Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοω για εναν νεο μηχανικο που γραφτηκε τωρα στο ΤΕΕ ισχυει το προγραμμα(δινουν ακομα τα λεφτα);Τι ποσο σου δινει ο ΟΑΕΔ;Κρατας τiμολογια για τις αγορες σου και μετα παιρνεις τα λεφτα πισω;;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,μήπως ξέρετε κάθε πότε συνεδριάζει αυτή η τριμελής επιτροπή που αναφέρεται για την έγκριση των αιτήσεων;

 

Απ' ότι με ενημέρωσαν σε αντίστοιχη ερώτησή μου, η επιτροπή συνεδριάζει κάθε δύο μήνες περίπου, εκτός αν μαζευτούν πολλές αιτήσεις οπότε και το επισπεύδουν.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω για εναν νεο μηχανικο που γραφτηκε τωρα στο ΤΕΕ ισχυει το προγραμμα(δινουν ακομα τα λεφτα);Τι ποσο σου δινει ο ΟΑΕΔ;Κρατας τiμολογια για τις αγορες σου και μετα παιρνεις τα λεφτα πισω;;

 

Από την έναρξη και μετά ότι πάρεις μπορείς να το περάσεις σαν έξοδα γραφείου εφόσον είναι έξοδα γραφείου.

 

Για να κάνεις έναρξη πρέπει να έχεις ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ.

Για να πάρεις ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να σου έχει έρθει το χαρτί που θα σε καλεί να πας να πληρώσεις.

 

Το ότι είσαι μέλος ΤΕΕ δεν σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις κάτι αν δεν πληρώσεις πρώτα ΤΣΜΕΔΕ.

 

Ακούγεται ηλίθιο αλλά έτσι είναι.

 

Αν κάποιος μηχανικός ΑΕΙ τελειώσει με τη σχολή του Σεπτέμβρη θα κάνει έναρξη τον επόμενο Μάιο.

 

Αίσχος για το οποίο κανένας δεν διαμαρτύρεται μιας και ΟΛΟΙ θέλουν τους νέους να είναι σκλαβάκια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Είμαι και εγώ από εκείνους που έκαναν έναρξη το 2008. Σήμερα λοιπόν έκανα αλλαγή έδρας σε νέο χώρο γραφείου και θέλω να κάνω αίτηση για το πρόγραμμα επιδότησης - απόψε κιόλας... Υπάρχουν ακόμα ανοιχτές θέσεις στην περιοχή μου.Στο πεδίο "Ύψος εισοδήματος" το ποσό ποιού έτους βάζω?2008?

Και κάτι ακόμα ποιό ποσό από το εκκαθαριστικό βάζω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετω και εγω με την σειρα μου! Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι εαν υπαρχει περιπτωση αλλη σαν την δικια μου....Μενω στο σπιτι του αδερφου μου που ειναι ισογειο και μου επιτρεπει να διαμορφωσω ενα κομματι του σπιτιου ετσι ωστε να το απομονωσω απο το υπολοιπο σπιτι, να του βαλω ανεξαρτητη εισοδο και να δημιουργησω ξεχωριστο χωρο για το γραφειο. Λογικα θα το επιτρεπουνε αν υπαρχει και αντιστοιχη αδεια απο την πολεοδομια, υπαρχει ομως καποιος που να εχει κανει κατι τετοιο?Τελος την αδεια απο την πολεοδομια για αυτες τις αλλαγες μπορω να την περασω στα εξοδα που πρεπει αρχικα να παρουσιασω? Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι με ενημέρωσαν σε αντίστοιχη ερώτησή μου, η επιτροπή συνεδριάζει κάθε δύο μήνες περίπου, εκτός αν μαζευτούν πολλές αιτήσεις οπότε και το επισπεύδουν.

 

Σ' ευχαριστώ για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Από την έναρξη και μετά ότι πάρεις μπορείς να το περάσεις σαν έξοδα γραφείου εφόσον είναι έξοδα γραφείου.

 

Για να κάνεις έναρξη πρέπει να έχεις ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ.

Για να πάρεις ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να σου έχει έρθει το χαρτί που θα σε καλεί να πας να πληρώσεις.

 

Το ότι είσαι μέλος ΤΕΕ δεν σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις κάτι αν δεν πληρώσεις πρώτα ΤΣΜΕΔΕ.

 

Ακούγεται ηλίθιο αλλά έτσι είναι.

 

Αν κάποιος μηχανικός ΑΕΙ τελειώσει με τη σχολή του Σεπτέμβρη θα κάνει έναρξη τον επόμενο Μάιο.

 

Αίσχος για το οποίο κανένας δεν διαμαρτύρεται μιας και ΟΛΟΙ θέλουν τους νέους να είναι σκλαβάκια.

 

Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες kostas_super_3,εχεις δικιο δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας παρακαλω, δυο ερωτησουλες γιατι εχω ρωτησει σε δυο διαφορετικους οαεδ στην αθηνα και μου δινουν διαφορετικες απαντησεις και εχω μπερδευτει.

 

1)για συμμετοχή στο προγραμμα πριν την ηλεκτρονικη αιτηση χρειαζομαστε βεβαιωση συμμετοχής ετσι δεν ειναι? γιατι όταν ρωτησα πριν μια βδομαδα περιπου στον οαεδ αμπελοκηπων (αθηνα) μου ειπαν ότι κανω κατευθειαν την αιτηση ηλεκτρονικα, χωρις να παω απο εκει.τι ισχυει?εχει κανεις εμπειρια απο τον συγκεκριμενο οαεδ?δεν ειναι η διαδικασια κοινη για ολη την ελλαδα?

 

 

2)έχω κάνει ηδη εναρξη στην εφορια από 2009.φετος η συγκυρια το εφερε ετσι που πρεπει να σταθω στα ποδια μου σε ενα δικο μου γραφειο (αδυνατον χωρις οικον, βοηθεια/επιδοτηση)ή να δουλευω απο το σπιτι.το προγραμμα το εχω πραγματικα αναγκη για βιοποριστικους λογους για να μπορω να εργαστω. αυτο σημαινει ότι θα πρεπει να βρω γραφειο να το μισθωσω (2-3 χρονια) και μετα να κανω την αιτηση.σωστα?και μετα αφου μεταβαλλω την εδρα μου στην εφορια να υποβαλλω αιτηση. επειδη εχω διαβασει ολες τις σελιδες πιο πριν διαβασα απο μερικους οτι εκαναν την αιτηση και αφου πηραν προεγκριση πηγαν να κανουν μεταβολη εδρας.μπορει να γινει αυτο?να γλιτωσω δηλαδη το ρισκο της μισθωσης, να δηλωσω τη διευθυνση του γραφειου που εχω τσεκαρει να νοικιασω, και να μεταβαλλω την εδρα μου στην ΔΟΥ αφου παρω προεγκριση?

 

Σας παρακαλω ας απαντησει οποιος ξερει.ο,τι δηποτε θα μου ειναι παρα πολυ χρησιμο.γιατι ειμαι ετοιμος να προχωρησω σε μια πολυ ριψοκινδυνη αποφαση μισθωσης και η ενδεχομενη απορριψη μου απο το προγραμμα να με καταστρεψει πραγματικα.

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

1ον διόρθωσε τα στοιχεία σου. Δεν είσαι ιδώτης αλλά μηχανικός.

 

2ον απ' ότι ξέρω πρώτα πας από ΟΑΕΔ και μετά κάνεις ηλεκτρονική υποβολή , το λέει και το έντυπο νομίζω ξεκάθαρα.

 

Αυτό με τα 2-3 χρόνια δεν το καταλαβαίνω .

 

Πρώτα θα μάθεις αν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις στην περιοχή σου. Αν υπάρχουν πας νοικιάζεις χώρο μπαίνεις στο πρόγραμμα εφόσον τα έχεις κάνει όλα νόμιμα και είσαι οκ. Το μόνο ρίσκο είναι να τελειώσουν οι θέσεις. Ρώτα στον ΟΑΕΔ τα χρονικά περιθώρια που θα έχεις από την έγκριση μέχρι τον 1ο έλεγχο φρόντισε να έχεις καλύψει τα έξοδα και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.