Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμικές απώλειες : ζητούνται συμβουλές για μείωση


louisk

Recommended Posts

καλησπερα φιλοι μου..

διαβασα το θεμα σας και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον.Ως μηχανολογος μηχανικος και με αρκετη πειρα στο θεμα της οικοδομης θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι υπαρχουν αρκετες λυσεις περιορισμου των απωλειων και η διαφορα του αποτελεσματος θα ειναι αρκετα φανερη και εντυπωσιακη.***********************************************************************

Σας ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά πολλή μεγάλο ρόλο παίζει η μόνωση των τοίχων(μέσα σε όλα τα άλλα).Το να βάλω εξωτερικό μονωμένο τοίχο και να αλλάξω τα κουφώματα θα είναι ότι καλύτερο νομίζω και περισσότερο δαπανηρό.Αν κάνω κάτι ενδιάμεσο όπως να αλλάξω τα κουφώματα από χωνευτά σε ανοιγόμενα και στο κενό χώρο που θα προκύψει ανάμεσα στα μονότουβλα να βάλω μόνωση dow η κάτι άλλο θα έχω μια ικανοποιητική θερμομόνωση τουλάχιστον απο την τοιχοποιία η το κέρδος θα είναι μόνο απο τα καινούργια κουφώματα σημιωτέων οτι και τώρα εχω διπλά τζάμια.(Συνχωρέστεμε αν είναι βλακώδες οι σκέψης μου)Ευχαριστώ

 

Κάνε και λιγη υπομονή μήπως και ψηφηστεί ο νόμος για την ενεργειακή βελτιώση κτιρίων

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα λες. Ομως προσεξε το εξης. Αν βαλεις μονωση στα κενα που δημιουργούνται θα καλυψεις όλοι την επιφάνεια του τοιχου ή θα υπαρχουν κενα. Αν υπαρχουν κενα π.χ. στην ακρη του τοιχου, στα δοκαρια στις γωνιες τοτε δεν κανεις και πολλα πραγματα.

Για μενα το καλυτερα που εχει ειπωθει κιαλλες φορες απο δω ειναι εξωτερικη μονωση και οχι τοσο τα ανοιγομενα απο τα συρρομενα κουφωματα. Αν καταλαβα καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά στο forum για την θερμομόνωση, αλλά θα ήθελα να ζητήσω και την γνώμη σας στο παρακάτω κτίριο, σε σύστημα συνεχούς δόμισης.

Θέλω να μονώσω τους εξωτερικούς τοίχους της οικοδομής εξωτερικά και τους διαχωριστικούς τοίχους προς το κλιμακοστάσιο από την εσωτερική πλευρά των διαμερισμάτων.

Και ρωτώ:

1. Καλή σαν ιδέα;

2. Στους τοίχους που θα μονώσω εσωτερικά επειδή θα έχω πρόβλημα με τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω;

3. Στους τοίχους που θα συνορεύουν με τα όμορα πλαϊνά θα σχηματίζεται "δόντι" εκεί που θα τελειώνει η θερμομόνωση. Το υπόλοιπο κενό με τι θα γεμίσει και γενικότερα, κατά πόσο είναι εφικτή η εξωτερική θερμομόνωση σε μεσοτοιχία;

Γενικά οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

post-22651-131887228606_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.