Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διδακτορικό και αλλαγή του νόμου


Eva

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
Το ίδιο λέμε και εγώ μιλάω από τότε που ξεκίνησαν τα ΜΔΕ και έπειτα

 

Θεωρητικά υπάρχει αξιολόγηση των υποψηφίων υποψηφίων διδακτόρων με βάση κάποια αντικειμενικά κριτήρια (βαθμός πτυχίου, μεταπτυχιακοί τίτλοι, ξένες γλώσσεσ κλπ). Από την άλλη κάθε εργαστηριο αποφασίζει χωριστά ποιους θα πάρει χωρίς ιδιαίτερο έλεγχο. Ξέρω 2 περιπτώσεις (προπέρσινες) που έγιναν δεκτοί για διδακτοπρικά στο ΑΠΘ άτομα χωρίς μεταπτυχιακό, η μία είχε βγάλει 9+ πτυχίο και η άλλη ήταν κόρη καθηγητή και χωρίς πτυχίο μηχανικού (απόφοιτη νομικής !!!).και το ένα παίζει και το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω σαν επισημανση μονο Εβα να σου πω αν εισαι σιγουρη πως χρειαζεσαι το διδακτορικο.

 

Δυστυχως πολλοι ανθρωποι στην Ελλαδα εχουν επιδοθει σε ενα ανευ σκεψεως κυνηγι επιπλεον πτυχιων-προσοντων,πολλες φορες χωρις να ειναι σιγουροι αν το χρειαζονται η οχι.

 

Τωρα για μενα διδακτορικο εχει νοημα να παρει μονον καποιος ο οποιος ειτε ενδιαφερεται για ακαδημαικη καριερα ειτε ενδιαφερεται να συμμετασχει σε καποιον διαγωνισμο του (απαραδεκτου)ΑΣΕΠ με σκοπο μια θεση στο δημοσιο.

 

Για τον ιδιωτικο τομεα αλλα και για αυτοαπασχοληση νομιζω οτι 4 χρονια ειναι πολυ πιο απαραιτητα ως προυπηρεσια παρα σαν ενα διδακτορικο.

 

Υ.Γ. Σαν επισημανση παιδια μονο να κανω το οτι ειμαι εξοργισμενος με αυτα που συμβαινουν στα Ελληνικα πανεπιστημια οσον αφορα τα μεταπτυχιακα και διδακτορικα.Διαβλητες διαδικασιες εισαγωγης,πληρης αποδιοργανωση και εξαιρετικα χαμηλο επιπεδο σπουδων ειναι τα κυρια χαρακτηριστικα των μεταπτυχιακων σπουδων στην Ελλαδα.Πλεον εχουμε φτασει τα 400 μεταπτυχιακα προγραμματα,αριθμος που ειναι παγκοσμιο ρεκορ για τον πληθυσμο μας,και πολλα τμηματα εχουν ακομα και 7 διαφορετικα προγραμματα σπουδων που το ενα με το αλλο διαφερουν κατα 1 η 2 μαθηματα!!!!!!!!

 

Ο νεος υπουργος παιδειας εφτασε στο σημειο να πει περι "πανεπιστημιων που εχουν ρολο "βιομηχανιας παραγωγης διδακτορων"και ανεφερε πως πλεον σε αρκετες εταιριες η επιλογη του καταλληλου προσωπικου γινεται σε επιπεδο διδακτορικου διπλωματος.

 

Εγω τα παραπανω τα θεωρω ΞΕΦΤΙΛΑ για την παιδεια μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μεχρι σημερα εχω την εντυπωση οτι στις πολυτεχνικες εμπαινες κατευθειαν σε διδακτορικο. Δεν ξερω αν ισχυε μονο για τους διπλωματουχους πολυτεχνικων σχολων ή και για πτυχιουχους αλλων τμηματων.

Οι πολυτεχνικες μεταξυ τους ειχαν αναγνωρισει τα πτυχια τους ως ισοτιμα μεταπτυχιακων τιτλων σπουδων (masters) και γι αυτο σε εβαζαν κατευθειαν σε διδακτορικο.

Αλλες πανεπιστημιακες σχολες στην Ελλαδα που εχουν διδακτορικο προγραμμα ζητουν ως απαραιτητο προσον το master για να μπεις στο διδακτορικο. Το πολυτεχνειο ειχε κατευθειαν διδακτορικο.

 

Σημερα με το νεο νομο δεν ξερω τι ισχυει. Πολυ πιθανο να ισχυει αυτο που λεει η Eva και ουσιαστικα μας υποβαθμισαν τα διπλωματα. Νομιζω οτι το σχεδιο υποβαθμισης καταστρωνετε πολλα χρονια τωρα απο τις κυβερνησεις μας. Σκοπος ειναι να δημιουργηθουν τα ιδιωτικα πανεπιστημια με αποδοχη απο τον κοσμο, με τροπο που ο κοσμος να πιστευει οτι ηταν αναγκαιο για την πατριδα να γινουν.

Σημερα υπαρχει διαχωρισμος πολυτεχνειου-ΤΕΙ. Στο πολυτεχνειο μπαινει η αφροκρεμα, στα αντιστοιχα ΤΕΙ μπαινουν οι τελευταιοι και καταϊδρωμενοι. Δε μπορει να πει κανενας σημερα οτι βρηκε Μηχανικο διπλωματουχο ο οποιος ηταν ασχετος με το αντικειμενο του. Οταν θεωρηθουν τα πτυχια ΤΕΙ εντελως ισοτιμα τοτε θα λεγονται κι αυτοι Μηχανικοι και τοτε θα βρισκεις χιλιαδες Μηχανικους στην Ελλαδα χωρις κανενα επιπεδο μορφωσης και γνωσεων. Εκεινη τη στιγμη ο κοσμος θα πεισθει οτι οι Μηχανικοι στην Ελλαδα ειναι εντελως αμορφωτοι και συνεπως τα πολυτεχνεια ιδρυματα που βγαζουν αχρηστους. Ηδη εχει αρχισει να συμβαινει αυτο στην πιατσα. Ο κοσμος δεν ξερει ποιος ειναι διπλωματουχος Μηχανικος και ποιος ειναι εμπειροτεχνης απ το ΤΕΙ (εμπειροτεχνης λεγετε αυτος που σε ο,τι κατασκευαζει δεν ξερει να το υπολογισει πιο πριν αλλα το φτιαχνει στο περιπου, "αμελετητο"). Μας θεωρει το ιδιο και τις ελλειψεις γνωσεων και τις ******** του ΤΕΙτζη τις φορτωνει στους Μηχανικους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.