Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοτική Κοινοτική - Αγροτική οδό. Υπαρχει διαχωρισμός;


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Τελευταία έχω μπει σε μια διαδικασία όσον αφορα το χαρακτηρισμό των οδών.

 

Γνωρίζουμε ότι πρέπει να τηρούνται υποχρεωτικές αποστάσεις απο τους άξονες των οδικών δικτύων ανάλογα με τον χαρακτηρισμό της οδού.

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής.

 

Η απόσταση των 15μ απο τον άξονα ισχύει για όλες της δημοτικές - αγροτικές οδους ή μόνο για τις κθριότερες (δρόμοι παρεκκλίσεων)?

Πρόσφατα σε ένα γωνιακό αγροτεμάχιο έβγαλα άδεια με πλαγιες αποστάσεις 5 μέτρα (αφού το πρόσωπο μου ήταν 21).

Μήπως έπρεπε να βάλω την οικοδομική γραμμή στα 15μ απο το άξονα της αγροτικής και όχι στα 5 απο τα όρια (που είναι το ένα πλάγιο μου όριο).

Βέβαια η πολεοδομία ούτε καν το έκανε θέμα καθώς έβγαλε την άδεια κανονικά με ορθό τοπογραφικό βέβαια.

Σας παρακαλώ για τις γνώμες σας.

 

Να σημειώσω ότι το αγροτεμάχιο είναι 1700τ.μ άρτιο και οικοδομήσιμο πάνω σε κύρια δημοτική οδο.

Απλά είναι γωνιακό και έχει πρόσωπο και σε αγροτική.

 

Edit.

---------------------------------------------------

κανένας συναδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε netmin909

στις συμβολές ναι πρέπει να τηρηθεί η απόσταση και απο την δευτερεύουσα οδό

επομένως τα 15μ (αν είναι τόσο) θα έπρεπε να κρατηθούν και απο τους δύο δρόμους

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Η αποφάση για τις συμβολες σιγουρα δεν αναφερεται σε μη κυριους δημοτικους κοινοτικους.

Την εχω μπροστά μου.

Το ξεκαθαρίζει ότι για να μεταφερθει η οικοδομική γραμμή της ανώτερης οδού στην δημοτική η κοινοτική πρέπει να είναι κύρια.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε netmin909

επειδή ρωτάς και απαντάς ο ίδιος

ξεκαθαρίζω την άποψή μου ότι όπου εφαρμόζονται οι διατάξεις για αποστάσεις γραμμής δόμησης σε Εθνικές.Επαρχιακές κλπ οδούς ,και υπάρχει συμβολή ανεξάρτητα απο τι είδους οδός συμβάλει υπάρχει υποχρέωση τήρησης και απο αυτή απόστασης

δηλαδή υπάρχουν δύο (2) οφσετ γραμμές απο τους δρόμους που συμβάλουν

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμή συνάδελφε αλλά αν διασταυρωθεί εθνική με απλή αγροτική θα πάρω την ίδια αποσταση π.χ 45 μέτρα και απο την αγροτική?

Γιατί από ότι ξέρω η ΔΜΕΟ που αναφέρεται σε διασταυρώσεις οδών εξηγεί οτι η μεταφορά της οικοδομικής γραμμης δεν ισχυέι αν η συμβαλουσα οδός είναι μη κύρια δημοτική η κοινοτική.

Το ερωτημα γενικά είναι αν σε κάθε περιπτωση πρέπει να παίρνουμε 15 από οποιανδήποτε αγροτική οδο, η αν η υποχρεωση αυτή υπάρχει μονο στις κύριες.

Συγγνώμη για τον υφός μου. Δεν είχα καμία πρόθεση να ρωτήσω και να απαντήσω μόνος.

Μάλλον δεν ειχα διατυπώσει σωστά το ερώτημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.