Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος μηχανικός και τεχνικό γραφείο


Occultist

Recommended Posts

Στον επαγγελματικό οδηγό του ΤΕΕ διάβασα ότι για να γραφτείς στο ΜΕΚ χρειάζονται να έχουν παρέλθει 3 χρόνια από την άδεια ασκήσεως. Και για να γραφτείς αντίστοιχα στο μητρώο μελετητών, απαιτούνται 4 χρόνια από την απόκτηση της άδειας ασκήσεως. Το ερώτημά μου είναι : κάποιος νέος μηχανικός που έχει πχ. 2 χρόνια από την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, μπορεί να ανοίξει δικό του γραφείο, εφ'οσον δεν μπορεί να γραφτεί σε αυτά τα μητρώα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Τα μητρώα αυτά αφορούν μόνο εμπειρία μηχανικού για εργοληψία δημοσίων έργων.Για τα ιδιωτικά το μόνο που πρέπει να έχεις είναι το ΔΙΠΛΩΜΑ κ τίποτε άλλο.Θεωρητικά μιλώντας,ούτε καν ΤΕΕ δεν χρειάζεται να έχεις περάσει,ούτε καν έναρξη στην εφορεία,αφού εδώ είναι η χώρα του ποτέ-ποτέ κ είσαι μόνο ό,τι δηλώνεις,μέχρι να σου ζητήσει κάποιος να το αποδείξεις.

 

Τεχνικό γραφείο μπορείς να ανοίξεις πιο εύκολα κ από μανάβικο,καθώς δεν χρειάζεται Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α από δικαιολογητικά.Βάλε μία ταμπέλα (αν επιτρέπεται από τον ΓΟΚ στην περιοχή σου) κ βουαλά:έτοιμο το γραφειάκι σου,καλές δουλειές!!!

 

Κ επειδή είσαι λίγο ψαράκι,κάνε τον κόπο να κατεβάσεις από το http://www.tee.gr τον οδηγό για νέους μηχανικούς,θα σου ανοίξει αρκετά τα μάτια.....είναι αρκετά χρήσιμος για το ξεκίνημά σου....

 

ΚΑΛΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως είμαι λίγο ψαράς σε αυτή τη φάση;) Αυτόν τον οδηγό διάβασα και εγώ αλλά, πέρα από αυτά που λες για τα δημοσία έργα, λέει 4 χρόνια για μητρώο μελετητών και ότι δεν είναι δυνατόν να ανατεθούν μελέτες σε όσους δεν είναι εγγεγραμμένοι - χωρίς εδώ να κάνει διάκριση για ιδιωτικά-δημόσια. Δε νομίζω ότι έχει νόημα να το κάνω παράθεση, αλλά υπάρχει αυτή η ασάφεια. Ίσως χρειάζεται να προσθέσουν καμια διευκρίνιση.

 

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κ επειδή είσαι λίγο ψαράκι,κάνε τον κόπο να κατεβάσεις από το http://www.tee.gr τον οδηγό για νέους μηχανικούς,θα σου ανοίξει αρκετά τα μάτια.....είναι αρκετά χρήσιμος για το ξεκίνημά σου....

 

Τσέκαρε και εδώ

 

edit: Δεν είχα δει την τελευταία απάντησή σου Occultist! (δηλ. ότι τον έχεις διαβάσει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.