Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση και Κόστος άδειας


Recommended Posts

 

 

Δηλαδή όποιος ψάχνει την αγορά θεωρείται άκομψος? Ο γιατρός με τη δουλειά σας δεν έχει καμιά σχέση, μην θίγεστε αμέσως όταν έρχεται ένας ψαγμένος πελάτης και τα ρωτάει όλα.

 

Όλες οι δουλειές έχουνε ευθύνες και όλοι της κάνουμε επειδή το θέλουμε, τώρα άμα δεν θέλετε να τρέχετε για πράγματα που δεν σας υποχρεώνει ο νόμος, γιατί το κάνετε?

 

Όταν κάνετε επίβλεψη τότε τα 100τμ δεν γίνονται 200τμ και αν γίνουν τότε φταίτε καθαρά εσείς.

 

Δηλαδή θέλεις να μου πεις οτι ψάχνεις την αγορά με βάση την συνέπεια, την εμπιστοσύνη προς το μελετητή σου, την αισθητική του, το χρόνο που θα δαπανήσει για την εκπόνηση της μελέτης και της επίβλεψης της κατασκευής σου, ή οτι ψάχνεις την αγορά για τον πιο φτηνό?

 

Τρέχουμε για όλη τη χαρτούρα γιατί οι περισσότεροι ιδιοκτήτες είναι οχι απλώς ανίδεοι, αλλά κάνουν μεγαλύτερη ζημιά παρά καλό. Όποτε έχει τύχει να πάει πελάτης μου για να κάνει κάτι πιο γρήγορα, καταλήγει να τσακώνεται με όλους τους υπαλλήλους και να τα ακούω εγώ μετά...

 

Και να κλείσω με αυτό:

 

ΑΝ θέλω να σταματήσω τον πελάτη μου από αυθαίρετη επέκταση, τότε πρέπει να κάνω έγγραφη καταγγελία για αυθαίρετες κατασκευές. Όχι μόνο θα φάει ο πελάτης τρελό πρόστιμο, όχι μόνο θα κριθεί κατεδαφιστέο το αυθαίρετο, αλλά δεν θα βρίσκει άλλο μηχανικό να του υπογράψει επίβλεψη ούτε τον επόμενο αιώνα.

 

Αν υπό αυτές τις συνθήκες θεωρείς οτι η υπαιτιότητα ανήκει στον μηχανικό 2 τινά μπορεί να ισχύουν: είτε να είσαι αφελής είτε να το παίζεις.

 

Υ.Γ. 1.Ένα λάθος γιατρού κοστίζει μία ζωή. Ένα λάθος μηχανικού μπορεί να κοστίσει δεκάδες ζωές.

 

Υ.Γ.2.Ψαγμένος είναι ο πελάτης που ενδιαφέρεται για καλά υλικά, για σωστό σχεδιασμό, για κόστος χρήσης εκτός από ανέγερσης, για αισθητική.

 

Αυτό που εσύ θεωρείς ψαγμένο εγώ θα το χαρακτήριζα ποικιλοτρόπως, με κομψότερα το φτηνιάρης και ανίδεος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια , εσεις φταιτε που του απαντησατε . Φανηκε απο την αρχη πως δεν ειναι μηχανικος ... επρεπε να τον αφησετε να βρει μονος του το τι παιζει (αν καταλαβαινε, εδω συναδελφοι και μπλεκονται καμια φορα) για να μαθει να μην κανει και τον εξυπνο μετα .

Link to comment
Share on other sites

Έναν πολίτη που δεν είναι μηχανικός δεν πρέπει να τον ενημερώνουμε αν ρωτάει κάποια πράγματα;

Πρέπει να του λέμε πήγαινε σ' ένα μηχανικό να στα εξηγήσει;

 

Δεν έχουμε και εμείς ευθύνες όταν λέμε ότι τα ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ είναι του ιδιοκτήτη;

Μήπως πρέπει να λέμε πόσα θέλουμε συνολικά για την άδεια χωρίς περαιτέρω ανάλυση; Αν όμως κάποιος ζητάει ανάλυση γιατί να μην είμαστε ειλικρινείς και ας ζητάμε όσα θέλουμε πάνω από την ελάχιστη αμοιβή, αλλά να μη δίνουμε αφορμή για αμφισβητήσεις λέγοντας ότι το ΦΕΜ είναι του ιδιοκτήτη.

Και μένα αν ήμουν πελάτης θα μου κακοφαινόταν.

Με τέτοιες "τακτικές" νομίζω χάνουμε το δίκιο που έχουμε για τις ελάχιστες αμοιβές, για τις μη εκπτώσεις, για τις υπερβολικά χαμηλές ελάχιστες αμοιβές των επιβλέψεων, για τις ευθύνες μας και τόσα άλλα που μας απασχολούν.

 

Πριν αρχίσετε να με βαράτε... διαβάστε προσεχτικά όσα έγραψα σε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου και θυμηθείτε ότι και εγώ μαζί σας είμαι, μηχανικός είμαι. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένας πρόβλημα να ενημερώσει έναν ιδιώτη για το σύστημα αμοιβών. Ούτε αναφέρεται πουθενά οτι έχουμε εδώ κάποιο κλειστό club μόνο για μηχανικούς.

 

Άλλο όμως η ενημέρωση και άλλο πράγμα η προκατάληψη που αποτέλεσε την αιτία της ως άνω αναζήτησης του ενδιαφερόμενου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για προκατάληψη. Απλό και ξεκάθαρο θέμα παραπληροφόρησης και άγνοιας είναι. Αυτήν την πραγματικότητα ζούνε οι ''πελάτες'' και καλούμαστε εμείς να αντιμετωπίσουμε. Και μην αρχίσουμε τώρα συζήτηση για το ποιος πραγματικά άφησε τα πράγματα να εξελιχθούν ως εδώ - και άρα είναι ο βασικός υπαίτιος. Μπορεί οι διάφοροι πολιτικάντηδες να κάνανε ό,τι κάνανε (αμέλεια ή πρόθεση, δεν είναι επί του παρόντος) αλλά οι (παλαιότεροι) μηχανικοί όφειλαν να υπερασπιστούν το επάγγελμά τους. Δεν τους ζητήθηκε να σώσουν και τον κόσμο!

Link to comment
Share on other sites

Την υπεράσπιση έναντι κακόβουλης άσκησης την θεσμοθετεί ο νομοθέτης.

 

Όσο τον είδατε εσείς άλλο τόσο τον έχω δει εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Έναν πολίτη που δεν είναι μηχανικός δεν πρέπει να τον ενημερώνουμε αν ρωτάει κάποια πράγματα;

Πρέπει να του λέμε πήγαινε σ' ένα μηχανικό να στα εξηγήσει;

 

Δεν έχουμε και εμείς ευθύνες όταν λέμε ότι τα ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ είναι του ιδιοκτήτη;

Μήπως πρέπει να λέμε πόσα θέλουμε συνολικά για την άδεια χωρίς περαιτέρω ανάλυση; Αν όμως κάποιος ζητάει ανάλυση γιατί να μην είμαστε ειλικρινείς και ας ζητάμε όσα θέλουμε πάνω από την ελάχιστη αμοιβή, αλλά να μη δίνουμε αφορμή για αμφισβητήσεις λέγοντας ότι το ΦΕΜ είναι του ιδιοκτήτη.

Και μένα αν ήμουν πελάτης θα μου κακοφαινόταν.

Με τέτοιες "τακτικές" νομίζω χάνουμε το δίκιο που έχουμε για τις ελάχιστες αμοιβές, για τις μη εκπτώσεις, για τις υπερβολικά χαμηλές ελάχιστες αμοιβές των επιβλέψεων, για τις ευθύνες μας και τόσα άλλα που μας απασχολούν.

 

Πριν αρχίσετε να με βαράτε... διαβάστε προσεχτικά όσα έγραψα σε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου και θυμηθείτε ότι και εγώ μαζί σας είμαι, μηχανικός είμαι. :wink:

 

 

Χάρη δεν συμφωνώ ως προς την ενημέρωση που λες σεβόμενος την ιδιότητά σου αλλά και την εμπειρία σου .

 

Σαφώς και η ενημέρωση είναι καθήκον και must....αλλά ενημέρωση επί ποιου πράγματός και από ποιόν ?

 

Από εμένα ή από θεσμοθετημένο όργανο ....εν τέλει που είναι αυτό το κράτος ??

 

Εμείς θα ενημερώνουμε ?

Ο γιατρός ενημερώνει ή ο λογιστής για τις δυνατότητες του νόμου και των υποχρεώσεων του πελάτη τους ή τι πρέπει να πληρώσουν ?

 

ΟΧΙ

 

Να μην το πολυαναλύω αλλά δεν είναι δουλειά κανενός μας να ενημερώνει τι είναι το ΚΗ και ο ΦΠΑ και το ΦΕΜ.

 

Επίσης ζητάνε ενημέρωση επί ποιου θέματος ?

 

ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ - ΕΠΙΒΛΕΨΗΣ , δλδ των αμοιβών μας ....με απότερο σκοπό την έκπτωση. Δεν αναλύω ποιος φταίει για τις εκπτώσεις τα έχουμε πει αλλού.

 

Μέχρι σήμερα δεν είχα κανέναν πελάτη να είναι τόσο επίμονος στο να βρεί τον φθηνότερο παραγωγό σκυροδέματος ή της εις βάθος ανάλυσης του τι είναι το roofmate, to wallmate ή το shapemate.....

Η να ψάχνει ρε παιδί μου τη σωλήνα αποχέτευσης 15 μέρες.

 

Σε όχους έχω πεί ότι υπάρχει και τούρκικος δομ. χάλυβας με πιστοποίηση αλλά δεν είναι ελληνικός γιατί δεν επιλέγουν τούρκικο αφού πάλι σωστοί θα είναι ?

 

Αλλά επιλέγουν τον μηχανικό βάσει της έκπτωσης.....γιατί όπως μου είπε πελάτης ...."εγώ αδελφέ.....και με 21.000 και με 15.000 πάλι θα έχω άδεια και σφραγίδα μηχανικού.""

 

Άλλο ψαγμένος πολίτης και άλλο πονηρός.

 

Δεν αβαντάρω τις αμοιβές που ζήτησε ο συνάδελφος , ούτε τον τρόπο που τον θεωρώ το λιγότερο αναξιοπρεπέστατο αλλά δεν δέχομαι και το ότι ο έλληνας έγινε ξαφνικά ο διψασμένος για ενημέρωση και μάθηση δανός μπροστά στο άγχος του να κτίσει το σπίτι της ζωής του που θα στεγάσει τη φαμίλια του και ο οποίος δανός έχει μάθει να λειτουργεί ως πολίτης και όχι ως κουτσομπόλα της γειτονιάς....

 

Ναι σου λέω βρε Κούλα....και εμείς περίπου 300 τετραγωνικά χτίσαμε και μας στοίχισε 10.000 εσένα μαρί γιατί σου ζήτησε 15.000 ο δικός σου ? :lol:

 

Δεν πουλάμε με το κιλό και τυριά λοιπόν κύριοι για να ζητάτε τιμές....που αμφιβάλω αν κάνετε έρευνα αγοράς για το τυρί.....και ζητάτε και έκπτωση....!!! :evil:

 

Σόρυ για το ύφος αλλά αυτό η εικόνα της άκακης και ανυστερόβουλης δίψας για μάθηση ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΕΧΩ !!

 

και είμαστε και πονοψυχιάρηδες και απαντάμε. 8-)

Link to comment
Share on other sites

Kαι απάντησα παρότι δεν ήθελα να απαντήσω αλλά έσκασα.

 

Χρήστο - puntomania αυτό που με ενόχλησε περισσότερο από τη συμπεριφορά του συναδέλφου που σου έδωσε την ανάλυση ΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ είναι ότι πάνω στο χαρτί έχεις γράψει 360 τμ. Δλδ τι σου ζητάει ο "κακός" μηχανικός για να σου δώσει την άδεια για 360τμ......

 

Δλδ σαν να μιλάμε για παντζάρια......22.000 τα 360 τμ

 

Εμένα μου έχει ξανατύχει να δώ αντίστοιχο χαρτί και πραγματικά σιχάθηκα.

 

Λάθος του συναδέλφου αλλά πρεπέι να καταλάβουν όλοι οι πολίτες - πελάτες ότι η εγκεφαλική εργασία - η μελέτη - η επιμόρφωση - η σπουδή - η ΕΥΘΥΝΗ (για κάτι που δεν σου ανήκει στην τελική) ....όλα μα όλα ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΝΕ ΠΟΣΟΤΙΚΑ ΑΡΑ ΣΕ ΕΥΡΩ....ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΤΙΚΑ.

 

Δεν μου λές ?? επειδή μάλλον είχαμε και το ίδιο αμάξι.....να σε ρωτήσω ?

 

Στο punto βάζεις τα πιο φθηνά λάστιχα που πουλάει το Carrefour και το Praktiker μάρκας κοκορικο 120€ η τετράδα και δώρο ενα σέτ τάπερ για αρνάκι ραγού .....H ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΜΙΑ ΕΓΝΩΣΜΕΝΗΣ ΑΞΙΑΣ ΜΑΡΚΑ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ και σκας και 270 ευρουλάκια ?

 

Εν ολίγοις φίλε μην ψάχνεσαι μόνο για την τιμή της δουλειάς μου, που εγώ κοστολογώ όσο γουστάρω πάνω από τ ελάχιστα, αλλά ψάξου καλύτερα γι αυτά που νομίζεις ότι ξέρεις.....το υπέδαφός σου.....τι θεμελίωση ενδείκνυται να γίνει και όχι τι πέρνεις με 300 € στη στατική μελέτη !!

 

ps : εσκεμένα δεν τα συνενώνω τα δύο δικά μου πόστ παρότι θα έπρεπε .

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι ότι ρώτησε

Καλά έκανε και ρώτησε

 

Το πρόβλημα είναι ότι αφού έλαβε την απάντησή του μας έκανε και υποδείξεις

 

Λοιπόν, προσβολές δεν υπάρχει λόγος να ανεχόμαστε από κανέναν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.