Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκέψεις για την παγκόσμια φοιτητική σταθερά


mred-akias

Recommended Posts

 

To ίδιο με αυτό που λέει ο mred-akias στο πρώτο μήνυμά του για τους φοιτητές, ισχύει και στην αγορά εργασίας. Είσαι σίγουρος ότι η αμοιβή της δουλειάς σου αξίζει για 10 και μετά βίας παίρνεις 5. Υπάρχει παγκόσμια εργατική σταθερά;

 

Τελικά, ίσως, μόνο στο Δημοτικό έπαιρναν όλοι αυτό που (θεωρούσαν οι ίδιοι και οι γονείς τους) ότι άξιζαν.

 

[τέλος quote =χιουμοριστικά]

 

Η αντικειμενική εξέταση και αξιολόγηση είναι πάντα ζητούμενο. Ιδίως όταν η μορφή των εξετάσεων είναι με ερωτήσεις ανοιχτού τύπου και με ασκήσεις όπως αυτές που δίνονται στις ανώτατες σχολές (αλλά και στα λύκεια) της Ελλάδας. Δηλαδή χωρίς να υπάρχουν (μαζί με την εκφώνηση της ερώτησης/άσκησης, διαθέσιμα φυσικά μετά το πέρας της εξέτασης) και οι σωστές απαντήσεις ή τα σημεία της άσκησης που παίρνουν το κλάσμα του βαθμού όλης της ερώτησης/άσκησης. Αλλά αυτό χρειάζεται δουλειά από τον εξεταστή/διδάσκοντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και επειδή ανέβηκε η πίεσή μου πάω για μπυρόνια !

 

Θα ξαναγίνεις μηχανικός???? :lol:

 

@Γιάννης

 

Έχω πάρει ένα 8 ή 9 ενώ περίμενα 7 στο σχέδιο χωρίς να έχω καμιά σοβαρή επαφή πριν την σχολή και 7 στην fortran (στο εργαστήριο είχα γρα΄ψει 9 και 9.5) που περίμενα 9 γτ ήμουν άσος στις πανελλήνιες και στην λογική του προγραμματισμού αλλά ποτέ δεν βρήκα την καθηγήτρια να δω το γραπτό. Από την άλλη έχω περιπτώσεις που έδωσα σχεδόν αλάνθαστο γραπτό και φυσικά δεν πήρα 8+. Και έχω δώσει εργασία που πήρε 9.8 γμτ τι ήταν το 0.2 που δεν έπιασα?:-x Έχω δει δηλαδή και τις 2 όψεις (στην αίθουσα που κόπηκαν οι πάντες για αντιγραφή ήμουν και εγώ...είχα πλασάρει και το 2ο θέμα, (αν)αντίστοιχα δεν κατάλαβα ποτέ πως πέρασα διαφορικό λογισμό Ι:rolleyes:). Επίσης ήμουν ο μόνος φοιτητής σε προφορική τελική εξέταση που είπα στα ίσια στον καθηγητή ότι θα έρθω τον σεπτέμβρη να το δώσω γτ δεν ήμουν καλά πρετοιμασμένος (όντως δεν ήμουν, έδινα στατική την ίδια μέρα) για βαθμό και με κοιτούσε λες και είμουν από τον Άρη (μάλλον όλοι παρακαλάνε για το 5αράκι στον συγκεκριμένο).:rolleyes:

 

@rigid

πιστεύω ότι στον ιδιωτικό τομέα αν μου δοθεί η ευκαιρία να αποδείξω τι αξίζω δεν θα έχω πρόβλημα. Το ζήτημα είναι τα μεταπτυχιακά που σου λένε βαθμό 7.5+ Άσε που σκέφτομαι να βγάλω και δεύτερη σχολή (γτ τα μεταπτυχιακά δεν φένεται να εξασφαλίζουν τπτ).

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, να στεναχωριέσε αν περίμενες 8+ στο σεξ και σου βάλαν 5, όλα τ'αλλα έπονται

 

νταξ, όχι βάση και εκεί!8-)

 

πάντως σε έπιασα, έχεις δίκιο, δεν αξίζει από ένα σημείο και μετά. Τι γίνεται όμως με αυτούς που σε κρίνουν χωρίς να ξέρουν (πχ αυτοί που έχουν σπουδάσει εξωτερικό σε άσχετο αντικείμενο και ξέρουν ότι όταν έγραφαν 10 έπερναν 10 και όταν έγραφαν 5 έπερναν 5)?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, να στεναχωριέσε αν περίμενες 8+ στο σεξ και σου βάλαν 5, όλα τ'αλλα έπονται

 

Θα μας τρελάνεις ρε rigid ! :smile: . Είχατε και μάθημα σεξ στην σχολή; !!!

 

Σε μας (ΑΠΘ) ήταν εξωσχολική δραστηριότητα με προφορική εξέταση μόνο και αποτέλεσμα περνάς ή δεν περνάς.

Link to comment
Share on other sites

το σεξ ακολουθει την ιδια πορεία με αυτο που σπουδάζεις:

 

το σπουδάζεις και μετά γινεσαι επαγγελματίας.

 

βεβαια δεν μπορει να ξεχαστει το αγχος της πρώτης φοράς.

 

εγω από προχθές ακόμη να συνέλθω

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνεις ρε rigid ! :smile: . Είχατε και μάθημα σεξ στην σχολή; !!!

 

το σωστό είναι (που ισχύει) χωρίς την λέξη "μάθημα":lol:

 

 

Μόνο προφορική? Ασκήσεις...πεδίου δεν είχατε?:P

 

το σεξ δεν ακολουθεί πάντα την ίδια πορεία γτ μπορεί να σπουδάζεις κάτι και να μην γίνεις ποτέ επαγγελματίας...:rolleyes:

 

 

@rigid: προχθές έγινες επαγγελματίας?

Link to comment
Share on other sites

καλά υπάρχει και το ανάποδο.....να περιμένεις 2 και να πάρεις 6 :shock::shock:

 

2 εξηγήσεις έδωσα.......

 

 

1) δούλεψε το επίθετό μου που είναι "βαρύ" στη Θεσσαλονίκη

 

2) Μάλλον μου βάλανε βαθμό άλλου !!! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.