Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διώροφο ύψος pilotis


Recommended Posts

???????????? 75 και 110 μέτρα ????????

 

γενικά ισχύει το κάτωθι:

 

ΓΟΚ

ΑΡΘΡΟ 7

Συντελεστής δόμησης

................

ι) Ο ελεύθερος ημιυπαίθριος χώρος που δημιουργείται όταν το κτίριο κατασκευάζεται σε υποστηλώματα (pilotis) εφόσον έχει: 1) Επιφάνεια τουλάχιστον ίση με το 50% της επιφάνειας που καταλαμβάνει το κτίριο, 2) στάθμη δαπέδου 0.50 μ. πάνω ή κάτω ( 0.50 μ.) από την οριστική στάθμη του περιβάλλοντος εδάφους σε κάθε σημείο του και 3) ελεύθερο ύψος τουλάχιστον το προβλεπόμενο για χώρο κύριας χρήσης και έως 3 μ. ή και μεγαλύτερο αν το μεγαλύτερο των 3 μέτρων κατασκευαστεί ύστερα από έγκριση της ΕΠΑΕ. Στην περίπτωση αυτή δεν προσμετρώνται επίσης, χώροι κλιμακοστασίων, ανελκυστήρων και εισόδων που βρίσκονται στο χώρο αυτό, επιφάνειας έως το 5% της επιφάνειας που καλύπτει το κτίριο. Εάν η προκύπτουσα επιφάνεια είναι μικρότερη των 30 τ.μ. τότε η επιφάνεια αυτή δύναται να φθάνει τα 30 τ.μ. για κάθε συγκρότημα κλιμακοστασίου.

Link to comment
Share on other sites

Για τι μιλάτε ωρέ.....? Γλούπς! Δεν λέω εγώ, στον πρώτο όροφο λέω τι συμβαίνει.....? Αν ο δεύτερος είναι 110 κι ο πρώτος 75. Υπάρχει μια τρύπα, ένα κενό, των 110-75=35 μέτρων το οποίο ρωτώ αν θα μπορώ να έχω σαν αίθριο δηλαδή διπλό ύψος πιλοτίς.

 

Ούτε ημιυπαίθριο, ούτε δόμηση, ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί και εγώ ως λύση αλλά δεν το υλοποίησα

Αν τα υποστηλώματα του Β' που βρίσκονται εκτός περιγράμματος Α' ορόφου ξεκινάνε από την στάθμη του Β΄ κανείς δεν θα σου πει όχι

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί και εγώ ως λύση αλλά δεν το υλοποίησα

Αν τα υποστηλώματα του Β' που βρίσκονται εκτός περιγράμματος Α' ορόφου ξεκινάνε από την στάθμη του Β΄ κανείς δεν θα σου πει όχι

 

 

Ναι αλλά τι γίνεται. Υποστηλώματα σε πρόβολο? Θα έχεις 30% πρόβολο ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν μόνο μετά από έγκριση ΕΠΑΕ. Παραπέμπεται στην ΕΠΑΕ λόγω ύψους μεγαλύτερου του μέγιστου επιτρρεπόμενου των 3 μέτρων.

Θα το έβλεπα πιο πιθανόν να εγκρίνεται εφ' όσον ήταν Δημόσιο κτήριο. Με τη λογική όμως του "όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω" μπορεί και να σου πούνε "βγάλε 17,5 τετραγωνικά απότον Β' και βάλτα στον Α'". Λες κι είναι δικό τους θέμα.

 

Εσύ που ξέρεις πολύ καλύτερα τι προσπαθείς να φτιάξεις, μήπως θα ήταν καλύτερα να κρατήσεις συτή τη διαφοροποίηση, μετρώντας στο σ.δ. τα υποστυλώματα και περνώντας τα υπόλοιπα ως "οπές"; Τι οπές θα μου πεις, και τι να ενοπιήσουν λειτουργικά. Έλα ντε. Ίσως όμως αυτό να έχει κάποιο νόημα, μετρώντας τμήματα αυτού στο σ.δ. και όλο τον α' όροφο στον σ.ο.

 

Υπάρχουν επεξηγηματικά εικονίδια στον ΓΟΚ που αναφέρονται σε αυτήν ακριβώς την περίπτωση, και δη σε πολυώροφα "κενά" στις παρειές.

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχουν επεξηγηματικά εικονίδια στον ΓΟΚ που αναφέρονται σε αυτήν ακριβώς την περίπτωση, και δη σε πολυώροφα "κενά" στις παρειές.

 

Τι επεξηγηματικά εικονίδια δηλαδή. Μπορείς να μου πείς που ακριβώς τα λέει.....?????.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.