Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάλυση-διαστασιολόγηση τοίχου αντιστήριξης


sundance

Recommended Posts

σκεφτομαι να αγορασω λογισμικο για επιλυση τοιχων αντιστηριξης.

 

ειμαι μεταξυ του betonexpress της runet και του toixos της multisoft.

 

τι προτεινετε?

 

για το toixos της multisoft ξερω οτι ειναι το μονο που υπολογιζει και αντηριδες.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εκανε κανα update και δεν ενημερωσε τους διαχειριστες για επανέγκριση

 

@mods: δεν το κοιτάτε λίγο όταν έχετε χρόνο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δυστυχως το QuickRWall διαστασιολογει μονο με αμερικανικους κανονισμους

 

Αν θελεις καποιο προγραμμα και για πολεοδομια τοτε ενα απο τα betonexpress και toixos ειναι αυτο που χρειαζεσαι.

Εχω το toixos. Εχουν κατασκευαστει πανω απο 50 τοιχοι λυμενοι απο αυτο και δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα. το τευχος του απλο αλλα περιεκτικο. Τα σχεδια του επισης απλα. Θελουν μονο προσθηκη αρμων και στραγγηστηρια. το χρησιμοποιω και για πισινες. Εχει και τη αψογη υποστηριξη της Multisoft χωρις συμβολαιο. μονο οταν προσθετουν κατι σημαντικο πληρωνεις.

 

Εχω και ολα τα προγραμματα της runet εκτος του betonexpress. Εχω τρεξει ομως το demo. Το προγραμμα ειναι επισης καλο. βγαζει πιο συνθετο τευχος για πολεοδομια και επισης απλο σχεδιο. βγαζει και αναπτυγματα οπλισμων. Το betonexpress κανει επισης και αρκετα αλλα πραγματα - κυριως διαστασιολογηση μεμονομενων στοιχειων.Αν εχεις το statics δεν τα περισσοτερα δεν τα χρειαζεσαι. Επισης η runet εχει αντιστοιχα καλη πολιτικη χωρις συμβολαια και με αμεση ανταποκριση. λειπει μονο ισως ενα επισημο φορουμ.

 

Νομιζω οτι και απο τα δυο θα μεινεις ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.