Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή με κατατακτήριες τι?


Eva

Recommended Posts

Κάποιος φίλος απόφοιτος ΑΠΘ θέλησε να κάνει κατατακτήριες στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στο τμήμα Οργάνωσης και Διοικησης Επιχειρήσεων και διαπίστωσε ότι το με κόπο αποκτημένο του 7 στον βαθμό διπλώματος τον απέκλειε χωρίς δεύτερη σκέψη καθώς είχε να συναγωνιστεί απόφοιτους Οικονομικών ή παρεμφερών σχολών με 9 και 9,5 βαθμό πτυχίου.

1) πώς είναι δυνατόν να εξισώνεται η πενταετής φοίτηση και το Δίπλωμα με το τετραετής φοίτησης Πτυχίο?

2) Ο πρώτος του έτους μου παίρνει υποτροφία με 8,5 στο τμήμα Πολ.Μηχ. γεγονός ενδεικτικό της δυσκολίας με την οποία αποκτώνται οι βαθμοί στο τμήμα. Και μόνο αυτό αρκεί για να καταλάβει κανείς την αδικία του να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.(το 7 του πολυτεχνείου με το 7 π.χ κάποιας φιλολογικής σχολής)

3) Γιατί αποσύρεται σιγά σιγά από τα περισσότερα τμήματα η σίγουρα περισσότερο αξιοκρατική διαδικασία των κατατακτήριων εξετάσεων και στην θέσης της καθιερώνεται η επιλογή με βάση τον βαθμό πτυχίου, κάτι που ευνοεί τις "εύκολες" σχολές?

Είμαι εξοργισμένη και περιμένω σχόλια..

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται περιεργο που ενω τελειωσε Πολιτικος Μηχανικος ο φιλος σου να θελει να ακολουθησει τις σπουδες του σε ενα υποδεεστερο κατ εμε και κυριως κορεσμενο τμημα οπως αυτο της Διοικησης Επιχειρησεων(βαλε και αυτους που τελειωνουν καθε χρονο στα Τ.Ε.Ι, μιλαμε για εκατονταδες ατομα .. )

Οσον αναφορα τωρα το στη διαδικασια των κατατακτηριων εξετασεων θα συμφωνησω μαζι σου και θεωρω οτι και σε αυτο το θεμα, αξιοκρατια δεν υπαρχει..Η καλυτερη λυση για μενα ειναι να δινονται εξετασεις και να σταματησει πια αυτο το φαινομενο που ατομα που τελειωσαν και πηραν το πτυχιο τους με κατι 9.5. και 9.9!! ασχετα αν το πτυχιο τους αφορουσε τις ιχθυοκαλλιεργιες η και γω δε ξερω τι..! να καπαρωνουν τις θεσεις στα πανεπιστημια και στα πολυτεχνεια και να πετανε εξω παιδια που εχουν φτυσει αιμα για να βγαλουν εναν αξιοπρεπη βαθμο..Οσο για τον τροπο που πεφτουν βροχη τα 10αρια και την δυσκολια των θεματων ολοι τον γνωριζουμε..! :evil:

Αυτα απο εναν αγανακτισμενο αποφοιτο Πολιτικο Δομικων Εργων και υποψηφιο για τις κατατακτηριες του χρονου που βλεπει το 7.8 που βγαζει να μην ειναι αρκετο για να μπει στο Α.Π.Θ..

Ευτυχως που υπαρχει και το Ε.Μ.Π και οι κατατακτηριες γινονται με εξετασεις και οχι με το βαθμο.Ελπιζω να μην αλλαξει κατι μεχρι του χρονου..

 

 

Υ.Γ:Εδω εχει χαθει η αξιοκρατια σε αλλα και αλλα θεματα.. στον τροπο διεξαγωγης των κατατακτηριων θα κολλησουμε.?? :wink:

Link to comment
Share on other sites

..στο Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ νομίζω ότι η εισαγωγή εξακολουθεί να γίνεται με εξετάσεις, αν και δν το έχω ψάξει..Καλή σου επιτυχία!

Όσο για τον φίλο.. περί ορέξεως.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εξετασεις εχει ακομα στο εμπ και στο δπθ. Το νεο συστημα κατα τη γνωμη μου ειναι ενα αισχος.. Ή καλυτερα ξεφτιλα.. Για τους λογους που αναφερατε. Δεν εχω καταλαβει ποιος ο λογος που σταματησαν οι γραπτες εξετασεις. Βαριουνται τις διορθωσεις ή προκειται για ευρωπαικη εναρμονιση/συμμορφωση σε νομοθεσια? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Περυσι και φετος που κοιταξα τις ανακοινωσεις στο site της σχολης επιλεχθηκαν οι φοιτητες βαση του βαθμου.

Σ ευχαριστω παντως..!

 

Υ.Γ:Αν στη κοινωνια ,στη ζουγκλα που ζουμε, ολοι απαντουσαν με την ιδια ταχυτητα που απαντησες εσυ στο μηνυμα μου τοτε θα μασταν χρονια μπροστα τωρα σε πολλα πραγματα..(Ασχετο μεν αλλα μου κανε εντυπωση..!)

Link to comment
Share on other sites

Στο πολυτεχνείο κρήτης επίσης η εισαγωγή γίνεται με εξετάσεις , έχω ακολυει οτι παλιότερα πάντως για μικρό χρονικό διάστημα έμπαιναν με βαθμό πτυχίου.

 

Αυτό που άκουσα πάλι και δεν έχω επιβεβαιώσει 100% είναι οτι πλέον οι απόφοιτοι Α.Ε.Ι και Τ.Ε.Ι μπαίνουν με το ίδιο ποσοστό και όχι ξεχωριστά όπως παλιότερα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι ανέκαθεν ίσχυε η είσοδος στις σχολές ενός μικρού ποσοστού με βάση το βαθμό πτυχίου, ακόμη και με το παλιό σύστημα. Υποψιάζομαι ότι υπάρχουν κριτήρια αξιολόγησης και προτεραιότητας ''συγγενικών'' ειδικοτήτων ανεξάρτητα του βαθμού. Προσωπικά το θεωρώ λογικό.

 

Παρεμπιπτόντως το πτυχίο Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων είναι πολύ καλό συμπληρωματικό για έναν Πολιτικό Μηχανικό. Γνωστός μου βρήκε αμέσως δουλειά (και μάλιστα είχε τη δυνατότητα επιλογής) σε κατασκευαστική εταιρία στον τομέα επιβλέψεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.