Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση και Κόστος άδειας


Recommended Posts

Γεια σας παίδες

 

Βρήκα το φόρουμ σας τυχαία και έχω κάνα δύο απορίες μιας και είμαι σε φάση που θέλω να φτιάξω ένα σπίτι.

 

Απ’ ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα, πολλά συμβαίνουν και λίγο που έχω ψαχτεί έξω στην αγορά διαπίστωσα το ίδιο.

 

Θέλω να μου πείτε τα εξής.

 

Εκτός από την αμοιβή μελέτης και επίβλεψης με το φ.π.α και την προκαταβολή ι.κ.α.

 

Τη άλλο υπολογίζετε στο κόστος της άδειας.. που πρέπει δηλαδή να πληρώσω.

 

Πχ τα παρακάτω είναι έξοδα του μηχανικού ή δικά μου

 

ΚΗ’

ΤΣΜΕΔΕ

Εφορία επι αμοιβών 10%, 4%

Κράτηση ΤΕΕ 2,048%

 

 

Και με το ρεύμα τη γίνετε υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση?

 

 

Για να μην με παρεξηγήσει κανείς εδώ μέσα, προσπαθώ να ενημερωθώ σωστά ώστε να μην βρεθώ προ εκπλήξεως κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Το ΚΗ' και κάτι ακόμα "ψιλά" παράβολα κλπ είναι του ιδιοκτήτη.

2) Για το ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ υπάρχουν εισφορές και επί του προϋπολογισμού του έργου που αφορούν τον ιδιοκτήτη και επί των αμοιβών που αφορούν τον Μηχανικό.

3) Το ΦΕΜ 10% ή 4% είναι των Μηχανικών.

4) Οι προκαταβολές του ΙΚΑ είναι του ιδιοκτήτη

5) Το ΦΠΑ το πληρώνει ο ιδιοκτήτης στο Μηχανικό για να τον αποδώσει ο Μηχανικός με τη σειρά του στην εφορία όπως γίνεται μ' όλα τα αγαθά και υπηρεσίες που αγοράζουμε. Συνήθως οι αμοιβές αναφέρονται καθαρές χωρίς τον ΦΠΑ.

6) Για το ρεύμα χρέωση δεν υπάρχει. Όταν τελειώσεις την κατασκευή θα πρέπει να ζητήσεις από την πολεοδομία να κάνει αυτοψία για να σου θεωρήσει την άδεια για σύνδεση με τη ΔΕΗ. Είναι δυνατό όμως να απαλλαγείς απ' αυτή την διαδικασία αν ο επιβλέποντας Μηχανικός σου υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση ότι όλα έγιναν βάσει μελετών και να πάρει την ευθύνη πάνω του. Αυτό ίσως κάποιοι ζητούν να το πληρωθούν εξτρά και όχι αδίκως αν στην κατασκευή ξέφυγες απ' τις μελέτες και έκανες μικροπαραβάσεις.

 

Υπάρχουν βάσει νόμου Ελάχιστες Αμοιβές των Μηχανικών κάτω απ' τις οποίες δεν μπορεί να κατέβει κανείς και για τις οποίες πρέπει να κοπεί σχετική απόδειξη παροχής υπηρεσιών, ΦΠΑ κλπ.

Αν κάποιος Μηχανικός σου κάνει έκπτωση θα σου ζητήσει να πληρώσεις εσύ το ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ του που συνολικά είναι 15% περίπου και καλά θα κάνει κατά τη γνώμη μου.

Αν δεν σου κάνει έκπτωση πρέπει να τα πληρώσει απ' την τσέπη του.

Οι ελάχιστες νόμιμες αμοιβές δεν αποκλείουν κανέναν Μηχανικό να ζητήσει πολλά περισσότερα αν κρίνει ότι τόσο αξίζει η δουλειά του.

Για να σου φέρω ένα ακραίο παράδειγμα αν πήγαινες στον Καλατράβα να σου κάνει τη μελέτη δεν νομίζω ότι θα σου χρέωνε την ελάχιστη νόμιμη αμοιβή!

 

Να είσαι σκεπτικός απέναντι σ' όποιον σου κάνει έκπτωση στη μελέτη και στην επίβλεψη. Εκπτώσεις στις μελέτες σημαίνουν τις περισσότερες φορές εκπτώσεις και στην ποιότητα δουλειάς που θα τις πληρώσεις στην κατασκευή πολύ παραπάνω.

Να σου φέρω ένα παράδειγμα. Ασχολούμαι με στατικές μελέτες. Αν μια μελέτη κοστίζει 1.500€ και κάποιος σου κάνει έκπτωση 33% θα σου ζητήσει 1.000€ αλλά δε θα την ψάξει και πολύ τη δουλειά για να σου μειώσει τα μπετά χωρίς να σου μειώσει την ασφάλεια. Αν εγώ την ψάξω λίγο παραπάνω, καθότι έχω το κίνητρο και σου εξοικονομήσω 2 μόλις κυβικά μπετόν που κοστίζουν2*250€=500€ ήρθαμε αμέσως-αμέσως στα ίσια. Αν σου εξοικονομήσω περισσότερα από δύο είμαι οικονομικότερος απ' αυτόν που σου έκανε έκπτωση 33%.

 

Η επίβλεψη είναι μια δύσκολη δουλειά με πολλές ευθύνες, αν συμβεί ένα εργατικό ατύχημα ο επιβλέπων Μηχανικός θα τρέχει και δε θα προφταίνει, η οποία δεν πληρώνεται καθόλου καλά. Γι αυτό και πολλοί συνάδελφοι δεν κάνουν την επίβλεψη που θα έπρεπε και που θα ήθελαν να κάνουν. Ας το έχεις αυτό κατά νου αν τυχόν κάποιος σου ζητήσει περισσότερα από την ελάχιστη αμοιβή επίβλεψης. Συνήθως όμως, στην Ελλάδα είμαστε, ο πελάτης βλέπει το βραχυπρόθεσμο κέρδος, τώρα θα πληρώσω πχ 2.000€ λιγότερα και όχι το μεσοπρόθεσμο, για μακροπρόθεσμο ούτε λόγος. Για αυτό και όλοι, σχεδόν λάθη που θα μπορούσαν να αποφευχθούν από τις μελέτες ή την κατασκευή, τα πληρώνουν στη διάρκεια της κατασκευής και της ζωής του έργου αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

 

Αυτό που σου επισυνάπτω είναι για υπόγυιο με 2 ορόφους 180τμ η κάθε πλάκα.

Είναι όλα σωστά η κάποιο ποσό από αυτά είναι του μηχανικού, έκπτωση δεν μου έχει κάνει και ούτε ζήτησα και κάτι τέτοιο.

post-1801-131887197906_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ήμουν απόλυτα σαφής.

Απ' αυτά που έγραψα παραπάνω μπορείς να καταλάβεις τι είναι και τι δεν είναι του Μηχανικού. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Χαρη σου ειναι ευκολο να μου πεις το Φεκ με τα αντιστοιχα εξοδα-ποσα για την εκδοση της αδειας,και τι σημαινει ακριβως το καθενα.π.χ. ΚΗ',ΦΕΜ,κ.λ.π.??

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ είναι του μηχανικού. Στην περίπτωση μου όμως που τα χρεώνει σε μένα, πως μπορώ να αποδείξω στο μηχανικό μου ότι είναι δικά του αυτά? Υπάρχει κάπου κάποιος νόμος η κάποιο ΦΕΚ η κάποιο site που να το λέει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

site? ΑΥΤΟ :lol:

 

Για όλα υπάρχουν Νόμοι, Αποφάσεις, Εγκύκλιοι αλλά δεν τα γνωρίζω για να σου πω.

 

Για το ΦΕΜ μπορείς να του πεις να κοιτάξει την περσινή φορολογική του δήλωση. Εφόσον είχε βάλει τα ποσά του ΦΕΜ στον κωδικό 601-602 του εντύπου Ε1 (φόροι 4%, 10% που προκαταβλήθηκαν άρθρο 52 Κ.Φ.Ε.) σημαίνει ότι επιβαρύνουν τον ίδιο μια και αφαιρούνται από το φόρο που θα πληρώσει τελικά.

 

Για το ΤΕΕ (2,048%) αν δεν ήταν του μηχανικού τότε δε θα αφαιρούνταν αυτόματα από την αμοιβή του, διαδικασία που γίνεται από την Ε.Τ.Ε. (Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας) και θα αποδίδονταν στο ΤΕΕ, αλλά θα πληρώνονταν κάπου αλλού, κάπως αλλιώς. Ούτε θα έπαιρνε βεβαίωση από το ΤΕΕ για να τα βάλει ως έξοδα στα Φορολογικά Βιβλία του.

 

Για το ΤΣΜΕΔΕ (3,072%) επίσης δεν θα τα έβαζε ως έξοδα στα Φορολογικά Βιβλία του.

 

Μην ξεχνάς ότι και ο ιδιοκτήτης πληρώνει εισφορές υπέρ ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ που υπολογίζονται ως 0,025% και 0,15% αντίστοιχα επί του προϋπολογισμού του έργου. Αυτές αναφέρονται ως εισφορές ιδιοκτήτη. Οι άλλες που δεν αναφέρονται ποιανού είναι, είναι του μηχανικού.

 

Πριν όμως μαλώσεις με τον μηχανικό σου διάβασε καλύτερα αυτά που έγραψα προηγουμένως και ιδιαίτερα αυτό: "...Οι ελάχιστες νόμιμες αμοιβές δεν αποκλείουν κανέναν Μηχανικό να ζητήσει πολλά περισσότερα αν κρίνει ότι τόσο αξίζει η δουλειά του...".

Θεώρησε λοιπόν ότι ο μηχανικός σου ζήτησε περισσότερα από την ελάχιστη αμοιβή, ίσως μ' έναν κάπως άκομψο τρόπο και το θέμα λήγει εκεί.

Αν δεν τον εμπιστεύεσαι πηγαίνεις και σ' άλλον. Ο φθηνότερος όμως μπορεί να σου βγει τελικά ακριβότερος.

Νομίζω ότι σημασία έχει περισσότερο η εμπιστοσύνη στο άτομο και όχι η αμοιβή που παίζει βέβαια κι αυτή το ρόλο της.

 

Στο γιατρό και το δικηγόρο πας ψάχνοντας τον φθηνότερο πάντα;

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησε λοιπόν ότι ο μηχανικός σου ζήτησε περισσότερα από την ελάχιστη αμοιβή, ίσως μ' έναν κάπως άκομψο τρόπο και το θέμα λήγει εκεί.

 

Ακριβός εκεί σκάω, πες θέλω τόσα για τη δουλειά μου και τέλος.

 

Φίλος σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τη ενημέρωση, με βοήθησες αρκετά.

 

Όποτε περάσεις από Θάσο έλα για ένα καφεδάκι.. ουζάκι.. κάτι τέλος πάντων.

 

 

Φιλικά Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.