Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος προκάτ


tes

Recommended Posts

γεια σας,

 

ειμαι καινουργιος εδω και ασχετος εντελως. Γι΄αυτο θα χρειαστω την βοηθεια σας....

 

Εχω ενα δυοροφο και θελω να χτισω απο επανω ενα προκατ.

 

Το προβλημα ειναι πως πρεπει σε πρωτο σταδιο να ριξω τα κεραμυδια και μετα να βαλω πατωμα (εχει μονο δοκαρια ξυλινα η σκεπη) και κατοπιν να ξεκινησω να χτιζω.

 

Ποσο θα μου κοστισει πανω κατω να ριξω τα κεραμμυδια, να βαλω πατωμα, να βαλω το προκατ (γυρω στα 80τμ) και να ξαναβαλω κεραμυδια????

 

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οπως σου γραφω δεν ειμαι μηχανικος, ουτε αρχιτεκτονας. απορω ομως που δεν καταλαβαινεις τι εννοω οταν λεω "απο επανω ενα προκατ".

εννοω πως οι δυο πρωτοι οροφοι ειναι με τουβλα και τσιμεντο - κανονικοι. θελω να χτισω απο επανω απο αυτους τους δυο οροφους ενα προκατασκευασμενο (οχι με τουβλα δηλαδη).

 

υγ1: ελπιζω να καταλαβες

υγ2: γιατι ολοι μηχανικοι και οι σχετικοι με αυτους ρωτατε παντα εαν εχουμε αδεια?? οχι δεν εχω αδεια. μια σκεψη εκανα και ηθελα να μαθω πανω κατω ποσο θα μου κοστισει? θελω αδεια και γι΄αυτο???

Link to comment
Share on other sites

@rigid_joint

μάλλον θέλει να πει πως ο τρίτος όροφος που σκέφτεται να κάνει (αν κάνει και ανεξαρτήτως του αν έχει άδεια και περιθώριο/ δυνατότητα να το κάνει), να είναι προκατασκευασμένος, δηλαδή να κάτσει ένα προκάτ "πάνω" από το υπάρχων κτίριο...:rolleyes:

 

 

@tes

ελπίζω μόνο να μην δούμε δημοσίευση σου μετά από λίγο καιρό στην κατηγορία αυθαίρετα:razz:

Link to comment
Share on other sites

ααααα, να κάστει από "επάνω" ένα προκάτ!!! καλύτερα το προκάτ να το κάνεις προκατασκευασμένο.

 

το isobox το σκέφτηκες?

Link to comment
Share on other sites

αλληλουια!!! ξεκολλησαμε επιτελους!! τωρα καταλαβαινομαστε!!!!

 

 

ρε παιδια χαλαρωστε τι αστυνομικοχουντικη συμπεριφορα ειναι αυτη?? οχι δεν εχω σκοπο να κανω τιποτα παρανομο (βλ αυθαιρετο κτλ). αλλα και εαν ειχα εσεις μηχανικοι ειστε οχι εφοριακοι!!

 

@ igid_joint

οχι το isobox για να ειμαι ειλικρινής δεν ξερω τι ειναι. μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφριες??

Link to comment
Share on other sites

 

το isobox το σκέφτηκες?

 

να βάλει αυτό με το ελικόπτερο του εκαβ:P

 

(βλ φώτο στο σχετικό site google:"isobox")

 

θα γίνει πανικός!

 

 

για να προλάβω τα χειρότερα:

 

αγαπητέ tes νομίζω ότι το πιο σωστό θα είναι να απευθυνθείς σε έναν μηχανικό από κοντά, κατά προτίμηση στον μηχανικό που σου έφτιαξε την μελέτη για το υπάρχων κτίσμα, και να μιλήσεις μαζί του για την περιπτωσή σου ειδικά, με όλες τις οποιες ιδιαιτερότητες μπορεί να έχει η υπάρχουσα κατασκευή, ώστε να μπορείτε να συζητάτε για βιώσιμες λύσεις:rolleyes:

 

edit: γράψε isobox στην google και τσέκαρε το πρώτο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο θα μου κοστισει πανω κατω να ριξω τα κεραμμυδια, να βαλω πατωμα, να βαλω το προκατ (γυρω στα 80τμ) και να ξαναβαλω κεραμυδια????

 

ευχαριστω

 

Φίλε δοκίμασε να τηλεφωνήσεις σε καμιά δεκαριά εταιρείες που αναλαμβάνουν αυτή την εργασία,γιατί μάλλον απευθύνεσαι σε λάθος ανθρώπους.Εδώ είναι φόρουμ μηχανικών κ όχι εργολάβων,περιμένεις να κάνεις έρευνα αγοράς τόσο εύκολα?Και ναι,χρειάζεσαι οικοδομική άδεια για την εργασία που περιγράφεις,γιατί αλλιώς αυτή θα υπαχθεί στις διατάξεις περί αυθαιρέτων με όλα τα επακόλουθα.Γενικά η προκατασκευή κυμαίνεται από 350-900 ευρώ ανά τετραγωνικό μέτρο,ανάλογα με τις απαιτήσεις σου κ τη δυσκολία του έργου.

 

Αυτή είναι απαντηση μηχανικού,κ αν δεν σου κάνει,θα είναι καλύτερο να ρωτήσεις στο φόρουμ των εργολάβων.

 

Σου εύχομαι καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω mred-akias

 

Αυτή είναι απαντηση μηχανικού,κ αν δεν σου κάνει,θα είναι καλύτερο να ρωτήσεις στο φόρουμ των εργολάβων...

 

 

λες να μην μου κανει η μοναδικη ολοκληρωμενη και ξεκαθαρη απαντηση που δεχομαι??? thanx

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.