Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσιοι υπάλληλοι


g-volos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαν φρέσκος Δ.Υ. με 12χρονη προϋπηρεσία ελ. επαγγελματίας, μπορώ να καταλάβω την αγωνία και προσμονή στο βλέμμα ενός συναδέλφου που τρέχει για να επιβιώσει. Δεν μπορείς να αρνηθείς σ'αυτόν την καλύτερη εξυπηρέτηση, μέσα στα όρια του νομίμου.

Επίσης καταλαβαίνω και την κουτοπονηριά για να εκμεταλλευτούν κάποιοι καταστάσεις, αλλά εκεί με βρίσκουν απέναντι.

Το μόνο που εύχομαι είναι να διατηρήσω αυτή τη στάση.

Link to comment
Share on other sites

Σαν φρέσκος Δ.Υ. με 12χρονη προϋπηρεσία ελ. επαγγελματίας, μπορώ να καταλάβω την αγωνία και προσμονή στο βλέμμα ενός συναδέλφου που τρέχει για να επιβιώσει. Δεν μπορείς να αρνηθείς σ'αυτόν την καλύτερη εξυπηρέτηση, μέσα στα όρια του νομίμου.

Επίσης καταλαβαίνω και την κουτοπονηριά για να εκμεταλλευτούν κάποιοι καταστάσεις, αλλά εκεί με βρίσκουν απέναντι.

Το μόνο που εύχομαι είναι να διατηρήσω αυτή τη στάση.

 

Εγώ θα προσθέσω και τις δικές μου ευχές.

1. Να μην μπολιαστείς με το μικρόβιο του ΔΥ και

2. Να τα έχεις καλά με τον ευατό σου και, κυρίως, να κοιμάσαι ήσυχος το βράδυ σκεπτόμενος ότι πέρασε άλλη μια μέρα που κράτησες τις αρχές και τα "πιστεύω" σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως 10 χρόνια που δουλεύω έξω περιμένω να δώ ένα φιλτράρισμα από την αγορά ατόμων που δεν κάνουν καλές κατασκευές και κάλες μελέτες. Απεναντίας βλέπω και περισσότερα "ζιζάνια" να υπάρχουν στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά η ''Αγορά'' θα φιλτράρει τους κακούς επιστήμονες και εργολάβους. Αν ένας μηχανικός είναι άσχετος, μετά από 2-3 μελέτες δεν θα βρίσκει πελάτες...

-----..

 

O μελετητής ναι..... ο "αδειάς" που δεν πατάει στο έργο και από εκεί ξεκινούν όλα δεν το νομίζω....για τον εργολάβο δε...είμαι σίγουρος πως θα ζει και θα βασιλεύει!!!αρκεί να έχει δημόσιες σχέσεις....μην ξεχνάτε ότι μόλις πέσει το μπετόν όλα φαίνονται όμορφα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, στον ιδιωτικό τομέα μπορεί κάποιος να επιζήσει και ας είναι "κακός" και "λαμόγιο"... Η αγορά δεν θα τον κάνει πέρα απαραίτητα... Μου έρχονται κάτι παραδείγματα στο μυαλό από γνωστούς που μια χαρά βγάζουν τα λεφτάκια τους και η δουλειά που κάνουν είναι για μπάτσες... Και είμαι σίγουρος ότι αν σκεφτείτε και σεις τον κύκλο σας όλο και κάποιον θα βρείτε....

 

Γενικά σημασία έχει καθένας να τιμάει τον εαυτό του και το πτυχίο του, είτε είναι δημόσιος υπάλληλος είτε ελεύθερος επαγγελματίας είτε οτιδήποτε... Άλλωστε, "λαμόγιο" κάποιος γίνεται από επιλογή και όχι από ανάγκη....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι Ελεύθεροι Επαγγελματίες!

Θα ήθελα να επεκτείνω τη συζήτηση & να θέσω το εξής ερώτημα. Κατά την εμπειρία σας είναι προτιμότερο τα πολεοδομικά γραφεία να λειτουργούν σε κάθε δήμο χωριστά; Είναι εφικτή η έκδοση των οικοδομικών αδειών στον ελάχιστο δυνατό χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι προτιμότερο να καταργηθούν παντού αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Η έκδοση αδειών στις περισσότερες πολεοδομίες θέλει τουλάχιστον 6μήνες και συνήθως έχουμε προβλήματα από το 9μηνο.

Link to comment
Share on other sites

@chris12

 

Συνάδελφε σου έχει τύχει εως τώρα να περάσεις από το 'Μαγαζί!!!!' της ελευσίνας.

 

Έτυχα να πάω στο εγκαίνια και να μη εξυπηρετήσουν (γκατεμια). Επίσης πήγα άλλη μια φορά με συνάδελφο τοπογράφο για απόσπασμα πινακίδας και επειδή εκείνη τη μέρα δε δίνανε μόνο που δε μας έβρισαν. Απόλυτη αγένεια.

 

To 95602 είναι ΕΜΠ ή ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.