να το κάνει

 

προφανώς το δωρεαν δεν έχει και πολύ σοβαρά αποτελέσματα

-----

για μικρά έργα και το εμπειρικό, δεν έιναι λάθος

 

έχω δει αυτό το βιβλό αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό

http://www.ktirio.gr/default.aspx?section=showProductDetails&prodID=25&prodcatID=3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι, πρότεινα σήμερα στο ΤΕΕ-ΤΚΜ να προσφέρω δωρεάν μια ημερίδα ή διημερίδα επιμόρφωσης επάνω στον αρχιτεκτονικό φωτισμό, φωτισμό ανάδειξης και αστικό φωτισμό. Αν σας ενδιαφέρει το αντικείμενο, μπορείτε να ζητήσετε από το ΤΕΕ να προχωρήσει στην υλοποίηση της πρότασής μου, ή να μου στείλετε τα στοιχεία σας από εδώ ή την ιστοσελίδα μου, για να οργανώσουμε κάτι σχετικό έξω από το ΤΕΕ αν δεν υπάρξει ενδιαφέρον από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Αρκετές τεχνικές πληροφορίες για το φωτισμό θα βρείτε στην ιστοσελίδα ******

 

 

 


Παρακαλώ μη κάνεις διαφημιστική προβολή της ιστοσελίδας σου και μάλιστα από το πρώτο μήνυμα.

 

Θα αφαιρεθεί και το ανάλογο λινκ από το προφίλ σου και να μη επαναληφτεί για να μη χαρακτηριστεί το ο λογαριασμός σας ως σπάμερ.

 

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.