Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικός φωτισμός


A.G

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,

Με ενδιαφερει να ασχοληθω λιγακι με τον αρχιτεκτονικο φωτισμο δηλ. εσωτερικο/εξωτερικο φωτισμο για κατοικιες, ξενοδοχεια, αναδειξεις κτιριων ιδιαιτερης αισθητικης κτλ.

Μηπως εχει κανεις κατι να μου προτεινει σε βιβλιογραφια/ιστιοσελιδα η και καποιο μαθημα που εχουν κανει στο πανεπιστιμιο?

 

Δεν εχω ασχοληθει με το αντικειμενο καθολου και θα ηθελα να μαθω μερικες τεχνικες.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Eίχαμε κάνει ένα μάθημα επιλογής στο μεταπτυχιακό σχετικά με εξωτερικό -ως επί τω πλείστω - φωτισμό ανάδειξης μνημείων (αν σε ενδιαφέρει). Θα κοιτάξω τις σημειώσεις λίγο γιατί δεν θυμάμαι αν είχα σημειώσει βιβλιογραφία. Θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Φωτισμός και αρχιτεκτονική Κοντορήγας, Θεόδωρος Δ.

 

Το έχω παραγγείλει, ακόμα δεν το πάρει να το δω ώστε να σου πω τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

είχε διοργανώσει το ΚΑΜ κάπιο σεμινάριο και γενικά πρέπει να παρακολουθείς ΤΕΕ και κλάδο αρχιτεκτόνων για το αν ξαναυπάρξει κάποιο σχετικό. Απ όσο γνωρίζω στην Ελλάδα δεν υπάρχει πανεπιστήμιο να διοργανώνει παρόμοιο σχετικό μάθημα δες όμως τις σχολές όπως ΑΚΤΟ και ΕΑΠ και ανάτρεξε επίσης στα σχετικά τεχνικά βιβλιοπωλεία όπως Παπασωτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό μεταπτυχιακό το Light & Lighting στην Bartlett στο UCL, και με πολλούς έλληνες απόφοιτους από αρχιτεκτονική.

 

τα γραφω επειδη λες "Αγγλία" στο προφίλ σου. Για κανε επαφη τουλαχιστον να δεις τη βιβλιογραφία. εγω ακόμη χρησιμοποιω σημειωσεις που είχα βουτήξει απο φοιτητές του προγραμματος.

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=703

 

Ανέβασα ένα αρχείο στα downloads με τη βιβλιογραφία από τις σημειώσεις του μεταπτυχιακού που ανέφερε προηγουμένως ο Directionless (τα είχα πρόχειρα γιατί κάτι κοίταξα προσφάτως).

Directionless Αν βρω ή βρεις και κάτι άλλο τα συμπληρώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Directionless, stelios, howark-roark d2m

Ευχαριστω

 

Ναι ειμαι Αγγλια αλλα συντομα στους Κορφους..θα κοιταξω για το UCL , καλη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.ecodomisi.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=58&Itemid=1

Πρόκειται για ένα freeware πρόγραμμα, το οποίο υπολογίζει τα επίπεδα φωτισμού σε όλες τις εσωτερικές επιφάνειες και σε επίπεδο αναφοράς, μέσες τιμές φωτισμού και άλλα στοιχεία. Η απεικόνιση μπορεί να γίνει είτε σε δισδιάστατο ή σε τρισδιάστατο μοντέλο. Παράγει επίσης αυτόματα τεχνική έκθεση φωτισμού με όλα τα δεδομένα και τα αποτελέσματα της μελέτης: τα επίπεδα φωτισμού, τη θέση και τον κατάλογο των χρησιμοποιούμενων φωτιστικών και την ενέργεια που καταναλλώνεται για τεχνητό φωτισμό. Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ: http://www.dialux.com/

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης, ότι τα αποτελέσματα του dialux είναι πολύ ακριβή. Εξίσου καλό και ακριβές ως προς τους υπολογισμούς είναι επίσης το RELUX το οποίο διατίθεται δωρεάν και σε κάποια σημεία (παρουσιάσεις) ίσως είναι λίγο πιο κομψό από το Dialux. Αμφότερα πάντως είναι πολύ καλά προγράμματα. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα φωτομετρικά χαρακτηριστικά των φωτιστικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.