Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια εμπορικού καταστήματος


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

Έχω την εξής περίπτωση. Πελάτης μου έχει νοικιάσει το ισόγειο τριώροφης οικοδομής και λειτουργεί κατάστημα καλλυντικών. Στην συνέχεια αγόρασε το διπλανό οικόπεδο και έκτισε ένα νέο τετραώροφο το οποίο θέλει να το ενώσει με το ήδη υπάρχον και να το λειτουργήσει σαν κατάστημα καλλυντικών. Στην πυροσβεστική μου είπαν ότι δεν δέχονται συνένωση νέου και υφιστάμενου κτίσματος γιατί αλλάζει η παθητική τους. Στο νέο υπάρχει παθητική σύμφωνα με το Π.Δ. 71/88 στο υφιστάμενο δεν υπάρχει.

Επίσης από τον οικείο Δήμο μου είπαν ότι δεν εκδίδουν άδειες λειτουργίας για καταστήματα αυτής της κατηγορίας. Ισχύει αυτό;

Ερώτηση – Σκέψη: γιατί να βγάλω πιστοποιητικό ενεργητικής αν δεν το ζητήσει κανείς; αλλά και αν ακόμα το ζητήσει, έχω πιστοποιητικό στο παλιό βγάζω και στο νέο και είμαι καλυμμένος; Και η συνένωση; Δεν πρέπει να την δείξω στα σχέδια της ενεργητικής;

Link to comment
Share on other sites

μόνο μην πιάσει καμιά φωτιά και ανάψουν τα καλλυντικά......σε βλέπω να γίνεσαι Χριστοφοράκος για 1000 και 2000 €.:rolleyes:

 

πράξε ότι σε φωτίσει η Παναγία και "ο φόβος που φυλάει τα έρημα" συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, η παθητική -πράγματι- αλλάζει αν συνενωθούν τα δύο καταστήματα. Αφού θα γίνει νέα μελέτη παθητικής

για την συνένωση, ποιο είναι το πρόβλημα της πυροσβεστικής; Μήπως δεν ξεκαθάρισες ότι θα γίνει νέα μελέτη;

 

Δεύτερον, λέγοντας "συνένωση" εννοείς ότι τα δύο ισόγεια θα γίνουν ένα -ενιαίο- κατάστημα;

 

Τρίτον, ο υπάλληλος που σου απάντησε ήταν μηχανικός; Χρειάζεται άδεια λειτουργίας -αν δεν κάνω λάθος- και

ο σχετικός νόμος ψηφίστηκε προσφάτως. Μπορεί να είναι αρμόδια η νομαρχία.

 

Τέταρτον, προφανώς να μην εκδώσεις κάποιο πιστοποιητικό αν δεν απαιτείται.

 

Πέμπτον, από ποια άποψη να είσαι "καλυμμένος";

 

Έκτον, σε οποιαδήποτε νέα μελέτη που θα συνταχθεί, πρέπει να απεικονίζεται (φυσικά) η πραγματικότητα (συνένωση).

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν το γνωρίζω, επιτρέπεται η συνένωση δύο χώρων σε διαφορετικά κτίρια;

 

Πράγματι, ενδιαφέρουσα ερώτηση, με έχει απασχολήσει σε ένα έργο που τελικά ακυρώθηκε, γνωρίζει κανείς κάτι σίγουρα?

Παίζει ρόλο επίσης αν τα δύο κτίρια βρίσκονται στο ίδιο οικόπεδο ή σε διαφορετικά οικόπεδα; (Μάλλον...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Απαιτείται συνένωση οικοπέδων και συνένωση ιδιοκτησιών με συμβολαιογραφική πράξη. Πρέπει να συμφωνήσουν όλοι οι συνιδιοκτήτες των κτιρίων, πράγμα πολύ δύσκολο. Θα βγεί οικοδομική άδεια και θα υποβληθεί νέα μελέτη παθητικής.

 

2. Άδεια λειτουργίας από Δήμο ή οποιονδήποτε άλλο φορέα για κατάστημα καλλυντικών δεν νομίζω να χρειάζεται. Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει θετικά κάτι περί του αντιθέτου, ας ενημερώσει.

 

3. Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών μεταβαίνετε στην Πυροσβεστική και παίρνετε πιστοποιητικό πυροπροστασίας για τον νέο, ενιαίο χώρο υποβάλλοντας μόνο την εγκεκριμένη μελέτη παθητικής.

 

Εάν δεν έχετε στα χέρια σας την οικοδομική άδεια συνένωσης δεν μπορείτε να ανοίξετε πόρτα ανάμεσα στα δύο καταστήματα. Θεωρείται επέμβαση σε κοινόκτητα πράγματα πολυκατοικίας (σε εξωτερικό τοίχο εν προκειμένω) και έχετε ποινικές και αστικές ευθύνες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Τελικά επειδή ο ιδιοκτήτης του παλαιού κτίσματος μάλλον δεν φαίνεται να πείθεται για το άνοιγμα της πόρτας, θα λειτουργήσει το νέο κατάστημα ανεξάρτητα από το υφιστάμενο. Πάντως όπου και αν ρώτησα άδεια λειτουργίας για κατάστημα καλλυντικών δεν απαιτείται από πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.